newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

קמפיין בינלאומי נגד Airbnb: מרוויחה מהשכרת דירות בהתנחלויות

בעקבות תחקיר שיחה מקומית חתמו מעל לעשרת אלפים בני אדם על עצומה הקוראת ל-Airbnb להפסיק להשכיר "בתים גנובים". האתר מציג לתיירים חדרי נופש במאחזים והתנחלויות, מבלי לציין כי אינן חוקיות וכי מדובר בשטח פלסטיני

מאת:

חמישה ארגונים בינלאומיים השיקו אתמול (חמישי) קמפיין נגד פעילותה של ענקית השכרת דירות הנופש Airbnb בשטחים הכבושים בגדה המערבית. הקמפיין, תחת הכותרת "בתים גנובים", החל בעקבות פרסום תחקיר שיחה מקומית שחשף כי אתר החברה מאפשר לתושבי ההתנחלויות בגדה המערבית להשכיר דירות וחדרים לתיירים. בין יחידות הנופש שמוצעות להשכרה באתר גם כאלה הממוקמות במאחזים לא חוקיים, חלקן נמצאות על אדמות פלסטיניות פרטיות, כמו גם בהתנחלויות המפעילות מדיניות גזענית נגד פלסטינים. רבים מבין בעלי הדירות המוצעות להשכרה באתר מסרבים להשכיר אותן לערבים בשל מוצאם.

תוך שעות ספורות מרגע השקת הקמפיין חתמו יותר מ-10,000 בני אדם על עצומה הקוראת ל- AirBnb להפסיק את שיתוף הפעולה שלה עם ההתנחלויות הבלתי חוקיות בשטחים הכבושים. וכך נכתב בקריאה:

כאנשים שאכפת להם מזכויות אדם ומהחוק הבינלאומי אנו דורשים מ-AirBnb להפסיק לאלתר השכרת נכסים בהתנחליות הישראליות, שכולן נבנו על אדמה פלסטינית גנובה ובניגוד לחוק הבינלאומי.

מדיניות האי-אפליה של החברה מכריזה כי היא אוסרת על השכרות המקדמות גזענות, אפליה, ופגיעה ביחידים וקבוצות. אולם השכרת בתים בהתנחלויות הלא חוקיות מאפשרת אפליה ממוסדת, גניבת אדמות פלסטיניות, והפרה ישירה של החוק הבינלאומי. בכך שהיא מרוויחה דמי תיווך מאותם מתנחלים, Airbnb מרוויחה ישירות מהכיבוש ומנישול הפלסטינים.

> תמיד חלמתם לנפוש במאחז לא חוקי ללילה אחד? חפשו ב-AirBnb

"וילה מקסימה במדבר יהודה", בהתנחלות נופי פרת. מוצעת להשכרה באתר AirBnb ב-260 דולר ללילה. צילום מסך מתוך AirBnb

"וילה מקסימה במדבר יהודה", בהתנחלות נופי פרת. מוצעת להשכרה באתר AirBnb ב-260 דולר ללילה. צילום מסך מתוך AirBnb

התחקיר שפורסם, כאמור, בשיחה מקומית גרר פרסום נרחב בעולם. קמפיין טוויטר תחת ההאשטאג StolenHomes# דורש מהחברה, שקיבלה בימים האחרונים פניות רבות בנושא, לבטל את האפשרות להשכרת בתים בהתנחלויות הישראליות. בשבוע שעבר פנה גם בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, למנכ"ל Airbnb, בריאן צ'סקי, בדרישה דומה.

למרות שב-Airbnb סירבו להגיב לתחקיר שיחה מקומית בטרם פורסם, בעקבות הלחץ הבינלאומי כבר לא נותרה ברירה בידי החברה, שמסרה לסוכנות הידיעות AP כי "אנו פועלים לפי החוקים והתקנות במקומות בהם אנו עושים עסקרים וחוקרים טענות שעלו לפי מיקומים ספציפים". באשר לטענה כי במפות המופיעות באתר החברה לא ניתן להבחין בדירות הממוקמות בהתנחלויות וכך תייר שלא בכוונה למצוא עצמו מפר את החוק הבינלאומי, הפנתה החברה את הטענות לחברת גוגל שמספקת לה את המפות.

גם דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, נדרש לעניין והוא מסר כי "הפלסטינים צריכים להפסיק להתבכיין ולקחת את גורלם בידיהם, ולהפסיק להאשים את ישראל בחוסר יכולתם לבנות את כלכלתם". זוהי תגובה הדומה לאדם המחזיק את מגפו על צוואר חברו הנחנק ודורש ממנו להפסיק להתלונן על כך שאינו מצליח לנשום בזכות עצמו.

Airbnb מנסה לרחוץ בניקיון כפיה ולטעון כי היא פועלת לפי החוק הישראלי. כנראה שצריך להזכיר לחברה שגם העבדות בארה"ב היתה חוקית, וכך גם ההפרדה הגזעית. כאשר החוק בגדה המערבית, כפי שהוסבר השבוע על ידי שגריר ארה"ב, הוא חוק אחד לפלסטינים הנתונים תחת דיכוי צבאי וגזל ממוסד של אדמותיהם וחוק אחר ליהודים, קרי אפרטהייד; כאשר מתנחלים פוגעים פעם אחר פעם בפלסטינים וזוכים לחסינות; משמעות הציות לחוק הזה היא תמיכה באותה אפליה, וכל רווח המופק ממנו הוא עוול מוסרי. על אחת כמה וכמה כאשר החברה מאפשרת למתנחלי הגדה המערבית להפיק רווחים מאדמה פלסטינית כבושה ובדרך עקיפה לממן כך את פעילותה.

בניגוד לקברניטי החברה המסרבים להביט אל המציאות, רבים בעולם כבר מצטרפים לקריאה והקמפיין הולך וצובר תאוצה. גם אם הפגיעה הכלכלית בהתנחלויות כתוצאה כך תהיה מינימלית, שהרי בכל מקרה ההתנחלויות מהוות נטל כלכלי (וביטחוני) על ישראל, בדומה לפסילה האישית של המתנחל דני דיין לתפקיד שגריר, או הלחץ הכלכלי על חברת סודה-סטרים – יהיה בה כדי להנכיח את העובדה כי העולם לא ישלים עם כיבוש הגדה המערבית, ולא עם אלו שמפיקים רווחים מאותו כיבוש. למען הפלסטינים והישראלים כאחד.

> שמאל יקר, אנחנו במלחמה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

המורות משלמות את מחיר הניהול הכושל של משרד החינוך

תקציב משרד החינוך לתלמיד ביסודי זהה לממוצע באירופה, ואף על פי כן המורות והמורים נדרשים לעבוד יותר שעות, מול יותר תלמידים ועבור פחות כסף. ההמלצות לשיפור מעמד המורה וההוראה מונחות על השולחן כבר 43 שנים וזוכות להתעלמות, בעוד המערכת ממשיכה לקרוס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf