newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

השחזור האזרחי מוכיח: לא הייתה דריסה מכוונת באום אל חיראן

תחקיר חדש מוכיח שיעקוב אבו אלקיעאן לא האיץ את רכבו אלא הידרדר, וכתוצאה מכך פגע בשוטר. אבו אלקיעאן היה בחיים לאחר שרכבו נעצר. ארבעה חודשים לאחר האירוע ומח"ש עדין מתעכבת עם פרסום תוצאת החקירה

מאת:

ממצאי חקירת מח"ש לאירועי הדמים ביישוב הבדואי אום אל חיראן מינואר האחרון עוד לא פורסמו, אולם כבר עכשיו ברור כי כל פרטי הסיפור שניסתה המשטרה למכור לציבור ולתקשורת אינם נכונים.

כעת מצליח שחזור אזרחי שערך מכון המחקר Forensic Architecture (או בקיצור: FA) בשיתוף אקטיבסטילס לתאר מה אירע במהלך התקרית. השחזור מוכיח כי בניגוד לטענת המשטרה, רכבו של יעקוב מוסא אבו אלקיעאן לא האיץ בכוונה תחילה, אלא הגביר מהירותו והדרדר במדרון רק לאחר שנורה על ידי השוטרים ונפגע ברגלו הימנית. כך נפגע ונהרג השוטר ארז (עמדי) לוי.

בנוסף מוכיח השחזור כי אבו אלקיעאן היה בחיים לאחר שרכבו נעצר, כפי שהצביעו ממצאי נתיחת גופתו. הוא אף פתח בעצמו את דלת הרכב לפני שנפל ממנו. עדות שגבו החוקרים מעד ראיה לתקרית, שראה שוטר מכוון נשק לעבר אבו אלקיעאן כשזה עוד היה בחיים, מחזקת את הטענה כי אבו אלקיעאן נורה שוב לאחר שרכבו כבר נעצר והוא היה פצוע ובוודאי שלא סיכן אף אחד.

נחזור רגע לשקרי המשטרה עד כה, בסדר כרונולוגי:

הגרסה הראשונית ששחררה המשטרה לתקשורת טענה כי אירע "פיגוע דריסה" במהלכו נהרג שוטר, ובתגובה נורה "המחבל" שתקף בכוונה תחילה, ונסע במהירות גבוהה וללא אורות. נרמז גם כי הוא מקושר לארגון דאע"ש. אולם כבר באותו יום התברר כי מהסיפור הושמטה עובדה חשובה – השוטרים ירו באזרח לפני שרכבו פגע בשוטר.

בתגובה המשטרה שינתה את גרסתה וטענה כי בוצע ירי, אבל לאוויר. אולם תחקיר ויזואלי שביצעו אקטיבסטילס ומכון המחקר הלונדוני-FA ופורסם לראשונה בשיחה מקומית הוכיח כי הירי לא בוצע באוויר אלא לעבר רכבו של אבו אלקיעאן, שנסע דווקא במהירות נמוכה.

יום אחר כך פורסם בערוץ 10 כי מתוצאות נתיחת הגופה של אבו אלקיעאן עולה כי הוא נורה תחילה בברכו, ברגלו הימנית שהייתה על דוושת הגז, וכי ירייה נוספת פגעה בחזהו. אז גם התברר כי אבו אלקיעאן מת למעשה מאבדן דם וכי כשהאירוע הסתיים המשטרה מנעה במשך שעות ארוכות את פינויו או טיפול רפואי.

גם הניסיונות של המשטרה ובראשם המפכ"ל והשר גלעד ארדן לשייך את המורה מאום אל חיראן לדאע"ש התבררו כמתבססים על שלושה עיתונים של ישראל היום, בהם נכתב על פיגוע של דאע"ש, שנמצאו בביתו, ובעיקר פנטזיות חולניות של ראשי מערכת אכיפת החוק במדינה. באותם גיליונות של ישראל היום, אגב, נמצאו גם כתבות על בגרות 5 יחידות במתמטיקה, המקצוע שלימד יעקוב כמורה.

תחקיר נוסף שערכו החוקרים מלונדון העלה כי גם הטענה כאילו אבו אלקיעאן נסע באורות כבויים הייתה שקרית. אורות הרכב דלקו, וניתן היה לראות אותו נע בשטח.

צפו בשחזור האזרחי של אירועי אום אל חיראן:

investigation 4_Hebrew from Forensic Architecture on Vimeo.

שחזור אזרחי

חמישה ימים אחרי שמח"ש ערכו שיחזור של התקרית באום אל חיראן, הגיע צוות של חוקרים, מרצים וסטודנטים ממכון המחקר FA יחד עם חברי קולקטיב אקטיבסטילס, כדי לערוך במקום האירוע שחזור אזרחי של התקרית. הם אף זימנו למקום עדים שהיו נוכחים בליל האירוע, ביניהם תושבי הכפר, אקטיביסטים ויו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, שאף נפגע במהלך האירועים מגז פלפל ומפגיעת כדורי ספוג שירו עליו שוטרים. גם צוות שיחה מקומית הצטרף אליהם.

בסרטון שהם מפרסמים היום (רביעי) בעקבות השחזור ניתן לראות כי בניגוד לגרסת המשטרה לפיה יעקוב "נתן גז" והאיץ בכוונה כדי לדרוס שוטרים, רגלו של יעקוב, זו שנפגעה ראשונה מהירי, פשוט לא יכלה ללחוץ יותר על הדוושה, וכתוצאה מכך הרכב שנע במהירות נמוכה בשיפוע הדרדר והאיץ. רק אז הוא פגע אנושות בשוטר ארז לוי.

במסגרת השחזור בחן הצוות מה היה קורה אם בעקבות פגיעת הירי בברכו של אבו אלקיעאן רגלו הייתה משתחררת מהברקס. ניצבים (בכובעים הכחולים בסרטון) הועמדו בדיוק במקום בו עמדו השוטרים בסרטון האווירי ששחררה המשטרה. טנדר לבן מסוג טויוטה, שדימה את הרכב בו נסע אבו אלקיעאן באותו הבוקר, נסע במהירות זהה למהירות בה נסע הרכב באותו בוקר קטלני, והנהג שחרר את רגלו מהברקס בדיוק בנקודה בה נפגעה ברכו של אבו אלקיעאן מירי השוטרים.

מהשוואה ויזואלית שערכו החוקרים בין הסרטון המשטרתי לסרטון השחזור ניתן לראות כי אכן מספיק שחרור הרגל מהברקס, בשיפוע שבו נמצא הרכב, ובמהירות האיטית בה נסע עד לרגע הפגיעה, כדי שהרכב יאיץ כתוצאה מהידרדרות ולא מלחיצה על הגז. אם אבו אלקיעאן היה לוחץ על הגז באופן מכוון כדי לדרוס (או אפילו באופן לא מכוון, בהתאם לסברה שעלתה בעקבות חשיפת ערוץ 10) המהירות הייתה גבוהה הרבה יותר.

> בתגובה לחוק הלאום: קדמו לימודי ערבית בבתי הספר!

גאה על חלקי בהנצחת תמונתו, המורה המנוח יעקוב אבו אלקיעאן

לא דאע"ש, לא אורות כבויים ולא דריסה. המורה יעקוב אבו אלקיעאן

יעקוב אבו אלקיעאן נהג ברכב מסוג טויוטה לנד קרוזר מודל 2015. בשחזור נעשה שימוש בדגם זהה ממודל 2016. לשני המודלים האלו יש מנגנון זהה: כאשר הטנדר נוסע ומגיע למהירות של מעל ל-20 קמ"ש הוא ננעל באופן אוטומטי. מרגע זה ניתן לפתוח אותו רק מבפנים. גם אחרי שהוא עוצר. ממש ההפך המוחלט מ"נעילת ילדים".

צוות השחזור הדגים זאת בסרטון: כאשר הרכב הנוסע מגיע למהירות של 20 קמ"ש, נשמע קול נעילת הדלתות האוטומטי. הרכב נעצר וכעת ניתן לפתוח את דלת הנהג רק מבפנים. בשלב הזה של סרטון המסוק המשטרתי נראים שוטרים מתקרבים לעבר הרכב העומד, ורואים גם את הדלת נפתחת. מאחר והשוטרים לא יכלו לפתוח אותה מבחוץ, ומאחר ומהתמונות של הרכב לאחר האירוע עולה כי השמשה שלו לא נופצה, אין אלא להבין שמי שפתח אותה היה יעקוב אבו אלקיעאן בעצמו, שיהיה אז פצוע אך עדיין בין החיים.

התחקיר הראשון של FA סנכרן בין הסאונד מהאירוע עצמו, אשר הוקלט על ידי צלמת אקטיבסטילס קרן מנור, ששהתה באום אל חיראן באותו הזמן, לבין הצילום שצולם מהמסוק המשטרתי ושוחרר לתקשורת. אחד מהממצאים המטרידים שעלו ממנו היו כי לאחר שהרכב כבר נעצר והשוטרים הקיפו את הרכב נורתה ירייה אחת בודדת לעברו, כשבוודאות לא היווה סכנה לאף אחד, גם למי מהשוטרים שאולי הזדרזו להניח כך מלכתחילה. בסרטון ממסוק משטרתי נוסף שתיעד את האירוע והגיע לתקשורת מופיעה בזמן הזה הכתובית "צוות משטרה חוסם את הרכב ולוחמים מנטרלים את המחבל". האם היה כאן וידוא הריגה?

בניגוד לשחזור של מח"ש, השחזור האזרחי נעשה בשיתוף העדים האזרחיים שהיו במקום. לאירוע הירי עצמו היו עדים מעטים. אחד מהם הוא ראש ועד הכפר, ראאד אבו אלקיעאן, ששחזר מול מצלמות החוקרים את מה שראה לאחר שהרכב כבר נעצר: "מה שאני ממש רואה, שהדלת של הנהג, לא יודע מי פתח אותה, נפתחת. ואז מישהו שהיה עם הנשק מופנה כלפיו, אני לא יודע אם הירייה הייתה שלו או הירייה באה מלמעלה. אבל אחרי זה הצעקה ששמענו 'סיימתי עם המחבל!'"

> תהיו גם אתם ברק כהן, תפסיקו להיות מנומסים

כוחות המשטרה פושטים על אום-אל חיראן, רביעי לפנות השחר (קרן מנור/אקטיבסטילס)

כוחות המשטרה פושטים על אום-אל חיראן (קרן מנור/אקטיבסטילס)

רק דבר אחד לא הצליחו להכניס אנשי FA לתחקיר הוויזואלי שיצרו: את התחושה כמה קרוב בית משפחת יעקוב אבו אלקיעאן, ממנו יצא עם רכבו באותו הלילה הנורא ושנהרס באותו בוקר לאחר מותו, מהמקום בו ירו בו השוטרים לראשונה. מדובר בכמה עשרות מטרים ספורים. כנראה שצריך להגיע למקום כדי להבין בדיוק על מה מדובר. גם אני, שכבר ביקרתי בכפר בעבר, נדהמתי לגלות עד כמה קצר הוא המרחק, ועד כמה לא הגיוני הסיפור שסיפרה המשטרה לציבור.

במח"ש גוררים רגליים

שאלתי את אריאל קן, אחר מחוקרי מכון FA, מתי משתמשים בסוג כזה של חקירה אזרחית, ועד כמה היא יכולה לעשות שינוי. ד"ר הסביר כי "חקירה פורנזית אזרחית היא הכרחית, כאשר ישנו חוסר אמון של קהילות במערכת הצדק, או כשיש חשד כי מערכת הצדק עושה עוול בעצמה. לרוב נעשה בה שימוש בשם הקהילות המדוכאות ביותר, והיא מכוונת כלפי מוסדות המדינה, כגון הצבא או המשטרה, כאשר מוסדות אלו אינם מוכנים או אינם מסוגלים לחקור את עצמם". ואכן, שיתוף הפעולה האזרחי בין ארגוני החברה האזרחית FA ואקטיבסטילס לבין תושבי אום אל חיראן כבר הצליח לערער על הגרסאות שמסרה המשטרה לאירועים.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה מסר בתגובה לממצאי השחזור כי "מסכת השקרים וההסתה של המשטרה והממשלה נפרמת שקר אחרי שקר וכל מה שאנחנו טענו מהרגע הראשון מתברר כאמת לאמיתה. גלעד ארדן ורוני אלשיך הם האחראים למותם של יעקוב אבו אלקיעאן וארז לוי. אך במקום לקחת אחריות מלאכת הטיוח עדיין נמשכת, ולמרות שעברו ארבעה חודשים מאז אותו בוקר נורא, במח״ש אפילו לא מצאו לנכון לפתוח בחקירה רשמית. הצדק היחיד שאנחנו עוד יכולים להציע למשפחת אלקיעאן היא בחשיפת האמת ובהכרה בכפר אום אל חיראן ובהישארות התושבים על אדמתם ועל כך נמשיך להיאבק".

פנינו גם לדוברות משרד המשפטים ושאלנו מתי יפורסמו ממצאי חקירת מח"ש. בתגובה נמסר לנו כי: "התיק נבחן על כלל היבטיו ומצוי כרגע בשלבי בדיקה אחרונים, הכוללים, בין היתר, היוועצות במומחים. בשלב זה, טרם השלמת הטיפול, לא נוכל להתייחס לפרטי הבדיקה ולממצאיה עד כה".

למשטרה לא הייתה בעיה לקבוע תוך שעות ספורות שמדובר במחבל של דאע"ש שדרס שוטר בכוונה, אבל לגוף שחוקר את המשטרה יש זמן. כמעט ארבעה חודשים מאוחר יותר, לאחר שכל השקרים נחשפו, וחודש לאחר השחזור של מח"ש במקום האירוע, נראה שמח"ש למעשה כפופה לשר לביטחון פנים ולמפכ"ל המשטרה שמפעילים לחץ כדי למנוע את הפרסום.

> אמא, קפה מכינים לאורחים לא לפולשים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

לא "עניין תרבותי". מחאה נגד הפשיעה בחברה הערבית, 28 באוקטובר 2021, תל אביב (צילום: אביב אבשלום / פלאש90)

הפשיעה היא חלק מתוכנית פירוק העם הפלסטיני. מתי נתפכח?

ישראל מרסקת את הגדה באמצעות התנחלויות, את עזה במלחמה ובמצור, ואותנו, האזרחים הפלסטינים באמצעות ההזנחה והפשיעה. בעודי כותב את השורות האלה, יירצח ערבי נוסף. זהו מאבק על עצם הקיום שלנו, ועליו להיות מאבק לאומי מתמשך  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf