newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בניגוד להבטחות הוציא הצבא עשרות צווי מעצר מנהלי חדשים נגד פלסטינים

פעמיים הובטח לעציר המנהלי איימן טביש שישוחרר בתמורה לסיום שביתת רעב, ופעמיים הפר הצבא את ההבטחה. העציר המפורסם חאדר עדנאן הכריז על שביתת רעב. מאות יושבים בכלא ללא משפט וללא הגבלת זמן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

העציר המנהלי חאדר עדנאן הכריז ביום רביעי על שביתת רעב בת שבוע במחאה על חידוש המעצר המנהלי שלו. עדנאן התפרסם ב-2012 כששבת רעב נגד מעצרו המנהלי במשך 66 ימים, עמד בסכנת חיים, ושוחרר בעקבות השביתה. ביולי האחרון נעצר עדנאן שוב במהלך מבצע "שובו אחים", ומאז הוא נמצא במעצר מנהלי בכלא הדרים.

לאחרונה האריך הצבא את מעצרו המנהלי שוב בתקופה נוספת של שישה חודשים, לצד הארכת מעצרם של עשרות עצירים נוספים מהמבצע הצבאי בתחילת יולי. בצבא טוענים שעדנאן הוא דובר של הג'יהאד האסלאמי, אך לא מציגים ראיות ולא מגישים נגדו כתב אישום. בעבר הורשע עדנאן בחברות בארגון טרור, ריצה את עונשו, ושוחרר.

גם מעצרו המנהלי של העציר איימן טביש הוארך שוב, בשלושה חודשים, תוך הפרה של הבטחה שנייה שניתנה לו שהוא ישוחרר בתמורה לסיום שביתת רעב. טביש נמצא במעצר מנהלי ברצף מאז מאי 2013.

באותה שנה שבת רעב, התמוטט, הגיע לבית חולים, והמדינה הבטיחה לו שמעצרו לא יוארך שוב אם יפסיק לשבות. טביש הפסיק את שביתת הרעב, אבל הצבא האריך שוב את מעצרו המנהלי – בניגוד להבטחה. בית המשפט הצבאי לערעורים השאיר את צו המעצר בתוקף, וקבע אז שההבטחה הותנתה באי-קבלת מידע מודיעיני חדש נגד טביש, אך שמידע כזה התקבל, והמעצר מוצדק.

טביש שבת רעב שוב ב-2014, במשך כשלושה חודשים, שוב התמוטט ואושפז כשהוא אזוק למיטה בבית החולים, ושוב סיים את שביתת הרעב שלו בתמורה להבטחה נוספת, שמעצרו לא יוארך מעבר לינואר השנה.

לפני כשבועיים, כאמור, הפרה המדינה את הבטחתה בשנית והוציאה לו צו מעצר מנהלי לתקופה של שלושה חודשים נוספים. ערעור שהגיש נגד המעצר צפוי להתברר ב-21 לינואר. מדובר צה"ל נמסר כי טביש הוא פעיל הג'יהאד האסלאמי ושמעצרו הכרחי למען שמירה על ביטחון האזור. עם זאת יש להדגיש כי לא הוצגו לטביש ראיות כלשהן שקושרות אותו לג'יהאד, ולא הוגש נגדו כל כתב אישום.

> היום ביקרתי את איימן טביש, ששובת רעב שלושה חודשים

חאדר עדנאן עם שחרורו ב-2012 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חאדר עדנאן עם שחרורו ב-2012 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מעצר מנהלי הוא כלי קיצוני שהשימוש בו אמור להיות מדוד ונדיר. עצירים מנהליים מוחזקים בכלא ללא כתב אישום, ללא משפט ולמעשה ללא הגבלת זמן – כשאין להם שום דרך להגן על עצמם.

למרות הבטחות רשמיות של המדינה בתגובה לשביתת הרעב הגדולה של האסירים הפלסטינים ב-2012 לצמצם את השימוש במעצר מנהלי, שימוש זה רק התרחב, בעיקר במהלך מבצע "שובו אחים", וכיום יושבים כחמש מאות עצירים מנהליים בבתי הכלא בישראל – כמעט עשרה אחוז מכלל האסירים הפלסטינים הביטחוניים. באפריל האחרון התקיימה שביתת רעב גדולה של עצירים מנהליים בבתי הכלא הישראלים, שנגמרה כמעט ללא תוצאות.

לפי ארגון AIC, מאז תחילת 2015 הוארך מעצרם של לפחות 33 מהם. לפי ד"ר מוסטפא ברגותי, נכון להיום בין העצירים המנהליים ישנם 26 חברים במועצה המחוקקת הפלסטינית (מעיין פרלמנט של הרשות), מתוך 132 חברים במועצה.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> מעצר מנהלי: "אם הם בכלא אז הם בטח עשו משהו"

> בקור של בית המשפט הצבאי בעופר, השעה תמיד תשע ורבע

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf