newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בקור של בית המשפט הצבאי בעופר, השעה תמיד תשע ורבע

סתם יום של קור באזור ההמתנה למשפחות של עצירים פלסטינים בבית המשפט הצבאי. אין חימום ואין שעונים. רק אנשים שצעדו בשלג ובאו מרחוק כדי לראות לרגע קט את יקיריהם. לראות ולא לגעת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אתמול (ראשון), בית המשפט הצבאי בעופר: כשלושים פלסטינים ופלסטיניות ממתינים בממוצע חמש שעות לדיון בעניינם או בעניין יקיריהם. ממתינים בתוך המכלאה הנקראת "אזור המתנת משפחות" – כלוב ברזל ובתוכו קראוון עם כסאות ומזנון שק"ם קטן שלא תמיד פתוח. החימום לא ממש עובד, מנועי המזגנים מכוסים בגושי קרח ענקיים, שאריות שלג מטונף מפונות בחוץ וכולם עטופים בשכבות ביגוד שמסרבות להגן מפני הקור. אנשים צועדים במעגלים סביב עצמם כדי להתחמם וכדי להזיז קצת עצמות במרחב המצומצם. בעומק המזנון יש טוסטר אובן לחימום בורקסים שמפיץ קצת חום, אחת הנשים מתקרבת אליו והמוכר נובח עליה שתקנה משהו או תתרחק.

מדי פעם כשמסתכלים לעבר הרחבה של הכלא אפשר לראות עציר אזוק מלווה בסוהרים, אחד לפחות נראה קטין, כולם נראים מותשים, אחד מהם בכפכפים.

הטלפונים כולם נלקחו בכניסה ולאף אחד אין שעון. הזמן נמתח ומתערבל כמו בניסוי פסיכולוגי אכזרי. השעון המקולקל על הקיר מראה תשע ורבע. היחידים שיודעים מה השעה הם החיילים והעובדים. כששואלים אותם התשובות נעות בין "אני נראה כמו מודיעין?" ל-"כאן בעופר תמיד תשע ורבע" תוך הצבעה מחוייכת על השעון המקולקל. כל פעם שמישהו מגיע מבחוץ כולם שואלים אותו מה השעה: הוא נפרד מהציביליזציה רק לפני כמה דקות, הוא בטח יודע. ככה גם כשמישהו יוצא מדיון: הוא פגש את העורך דין – הוא בטח אמר לו.

הנוכחות שלנו כישראלים מקלה קצת על קבלת תשובות לגבי מועדי דיונים שנדחו כי איתנו (לפעמים, לא תמיד) החיילים קצת יותר משתפים פעולה. הפלסטינים שואלים הרבה שאלות, הם לא בוטחים בנו והנוכחות שלנו גורמת להם אי שקט אבל גם מספקת עניין להתעסק איתו כדי להעביר את הזמן. אחד השומרים, חייל דרוזי אומר להם בערבית "היא בצד שלכם, תאמינו לי אני מכיר אותה היא באה לפה הרבה". אידיוט, חושב שזה שחייל במדים נותן לי הכשר זה תורם במשהו. אני דווקא שמחה שהם חושדים ורובם לא ידידותיים. זהירות בריאה.

חלק מהפלסטינים הגיעו מרחוק בתחבורה ציבורית, לפעמים בשלושה אוטובוסים. חלקם הלכו חלקים מהדרך ברגל בכפור ואפילו בשלג מדרום הר חברון או מכפרים באזור בית לחם. הדיונים מתעכבים והם מתחילים להיות מודאגים מהדרך חזרה בחשכה.

בסוף היום עוזבים את המחנה, השמש כבר התחילה לשקוע. אנחנו יוצאים החוצה – פלסטינים מהדלת הימנית, ישראלים מהשמאלית. הם לביתוניא, אנחנו לכביש 443. ביננו החומה. לא עוברת חצי שעה ואנחנו כבר תל אביב. ביקום המקביל והחמים שלנו

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> בניגוד להבטחות הוציא הצבא עשרות צווי מעצר מנהלי חדשים נגד פלסטינים

כלא עופר בשלג (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כלא עופר בשלג (אורן זיו / אקטיבסטילס)

> בוקר מול ערימת פרוטוקולים מחקירות ילדים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

רוצים להבין איך ייראה הסיפוח? תסתכלו על מה שקורה בעזה

אף שגם בהסכמים שישראל חתומה עליהם, רצועת עזה והגדה המערבית הן יחידה אחת, ישראל עשתה כל שביכולתה כדי להפריד ביניהן ולאמלל את תושבי עזה. סיפוח הגדה יוכל לאפשר לישראל לעשות את זה גם שם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf