newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בעקבות הפרסום ב"שיחה מקומית": הסטודנטית הפלסטינית חוסנה

נדיה סבאענה, שאנשי משרד הבריאות סירבו לחסנה במבצע של אוניברסיטת ת"א לפני כשלושה שבועות, קיבלה היום את החיסון. "לפעמים צריך לדחוף כדי להשיג את הזכויות שלך נגד כל השיטה". נשיא האוניברסיטה פנה לשר הבריאות ומחה נגד אפליית הסטודנטים הפלסטינים

מאת:

"לפעמים נאיבי להאמין שזכויות אדם בסיסיות מובטחות לך, לפעמים אתה צריך לדחוף כדי להשיג את הזכויות שלך נגד כל הסיכויים ונגד כל השיטה" – כך אמרה נדיה סבאענה, סטודנטית פלסטינית מאוניברסיטת תל אביב, שחוסנה היום (שלישי) נגד קורונה לאחר שנציגי משרד הבריאות סירבו לחסנה לפני שלושה שבועות.

כפי שפורסם כאן ב"שיחה מקומית", לפני שלושה שבועות יזמה אוניברסיטת תל אביב מבצע חיסונים שנועד לאנשי סגל, עובדים וסטודנטים, כולל סטודנטים זרים. סבאענה, תושבת צפון הגדה המערבית, סטודנטית לתואר שני הלומדת בתוכנית למינהל עסקים בתל אביב, הגיעה לקבל חיסון, אבל צוות מד"א שהיה במקום סירב לחסנה משום שהיא פלסטינית.

חיסון לקורונה. צילום אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

חיסון לקורונה. צילום אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

גורם באוניברסיטה שנכח במקום לפני שלושה שבועות אישר היום ל"שיחה מקומית" כי במשך שש שעות ניסו אנשי האוניברסיטה לשכנע את אנשי משרד הבריאות לאפשר לסבאענה להתחסן, אבל הם סירבו בגלל ההנחיה הגורפת מהמשרד לא לאפשר לפלסטינים להתחסן. "זה היה מוזר ומאוד לא נעים, ניסיתי לדבר עם כולם אבל לא הצלחנו", סיפר הגורם.

באוניברסיטת תל אביב לומדים כ-400 סטודנטים זרים, מתוכם עשרה פלסטינים. באוניברסיטה אישרו שהסטודנטים הזרים אכן חוסנו ללא קושי, ורק מהסטודנטים הפלסטינים נמנע החיסון בגלל ההנחיה ממשרד הבריאות.

בתחילת השבוע שלח נשיא האוניברסיטה פרופ' אריאל פורת מכתב לשר הבריאות יולי אדלשטיין, שבו דרש לאפשר לחסן את הסטודנטים הפלסטינים. פרופ' פורת תיאר כי במהלך מבצע החיסון לפני שלושה שבועות "הגיעו למתחם החיסונים גם סטודנטים פלסטינים הלומדים בתוכניות השונות באוניברסיטה. מד"א סרבו לחסן אותם והסבירו שמדובר במדיניות גורפת של משרד הבריאות לא לחסן פלסטינים.

"אני מבקש ממך בכל לשון של בקשה לאפשר מתן חיסון לסטודנטים הפלסטינים של אוניברסיטת תל אביב. ללא חיסון, הם כפי הנראה לא יוכלו להשתלב בפעילות הלימודית בקמפוס כשזו תתחדש ולימודיהם ייפגעו. אפליה של סטודנטים פלסטינים לעומת סטודנטים ישראלים ובינלאומיים אחרים נוגדת לחלוטין את רוחה של אוניברסיטת תל אביב, כמו גם את העקרונות הבסיסיים שעליהם מושתתת חברה ליברלית ודמוקרטית", נאמר במכתבו של פרופ' פורת.

סבאענה הביעה שביעות רצון מכך שחוסנה בסופו של דבר, "ואני שמחה שלא עשו יוצא מן הכלל רק בשבילי. אני מקווה שגרמתי לכך שזה (החיסון) הפך נגיש גם לפלסטינים אחרים, שהטילו ספק בזכות שלהם לקבל אותו".

האם ישראל צריכה לחסן את כל האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית ובעזה?

"מצד אחד, ישראל אחראית לשטחים הפלסטינים הכבושים ואחראית להבטיח את זכויות האדם של כל האנשים בשטחים האלה. מצד שני, הממשלה שלנו (הכוונה לרשות הפלסטינית; מ"ר) קונה חיסונים ומחסנת אנשים, ככה שמעבר למה שאני חושבת כטוב או רע, זה מסובך. אבל אני יודעת שאני סטודנטית באוניברסיטה הזו, וזו הזכות שלי להתחסן בדיוק כמו שזו זכות של סטודנטים אחרים".

הופתעת מהתמיכה שקיבלת? גם אגודת הסטודנטים התערבה לטובתך.

"כן, לפעמים כשאתה עומד בפני אי צדק כלשהו, אתה מניח ועושה הכללה שכולם כאלה. אבל לא, האוניברסיטה אכן עקבה אחרי העניין מול משרד הבריאות ולחצו להשיג תוצאה מסוימת, ואגודת הסטודנטים עקבה אחרי הסיפור. אני תוהה אם הייתי עושה משהו אילו הייתי במקומם. אני מקווה שכן, אבל טוב לראות שיש עדיין אנשים מקצועיים, שיש עדיין בני אדם".

דוברת משרד הבריאות ענת דניאל לב מסרה בתגובה: "מנכ"ל משרד הבריאות נתן הוראה חד משמעית לחסן את כלל הסטודנטים בעלי תעודת סטודנט בתוקף, לרבות הסטודנטים הפלסטינים האמורים, וזאת ללא קשר לפנייה כזו או אחרת".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

יום של תחושת כישלון שלא הצלחנו לעצור מלחמות מיותרות

בילדותי יום הזיכרון היה בעיני יום של עצב טהור. התחושה הזאת התחלפה בזעם על כל כך הרבה מוות מיותר במלחמות על כלום ושום דבר. המסגרת הפוליטית הבאה שתקום בשמאל חייבת להיות כזאת שתתייצב מיד נגד עוד מלחמה מיותרת, בלי תהיות ובלי ספקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf