newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בסולידריות עם תושבי ירושלים, הוואקף לא ייקח דמי שכירות

המלך עבדאללה, האחראי על הוואקף, הורה לו לא לקחת שכירות במשך 2020 בצל הקורונה. ההקדש הנוצרי הלך בעקבותיו. בסך הכל מדובר ביותר מאלף נכסים. גם אנשי עסקים פרטים מצטרפים ליוזמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הסולידריות בירושלים המזרחית עלתה שלב ולא מסתכמת רק בחלוקת חבילות מזון ותרופות לנזקקים. עבדאללה מלך ירדן הודיע לאחרונה לוואקף האסלאמי שבגלל הקורונה הוא מוותר על דמי השכירות בנכסים שהוא מחזיק בעיר.

הוואקף הודה למלך ירדן על תמיכתו ב"צומוד" של תושבי ירושלים. נזירים נוצרים בעיר העתיקה בירושלים (צילום: יונתן זינדל . פלאש 90)

הוואקף הודה למלך ירדן על תמיכתו ב"צומוד" של תושבי ירושלים. נזירים נוצרים בעיר העתיקה בירושלים (צילום: יונתן זינדל . פלאש 90)

עבדאללה מוגדר כשומר המקומות הקדושים בירושלים ומתוקף זה הוא אחראי על הוואקף (ההקדש) האסלאמי. במכתב, שפורסם באתר של הוואקף האסלאמי בירושלים, הודיע המלך שהוא מוותר על דמי השכירות בנכסים של הוואקף לכל שנת 2020. ביטול דמי השכירות חל גם על השוכרים המוסלמים וגם על השוכרים הנוצרים בעיר.

במכתב ששלח הוואקף למלך עבדאללה ופורסם לפני כשבועיים, הוא הודה לו על "תמיכתו בצומוד של תושבי ירושלים והתחשבותו במצבם של שוכרי נכסי הוואקף" בעיר. ההחלטה לוותר על דמי השכירות, נאמר במכתב, תעזור לתושבי ירושלים "להתמודד עם הנסיגה במקומות העבודה והמסחר שלהם בצל סגירתם, במיוחד כתוצאה מהתמודדות עם וירוס הקורונה".

בעקבות ההודעה של הוואקף האסלאמי, יצא גם הוואקף הנוצרי, המאגד את הנכסים של כל הכנסיות בעיר – הכנסייה היוונית, הכנסייה הקתולית ועוד – והודיע שגם הוא מוותר על השכירות בבתים או בחנויות שברשותו בירושלים.

בסך הכל, מדובר ב-1020 נכסים – בתים, דירות וחנויות – השייכים לוואקף האסלאמי והנוצרי ושהשוכרים בהם לא ישלמו שכירות במשך 2020 כולה.

בעקבות שתי היוזמות האלה, התאגדו בעלי נכסים נוספים במזרח ירושלים וקראו לכל בעלי הנכסים בעיר לוותר על דמי שכירות לרגל הקורונה.

ועדת הסוחרים בירושלים פרסמה הודעה ובה הודתה למוחמד זכי, הבעלים של קניון אלדאר, אחד ממרכזי הקניות הגדולים במזרח העיר, על כך שוויתר על דמי השכירות לכל השוכרים בקניון שלו לתקופה של שנה שלמה. מדובר בסכום של 3.5 מיליון דולר.

בעקבות הקריאות אלה הצטרפו ליוזמה גם תושבים שיש בבעלותם דירות להשכרה והודיעו שיוותרו על דמי השכירות: חלקם לחודש, אחרים לחודשיים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מפגין מתעמת עם שוטרים במיניאפוליס, ב-28 במאי 2020 (צילום: Lorie Shaull, CC BY-SA 2.0)

מפגין מתעמת עם שוטרים במיניאפוליס, ב-28 במאי 2020 (צילום: Lorie Shaull, CC BY-SA 2.0)

בין מיניאפוליס לירושלים: הרטוריקה השקרית של דיכוי המחאות

אנשי הממסד שמנסים לדכא את המרי שפרץ לאחר הריגתו של ג'ורג' פלויד מפעילים אסטרטגיה שמציגה את המוחים כ"אופורטוניסטים" ו"עבריינים", ומרחיקה את הציבור מהמחאה. צודק מי שמקשר בין זה להרג של איאד אלחלאק. בכל זאת, האסטרטגיה הזאת כבר עבדה פה כמה וכמה פעמים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf