newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ההרשעה ברצח בדומא היא היוצא מהכלל המעיד על הכלל

לפני שישראל מתפארת שהיא מרשיעה את מי שפוגע בפלסטינים, ראוי להזכיר שיותר מ-90% מתיקי החקירה בעניינים כאלה מסתיימים בלי כתב אישום. אפילו ברצח משפחת דוואבשה היה מסמך משמעותי שחמק מעיני החוקרים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הכרעת  הדין שניתנה אתמול במשפטו של עמירם בן אוליאל אולי תביא מעט נחמה לבני משפחת דוואבשה ואין ספק שתשמש את ישראל כדי להציג תמונה ולפיה מערכת אכיפת החוק הישראלית מתייחסת ברצינות לפשעים נגד פלסטינים, חוקרת אותם, מעמידה לדין נאשמים ואף מרשיעה. אבל אם נשתמש לרגע בטרמינולוגיה משפטית, זהו מצג שווא.

בליל השריפה הגיע למוקד בנימין דיווח על מתנחלים הצועדים מדומא למאחז עדי עד. עמירם בן אוליאל, שהורשע ברצח בדומא, בבית המשפט (צילום: אבשלום ששון / פול)

בליל השריפה הגיע למוקד בנימין דיווח על מתנחלים הצועדים מדומא למאחז עדי עד. עמירם בן אוליאל, שהורשע ברצח בדומא, בבית המשפט (צילום: אבשלום ששון / פול)

חקירת הרצח המזעזע של שלושה מבני משפחת דוואבשה היא היוצא מהכלל המעיד על הכלל. והכלל הוא שזרועות אכיפת החוק בישראל אינן מייחסות חשיבות רבה לחקירת פשעים כנגד פלסטינים. לא כשמדובר במקרי אלימות חמורים, ובטח שלא כשמדובר באלימות היומיומית שהיא מנת חלקם של פלסטינים רבים בגדה המערבית.

בפרשה חמורה זו הצבא, השב"כ והמשטרה לא יכלו להעלים עין ולמוסס את המקרה. הם ידעו היטב שאת הפשע המזעזע הזה הם חייבים לפענח, מפני שלא מדובר בעוד מקרה שבו "חבורת שמאלנים" מעלים סרטון על התעללות ברועי צאן או על כריתת עצי זית, הפעם מדובר ברצח של משפחה. אירוע שחדר אפילו את אדישות הציבור. תמונת התינוק הקטן עלי, שנשרף למוות לצד הוריו, הופצה בכל העולם ונצרבה בליבם של מיליונים.

ואכן, הפרקליטות יכולה להתגאות בהצלחתה במקרה זה ובכך שבית המשפט העביר מסר חריף לפיו "טרור הוא טרור וזהות המבצעים אינה רלוונטית". אבל לצערנו המציאות הכללית אינה מתיישבת עם קביעה נחרצת זו. במשך 15 שנה ארגון יש דין עוקב מקרוב אחר הטיפול של רשויות אכיפת החוק בעבירות שמבצעים אזרחים ישראלים נגד פלסטינים בגדה המערבית. כאלפיים תיקי חקירה שנצברו במאגר המידע של הארגון מספרים סיפור אחר לגמרי.

כ-91% מהתיקים נסגרו בתום החקירה מבלי שהוגש כתב אישום נגד חשודים, מהם 82% נסגרו בשל נסיבות המעידות של כישלון בחקירתם. רובם מפני שהשוטרים כלל לא הצליחו לאתר חשודים או לאסוף מספיק ראיות כדי לגבש כתב אישום.

עיון בתיקי חקירה שנסגרו לאורך השנים מראה שפעולות חקירה מאד בסיסיות ומשמעותיות בכלל לא מבוצעות. אפילו במקרה של חקירת רצח משפחת דוואבשה, שבה דווקא הושקעו זמן, משאבים ומיטב החוקרים ביש דין יודעים לספר ממקור ראשון על כשל חקירה משמעותי.

בזמן שהחקירה התנהלה עדיין ללא קצה חוט שיוביל לחשודים, הגיע לידי יש דין מסמך שמקורו במוקד ביטחון אזרחי בנימין. לפי המסמך, בשעה 4:03, מעט לאחר שעת הצתת בית דוואבשה, התקבל במוקד דיווח על מתנחלים שהולכים מדומא לכיוון המאחז עדי עד. כשעה לאחר מכן התקבל דיווח נוסף כי חמישה מתנחלים נראו יורדים מרכב במאחז גבעת הרואה והחלו בהליכה רגלית לכיוון סינג'יל. וכי "יש סיכוי שהם מעורבים באירוע. המשטרה והפלוגה עודכנו".

את אותו מסמך בדיוק קיבלה גם פרקליטות המדינה, שכן הוא הוגש לה (כמו ליש דין) יחד עם מסמכים רבים, במסגרת הדיונים בעתירת יש דין לפינוי המאחז עדי עד. איש מאנשי הפרקליטות שקיבלו את המסמך לא ייחס לו חשיבות. אך גם אם נניח לרגע שהוא חמק מעיניהם, כיצד ייתכן שחוקרי המשטרה והשב"כ לא העלו על דעתם לעשות פעולה פשוטה ומתבקשת כל כך כמו להוציא פלט מאותו מוקד אזרחי ולבדוק האם דווח או נצפה דבר מה חריג או חשוד בליל הרצח.

המסמך הובא לבסוף לידיעת החוקרים רק כאשר חברינו עו"ד שלומי זכריה עיין בחומרים לקראת דיון בעתירה, נתקל במסמך והודיע על כך למשטרה. איננו יודעים אם המסמך תרם לקידום החקירה, אך סיפור קטן זה ממחיש עד כמה עמוק הכשל המערכתי בחקירת פשעים נגד פלסטינים.

מלבד חוסר הצדק המשווע שבאי-אכיפת החוק על מי שתוקפים, חומסים ומשחיתים, למדיניות המקלה ראש בעבריינות אידיאולוגית של מתנחלים יש סיבה. היא משרתת את המטרה של שליטה ישראלית באדמות הגדה המערבית. לממשלה ולרשויות נוח לאפשר את ההפחדה, ההתנכלות והגזל שמובילים בסופו של תהליך להשתלטות על קרקעות ולבניית עוד התנחלויות ומאחזים. כעת, כשהממשלה דוהרת לקראת סיפוח, ההתעלמות המוחלטת משלומם של הפלסטינים ורמיסת זכויותיהם מגיעות לשיא חדש במדיניות הנישול.

זיו שטהל היא מנהלת מחלקת המחקר של יש דין וגלעד גרוסמן הוא דובר זזים – קהילה פועלת.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שטורים עוצרים מפגין במהלך מחאה נגד ״חוק הקורונה״ בתל אביב (צילום אורן זיו)

שטורים עוצרים מפגין במהלך מחאה נגד ״חוק הקורונה״ בתל אביב (צילום אורן זיו)

בתמונות: חסימות כבישים ומעצרים בהפגנה נגד "חוק הקורונה"

מרגע שהמפגינים החלו לצעוד על הכביש, המשטרה פתחה במעצרים תוך הפעלת כוח רב. מפגינה אחת הובלה לאמבולנס מדממת. המשטרה: המפגינים תקפו שוטרים. מפגינים: לא תגררו אותנו לאלימות. אנחנו נגרור את המדינה לדמוקרטיה ומשפט צדק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf