newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בנק גרמני מתנגד לארגון שלום יהודי, אבל לא לארגון שעובר על החוק הבינלאומי

"הבנק לכלכלה חברתית" סגר מטעמים עקרוניים את החשבון של ארגון נגד הכיבוש, אבל ממשיך לנהל את החשבון של קק"ל, ששותפה לפינוי בדואים מאדמות בנגב ולהקמת התנחלויות. הבנק בתגובה: לא דנים בחשבונות הלקוחות שלנו

מאת:

בתחילת דצמבר פורסם בשיחה מקומית כי "הבנק לכלכלה חברתית" בגרמניה סגר את חשבונו של ארגון "קול יהודי לשלום במזרח התיכון", היושב בגרמניה, וזאת בשל תמיכת הארגון בקמפיין החרם BDS. לטענת הבנק מדובר בקמפיין אנטישמי אשר חותר תחת קיום מדינת ישראל.

אך טענות הבנק אינן מדוייקות. בארגון "קול יהודי לשלום" הדגישו כי הארגון כלל לא מתנגד לקיומה של מדינת ישראל וש"התמיכה שלנו ב-BDS היא כללית, בתור קמפיין לא אלים לזכויות אדם… אנחנו תומכים בפעולות שמכוונות בעיקר כלפי חברות שמרוויחות ישירות מהכיבוש.. אפילו המצע שלנו כולל תמיכה בקיומן של שתי מדינות, זו לצד זו".

גם אם יש גורמים בקמפיין הבינלאומי של החרם המתנגדים לקיומה של ישראל, ואף אם חלקם אנטישמיים, הרי שהארגון הזה של יהודים וישראלים איננו כזה. באותה מידה אפשר לטעון כי תמיכת הבנק לכאורה בישראל פירושה תמיכה במדיניות הגזענית של הימין המתנחלי בהתנחלויות המיועדות לגזע היהודי בלבד.

האי דיוקים הללו בעמדת הבנק מחווירים כאשר לוקחים בחשבון את צביעות הבנקאים הגרמנים, כאשר הם מדברים על גזענות ומנהלים במקביל חשבון של הקרן הקיימת לישראל בגרמניה – לפי האתר של קק"ל עצמה.

> אל באי ועידת פריז: אל תשכחו את עזה

תושבי אל-עראקיב בהפגנה מול משרדי קק"ל בירושלים נגד הריסת כפרם לטובת יער, אוקטובר 2016 (פלאש90)

תושבי אל-עראקיב בהפגנה מול משרדי קק"ל בירושלים נגד הריסת כפרם לטובת יער, אוקטובר 2016 (פלאש90)

קצרה היריעה מלתאר את פעילותה של קרן זו, אך בכל זאת ניתן טעימה: בזמן האחרון מדברים רבות על הקמת היישוב היהודי-בלבד חירן על חורבות היישוב הבדואי אום אל-חיראן. מה שפחות מוזכר הוא שמי שמסייעת לגרעין התורני שעומד לעלות ליישוב ומספקת לו תשתיות היא קק"ל.

קק"ל הקימה גם את "יער הטלוויזיה של אלוהים" בנגב, בשיתוף עם ארגון נוצרי פונדמנטליסטי, על אדמות הכפר הבדואי אל עראקיב, שנהרס 108 פעמים. מטרת הארגון האמריקאי היא לטעת מיליון עצים בישראל כדי "לזרז את הגעת בנו של אלוהים"(?!). המטרה של קק"ל בגזילת קרקעות הכפר כנראה יותר ארצית. קק"ל מעורבת גם בהקמת ומימון התנחלויות בגדה המערבית.

אז למה הבנק הגרמני מוכן לאפשר מימון שטחי מחייה אלו במזרח ליהודים בלבד, ועוד אחרי שמועצת הביטחון קבעה שההתנחלויות הללו אינן חוקיות?

לא ברור אם הבנקאים בשירות קק"ל מכירים את פעילות הארגון שמנהל אצלם חשבון ומבינים את משמעותה, אך בכל מקרה היה עדיף שהבנק הגרמני יבדוק יותר את העובדות לפני שהוא מאשים ארגון יהודי באנטישמיות ופועל על פי הנחה זו.

שאלנו את הבנק הגרמני איך יתכן שהסטדנרטים האתיים שלו מונעים ממנו להחזיק בחשבון של ארגון יהודי למען שלום, אך לא מונעים ממנו לנהל חשבון של גוף שתומך בפועל בטיהור אתני ובעבירות על החוק הבינלאומי. מהבנק נמסר לנו כי אינם יכולים לדון בחשבונות שהם מנהלים בשל סודיות בנקאית.

> מתי יחליטו גם בישראל שחינוך לשוויון גובר על רצון ההורים בהפרדה דתית?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
משמאל: ניירה אשרף; מימין: אימאן רשיד (צילומים: צילום מסך מסרטון של MEE; הטוויטר של רשיד)

משמאל: ניירה אשרף; מימין: אימאן רשיד (צילומים: צילום מסך מסרטון של MEE; הטוויטר של רשיד)

נשים בעולם הערבי נאבקות על עצם זכותן לחיות

באחרונה שטף גל של מקרי רצח מחרידים של נשים במצרים, ירדן, איחוד האמירויות וישראל/פלסטין, שזכו לגיבוי ולתמיכה מפי שמרנים רבים. במקביל, החלו נשים רבות לפרסם איומים שקיבלו, המזהירים אותן מגורל דומה, ומתארגנת שביתת נשים כללית בעולם הערבי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf