newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה עושים כשגזענים מצטרפים להפגנה נגד כהניסטים?

שתי הפגנות התקיימו השבוע בדרום תל אביב נגד מבקשי המקלט: האחת של ברוך מרזל וחבריו, השנייה של תושבים. כשאחד התושבים מההפגנה השנייה הצטרף אלינו למחות נגד מרזל, היינו צריכים לדחות אותו

מאת:

בחמישי בערב ישבתי בסלון שלי ושמעתי ברקע את השריקות והמוזיקה מהפגנה בסימן "מסתננים וסמולנים צאו לנו מהחיים", הפגנה שהתקיימה מרחק יריקה מהדירה שאני ובת זוגי שוכרים בשכונת שפירא. בין המפגינים שם נמצאים כמה אנשים שפגשנו רק יום לפני כן, לא רחוק מכאן, בגינת לוינסקי, בנסיבות דומות אך מעט שונות.

ביום רביעי הגיעו לתל אביב ברוך מרזל, מיכאל בן ארי, ואיתמר בן גביר, מחסידי הרב כהנא, המתגוררים מעבר לקו הירוק. החבורה הזאת באה מדי פעם לדרום תל אביב לתמוך בחברתם מאי גולן, אשה צעירה מהאיזור שמפיצה שנאה ושטנה נגד מבקשי מקלט בדרום תל אביב מזה כמה שנים.

ה"מרזלים" מייצגים קו של שנאת-זרים, קו שמתמקד בדרך כלל בשאיפה להרוג או לגרש פלסטינים, אבל לעתים מתבטא גם בשנאה למבקשי מקלט וגם ללהטבא"ק. השבוע הם באו כביכול להפגין נגד פסיקת בג"ץ משבוע שעבר, שמגבילה את זמן הכליאה במתקן "חולות", אחרי עוד נסיון של ממשלת הימין לתקן את חוק ההסתננות כדי להתעמר במבקשי המקלט ולגרום להם לעזוב. מול הפגנתם של המרזלים התייצבנו אנחנו להפגנת-נגד, שאורן זיו כתב עליה כאן.

לגרש את הסמלונים

יום עבר, והנה בחמישי התקיימה אותה הפגנה אמורה ליד הבית שלי. גם בהפגנה הזו קראו לחזק את יד הממשלה בשאיפה לגרש את מבקשי המקלט, ואף הוסיפו והדגישו שצריך לגרש גם את אנשי השמאל מהשכונה. כלומר אותי. בין המפגינים היו כמה מאלה שיום לפני כן צעדו עם המרזלים – אבל גם אחד שיום קודם דווקא השתתף בהפגנת הנגד שלנו, והניף יחד איתנו את הבאנר השחור-ורוד, שעליו כתבנו: הומופוביה, גזענות – זו אותה האלימות.

> פעילים להט"בים הפגינו נגד מיצג הימין הקיצוני נגד מבקשי המקלט

הפגנת תושבים בדרום תל אביב נגד מסתננים וסמולנים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת תושבים בדרום תל אביב נגד מסתננים וסמולנים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

איך קרה שמי שהפגין נגד הגזענים ברביעי הפגין לצידם כבר בחמישי? לא לא, הרדיקליזם שלנו לא הפחיד אותו והבריח אותו אל הצד השני, וגם הזקן המרשים של מרזל לא שבה אותו בקסמיו. למעשה ידענו עוד לפני ההפגנה של אתמול שהוא מחבריה ותומכיה של שפי פז, "המנהיגה שלו" לדבריו, אשה שעברה לפני כ-15 שנים מהעיר הלבנה לשכונת שפירא, ולפני שנים מעטות מ"מרצ" אל הימין – מיוזמות ההפגנה לגירוש "מסתננים וסמולנים", כלשונה.

פז מקדמת מזה כשנתיים קו שתומך קודם כל בגירוש מבקשי המקלט משכונות דרום ת"א, ובפועל תומך בשאיפות הימין לכלוא ולגרש את כל מבקשי המקלט. עם זאת, היא מדגישה מאז ומתמיד שלא חובה להיות כהניסטית בשביל לתמוך בקו הזה, ומסרבת לשתף פעולה עם מרזל ושות'. פז וחבריה גם טוענים שארגוני הסיוע ופעילים ופעילות לזכויות אדם אחראים למצב דרום תל אביב לא פחות (ולפעמים נדמה, אף יותר) מאשר הממשלה ששלחה את מבקשי המקלט אל גינת לוינסקי באוטובוסים מהגבול, אחרי עשרות שנים של מדיניות מכוונת של הזנחת השכונות.

לאור הקו שהיא מקדמת, אני מקווה שקל להבין מדוע לא היה קל לכולנו לעמוד יחד עם תומך של שפי פז. לפני ואחרי ההפגנה שלנו נוכחותו הציתה ויכוחים סוערים, ובדיעבד אני מצטער וקצת נחרד מהמחשבה שהפגנתי יחד עם אדם, שלא רק רוצה להעזיב אותי מהשכונה הנפלאה הזו, אלא אף תומך בשילוחם של עשרות אלפי חפים מפשע, שכנינו, חזרה לדיקטטורה הצבאית או לרצח העם ממנו הם ברחו אלינו – שילוח שייגמר לא פעם במותם, כפי שהנסיון מלמד.

קודם כל לדבר עם מבקשי המקלט

מעבר לקוריוז, מעבר לביקורת, ומעבר לסתירות, יש כאן מקרה מבחן מעניין שאפשר ללמוד ממנו.

רבים יגידו שאין פסול להפגין יחד עם גזען שתומך בגירוש מבקשי מקלט למותם כשהוא מסכים עם מטרתה הנקודתית של ההפגנה. כך גם טענו חלק מאיתנו בוויכוחים השבוע. אבל התמונה התבהרה במהרה.

בהזמנה שפרסמה שפי פז בדף הפייסבוק שלה היא התגאתה בכך שחבר מהקבוצה שלה השתתף בפעולה שלנו – למרות שרובנו המוחלט רואה בה תאומה אידיאולוגית של מרזל ובן ארי, הלכה למעשה. כך לקחו הפגנה אנטי-פשיסטית, אנטי-להטבופובית, מחברת-מאבקים, ורוקנו אותה מתוכן והפכו אותה לכלי במאבקי מיתוג פנים-פשיסטיים.

> חשיפה: למרות הסכנה לחייהם, ישראל החזירה אלפי מבקשי מקלט לסודן

שפי פז בהפגנת תושבים בדרום תל אביב נגד מסתננים וסמולנים (קרן מנור / אקטיבסטילס)

שפי פז בהפגנת תושבים בדרום תל אביב נגד מסתננים וסמולנים (קרן מנור / אקטיבסטילס)

מי שרובנו רואים כיריבה מרה הצליחה לנצל את העבודה הקשה שלנו כדי להמשיך למרק את התדמית שלה בתור כהניזם נטול כהנא, נגד מבקשי מקלט, בעד כליאה, בעד גירוש, נגד שמאלנים – אבל לפחות גם נגד מרזל. לא את זה רצינו להשיג. אבל אני לא בא להאשים לא את פז ולא את אותו התומך שלה. הבעיה התחילה אצלנו, המארגנים.

לנו היה ברור מאוד מה אנחנו מתכוונים לארגן. כל כך ברור, בעצם, שלא טרחנו לגבש מסר מוצהר עבור ההפגנה, ופשוט פנינו לחברים וחברות שיכלו לדעתנו לעזור להביא אנשים וביקשנו את עזרתם.

בכל הקשר פוליטי אחר, הייתי שמח לעמוד עם כולן נגד הימין, אפילו עם אותו תומך גירוש. אבל מצאתי את עצמי ביום רביעי במצב אבסורדי – מפגין לצד מישהו שהמכנה המשותף הפוליטי שלי איתו, לצורך העניין, הוא רק התנגדות לכהניזם. זו עמדה כל כך רדיקלית שכבר בשנות השמונים כנסת ישראל אימצה אותה כשהוציאה את ארגון כ"ך מהחוק. עלו למוחי שוב ושוב סיסמאות שפשוט לא ידעתי אם יזכו לתמיכה, סיסמאות שמבהירות שאנחנו לא רק נגד מרזל ולא רק בסולידריות עם תושבי השכונות אלא בסולידריות גם ובמיוחד עם מבקשי המקלט.

דבר אחד חייב להיות ברור: מבקשי המקלט היו קהל היעד של המיצג הכהניסטי ביום רביעי. הפגנה שמתקיימת בגינת לוינסקי, לכאורה נגד בג"ץ, תגיע קודם כל לעוברים ושבים ויושבים במקום, שהם ברובם מבקשי מקלט וזרים. המסר של הפגנת הנגד שלנו היה כפול – לכהניסטים רצינו להבהיר שהם לא רצויים פה. אך לא פחות חשוב, למבקשי המקלט רצינו להראות שהם לא לבד, שלא כולנו רוצים ברעתם.

הכהניסטים הבינו את המסר. הם כילו את רוב האנרגיה שלהם בנסיון להתמודד מולנו. אני רק יכול לקוות שלמרות המסר המעומעם, ולמרות שחלק מהאנשים בגוש שלנו תמכו בגירושם – המסר שרצינו להעביר למבקשי המקלט הצליח איכשהו לעבור.

> ביום שאחרי בג"ץ: דרושה מדיניות למען תושבי דרום ת"א ומבקשי המקלט

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

מבט על ורשה מהמרפסת של הטירה המלכותית, ציור של ברנרדו בלוטו מ-1773 (באדיבות המוזיאון הלאומי של ורשה)

המהפכה החינוכית שהקדימה את זמנה

כבר ב-1774 הבינו בחבר העמים של פולין וליטא ש"אין לכפות משמעת באמצעות פחד, אלא באמצעות מנהיגות והבנה", שהכיתות צריכות להיות מעוצבות "כך שהילד לא יראה את בית הספר כבית סוהר", ושרק הממסד האזרחי יכול להניב חינוך אוניברסלי שוויוני וחופשי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf