newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בקרב מול איראן, דובר צה"ל מיישר קו עם הג'יהדיסטים

דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, ציטט מדברי איש הדת המוסלמי אבן תימיה כהוכחה לכך שהשיעים מסוכנים לאיסלם. אדרעי הוא לא היחיד שמצטט את אבן תימיה. הג'יהדיסטים שרצחו את סאדאת ואנשי דאע"ש קדמו לו. בבריטניה אדרעי היה נחשב סכנה ביטחונית

מאת:

בסרטון הוידאו האחרון מבית מדרשו של רס"ן אביחי אדרעי, ראש מדור תקשורת ערבית בדובר צה"ל, הוא מצטט מכתביו של הוגה הדעות בן ימי הביניים אבן תימיה כדי להצביע על הסכנה השיעית לקהילת המוסלמים. לפי פרשנותו של אדרעי, הסכנה השיעית עליה הצביע אבן תימיה במאה הארבע עשרה, אינה אלא גלגול מוקדם של הסכנה האיראנית הנוכחית.

הסרטון כולו מוקדש להצגת השיעים כ"כופרים" באיסלם הסוני. אדרעי פותח בפסוק מהקוראן ואחר כך פונה לצטט מפיהם של של "המלומדים וחכמי הדת שהזהירו אותכם (כלומר את הסונים) באופן ברור וגלוי מהסכנה השיעית בנוסח המשטר האיראני". אדרעי מצטט תחילה את מוחמד עבד אל-ואהב, אבי הפרשנות המחמירה והפוריטנית של האסלאם השלטת בערב הסעודית, שלפיהם השיעים "מזיקים יותר לדת האיסלם מאשר היהודים והנוצרים".

מאוחר יותר מסתמך אדרעי על דבריו של "שייח' אל-איסלם אבן תימיה" (כך הוא מגדיר אותו) בספרו "מנהאג' אל-סונה" (דרך הסונה), הספר שאבן תימיה הקדיש להפרכת התיאולוגיה השיעית. אבן תימיה, מזכיר אדרעי לשומעיו, הזהיר את הסונים מפני הסכנה השיעית.

הסתמכותו של אדרעי על כתביו של אבן תימיה מציבה אותו בכפיפה אחת עם מיטב הג'יהאדיסטים. קחו למשל את גליון מספר 14 של "דאבק", ביטאונה של דאע"ש. תחת הכותרת "לקחים מהמלחמה במונגולים", הכותב מטעם דאע"ש מצטט גם הוא את אבן תימיה כדי לתקוף את אותם המוסלמים, כולל קבוצות שיעיות, שמתחמקים מחובת הג'יהאד. אם היתה להם אמונה אמיתית, מפרש הכותב את אבן תימיה, הם היו מגינים על אדמות המוסלמים מפני הכופרים.

הג'יהאדיסט הראשון שבחר לצטט בהרחבה מכתביו של אבן תימיה היה עבד אל-סלאם פרג, שעמד בראש הקבוצה שרצחה את הנשיא סאדאת ב-1981. לפי פרשנותו של פרג, אבן תימיה קרא למרוד נגד כל שליט שלא יישם את השריעה במלואה. רצח סאדאת הוא הכרחי משום שהג'יהאד, על פי אבן תימיה, הוא החובה החשובה ביותר של כל מוסלמי.

רס"ן אביחי אדרעי, דובר צה"ל בערבית. קרא לנשים למלא את חובתן הדתית ולהישאר בבית (צילום: יונתן סינדל/פלש90)

רס"ן אביחי אדרעי, דובר צה"ל בערבית. קרא לנשים למלא את חובתן הדתית ולהישאר בבית (צילום: יונתן סינדל/פלש90)

כך שאדרעי הוא באמת בחברה משובחת, יחד עם קבוצות סלפיות שונות שמסיתות לשנאת השיעה, היהודים והמערב. חכמי דת סעודים שמטיפים לשנאת השיעה עושים זאת באמצעות השוואה ליהודים. כמו שהאחרונים מסלפים את התורה, אומר אבן תימיה, כך השיעה מעוותים את הקוראן.

זו לא הפעם הראשונה שאדרעי מביע את חיבתו לזרמים השמרנים ביותר באסלאם. בעת מצעד השיבה, אדרעי קבע כי השתתפות נשים במצעדים נוגדת את ערכי הדת, משום שעליהן להישאר בבית. אולם הפעם אדרעי הלך רחוק יותר.

בסרטון של אדרעי, ישראל לא רק מצטרפת לציר הסוני, היא מיישרת קו עם הסתה אנטי-שיעית שמאפיינת את קבוצות הג'יהאד הסוני האלימות, מבן לאדן ועד דאע"ש. בבריטניה, העלאת הסרטון היתה מזכה את אדרעי בביקור מטעם שירותי הביטחון בחשד להסתה ולהשתייכות לארגון טרור.

יותר מכל, הסרטון של אדרעי צריך להזכיר לנו כי שלטון הכיבוש והמצור מבוסס לא רק על רשעות ושנאה, אלא גם על טמטום, יוהרה וכסילות.

דר יוסף רפופורט, מרצה להיסטוריה איסלמית באוניברסיטת קווין מרי בלונדון, מעורכי הספר "אבן תימיה וזמנו" Ibn Taymiyya and his Times' , שתורגם לאחרונה גם לערבית

 

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"התואר 'תומכי טרור' נאמר היום כלאחר יד". עימות בין ח"כ אחמד טיבי לשר איתמר בן גביר בכנסת, מרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

"התואר 'תומכי טרור' נאמר היום כלאחר יד". עימות בין ח"כ אחמד טיבי לשר איתמר בן גביר בכנסת, מרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

ההסתה עולה, כוח ההשפעה של הח"כים הערבים יורד

המלחמה צמצמה מאוד את מרחב הפעולה של הח"כים הערבים, וברחוב הערבי שוב שואלים האם יש טעם לשלוח נציגים לכנסת. למרות הכל, נראה שהתשובה עדיין חיובית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf