הפעם באמת: הערבים נעים לקלפיות, עמותות השמאל מסיעות אותם

יותר מ-800 ישראלים תרמו תוך 24 שעות ליוזמה של "זזים-קהילה פועלת" שתאפשר לאלפים מתושבי הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב להצביע ביום הבחירות. בכפרים אלו אין תשתיות, תחבורה ציבורית וכמובן גם לא קלפיות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום הבחירות ב-2015 נתניהו פרסם סרטון בו טען "הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפיות, עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים". כעת דברי ההסתה של נתניהו הופכים למציאות. בצעד חסר תקדים, יותר מ-800 ישראלים תרמו מאז אתמול (רביעי) ליוזמה שתאפשר לבדואים בכפרים הבלתי מוכרים להגיע פיזית לקלפיות, ולהצביע.

כל אחת מהמפלגות מנסה לעודד את תומכיה לקום מהספה ביום הבחירות, ולצעוד מרחק קצר לקלפי הקרוב לביתם כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. בתנועת "זזים – קהילה פועלת" יצאו השבוע בקמפיין ראשון מסוגו בתקווה להתמודד עם בעיה מסוג אחר. פעילי התנועה קוראים לציבור להתגייס למימון הסעות לקלפי ביום הבחירות עבור אזרחים בדואים אשר חיים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב. בכפרים אלה אין תשתיות בסיסיות כמו מים, חשמל, כבישים וביוב – וכמובן גם לא קלפיות. מי שרוצים להצביע נאלצים לנסוע מרחקים גדולים כדי לממש את זכות ההצבעה שלהם. למי שאין רכב פרטי, דרכי הגעה בתחבורה ציבורית אל הקלפיות העיירות המוכרות, לא קלה עד בלתי אפשרית.

זזים להצביע בבחירות 2019. (זואי ווייר / פלאש 90)

זזים להצביע בבחירות 2019. (זואי ווייר / פלאש 90)

היוזמה, שממומנת במאה אחוז מתרומות קטנות של ישראלים, מתקיימת בשיתוף המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב ותאפשר לפי ההערכות לבין 6,000-10,000 אזרחים בדואים ללא גישה לקלפי קרובה לממש את זכותם הדמוקרטית ולהצביע ביום שלישי הבא. "ההיענות לקריאה היא חסרת תקדים ומוכיחה שיש ציבור רחב שדוחה את מדיניות ההסתה ותומך בשותפות יהודית-ערבית", אומרים ב"זזים" שם הצליחו לגייס תוך זמן קצר עשרות אלפי שקלים.

"החשיבות של היוזמה היא כי יש בכפרים הלא מוכרים אחוז גבוהה שלא מגיע להצביע פשוט כי אין לו איך", אומר עטיה אל אעסם ממוצעת הכפרים הלא מוכרים בנגב ל"שיחה מקומית". לדבריו, בבחירות הקודמות אחוז ההצבעה בכפרים הלא מוכרים עמד על 15 עד 40 אחוז, נמוך בהרבה מהממוצע הארצי. "יש קלפיות רק בכפרים מוכרים",הוא מסביר, ובכפרים הלא מוכרים, כדי להצביע, "יש אנשים שנוסעים מאזור מצפה רמון עד שגב שלום, מרחק של שבעים קילומטר, אחרים שגרים מזרחית לערד נוסעים עד כסייפה כמעט ארבעים קילומטרים ובמקומות אחרים אנשים נאלצים לקחת שני אוטובוסים לכל כיוון". לדבריו הקושי התחבורתי הוא הסיבה המרכזית שמונעת מאנשים להצביע "זו חובה המדינה לספק את הזכות הזו, למה לא שמים קלפי בכפרים הלא מוכרים שיש בהם בתי ספר? זה היה פותר את הבעיה".

"אנחנו לא אומרים למי להצביע. שכל אחד יפעל לפי מצפונו, העיקר שיצביע", מבקש אל אעסם להדגיש. לשאלה האם הוא חושש כי ארגוני ימין או השלטון יתנכלו להם בעקבות היוזמה הוא משיב כי "לנו אין מה לחשוש מהממשלה, הם מתנכלים לנו כל הזמן. אני מפחד שינסו לפגוע בעמותות שעוזרת לנו".

"בבחירות 2015 נתניהו ניסה להציג את ההצבעה של האזרחים הערבים כסכנה, אבל הסכנה האמיתית לדמוקרטיה היא ההסתה המחריפה נגד עשרים אחוז מהאזרחים", אמרה רלוקה גנאה, מנכ"לית זזים-קהילה פועלת. "היוזמה שלנו היא התשובה האזרחית להסתה הזו. הקהילה שלנו מושיטה יד בסולידריות לאזרחים הבדואים בנגב, ושולחת מסר ברור לכל האזרחים הערבים: אנחנו סופרים את הקול שלכם".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

לפי דעתם של מנהלי בתי הספר, יותר משליש מהתלמידים לומדים אצל מורים שלא מתאימים לצרכים שלהם. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)

איכות ההוראה מידרדרת, אבל זה לא קשור להישגי התלמידים

מבחני פיזה מגלים שכמעט בכל פרמטר, איכות ההוראה בישראל נמוכה מהממוצע במערב ונמצאת בירידה. אבל אותם מבחנים לא מצאו קשר בין איכות המורים להישגי התלמידים. את התשובות צריך למצוא במקום אחר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf