newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ההפגנות בבולטימור: "האלימות היא תגובה לאלימות המשטרה"

התקשורת האמריקאית מתמקדת בעיקר בפגיעה ברכוש ובאלימות המפגינים. היא שוכחת את האלימות ארוכת השנים של המערכת: המעצרים ההמוניים של שחורים, הגזענות המשטרתית, העוני ומצוקת הדיור. "הסמויה" גרסת המציאות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כבר קרוב לשבועיים שבעיר בולטימור בארה"ב אין עסקים כרגיל. בכל יום יוצאים לרחובות מאות ואלפי אנשים שמפגינים נגד רצח של צעיר שחור בידי המשטרה, אבל לא רק. בולטימור, העיר שבה צולמה ועליה מבוססת הסדרה האגדית "הסמויה", והמאורעות נראים כאילו מדובר בעונה השישית והאחרונה של הסדרה. מעין פיצוץ של זעם וכעס על כל הגזענות, השחיתות, וחוסר האפשרויות הכלכליות שמוצעות לצעירים בארה"ב שתוארו בצורה כל כך טובה לאורך חמש עונות הסדרה.

ההפגנות החלו לאחר שצעיר שחור בשם פרדי גריי שנעצר על ידי משטרת בולטימור ב-12 לאפריל הועלה לניידת פצוע ברגלו, וסיים את הנסיעה עם שברים בעמוד השדרה ובלי יכולת לנשום. הוא נפטר כשבוע לאחר מכן בבית החולים. המעצר עצמו צולם על ידי עוברי אורח, וניתן לראות שגריי נגרר על ידי שלושה שוטרים אל תוך הניידת, בזמן שהוא צועק מכאבים.

דובר המשטרה הודה כי למרות שגריי ביקש עזרה רפואית לקח למשטרה 40 דקות להזמין אמבולנס, אך טען שכל השוטרים שהיו מעורבים במעצר הכחישו כי השתמשו באלימות כלפי גריי. המשטרה גם לא יכלה לספק סיבה למעצרו של גריי, מעבר לכך שהוא ראה את השוטרים והחל מיד לברוח.

אך עדי ראייה שהיו במקום סותרים את טענות המשטרה. הם טוענים שגריי ברח בגלל שהכיר את השוטרים מאלימות שחווה מהם בעבר, ושהשוטרים הרביצו לגריי עם מקלות ואזקו אותו ברגליו. הם טענו שלמרות שניתן היה לראות שגריי אינו נושם או מגיב, המשטרה פשוט זרקה אותו אל תוך הניידת והמשיכה בנסיעה אל תחנת המשטרה.

בנוסף, תוך כדי חקירת המקרה הועלו טענות שונות על שימוש בפרקטיקת ענישה שנקראת "נסיעה קשה", שבה שוטרים נוהגים בצורה מסוכנת בזמן שהעצורים שמובלים בניידת נחבלים ונפצעים מצורת הנסיעה. הם גם אינם יכולים להגן על עצמם מכיוון שהם אזוקים. משטרת בולטימור נתבעה בעבר כמה פעמים על שימוש באותה פרקטיקה, ושילמה קרוב ל-39 מיליון דולר פיצויים לאדם שעבר מסכת התעללות כזאת.

עוד לפני מותו של גריי החלו הפגנות בעיר, אך הן התעצמו עם היוודע דבר מותו ב-19 לאפריל. בהלוויתו של גריי, אמר עורך הדין של המשפחה ש"כולנו מכירים אנשים שסיימו כמו פרדי גריי, לצערי יותר מדי מהם". ואכן, רק בארבעת השנים האחרונות שילמה משטרת בולטימור כ-5.7 מיליון דולר לקורבנות של אלימות שוטרי המחוז.

הלוויה עצמה התקיימה בשקט וכך גם ההפגנות היומיות של מאות אלפי אנשים מהקהילה השחורה עם פעילים לבנים שיצאו לרחובות. גילויי הסולידריות בתוך הקהילה גם הם הפתיעו רבים כשהאומה האסלאמית השיגה הסכם נדיר בין שלושה כנופיות הבלוד, הקריפ, ומשפחת הגורילות השחורות להפסיק את מאבקי הדמים ביניהם ולצאת להפגנות ביחד למען הקהילה.

> מחאת הנוער האתיופי: המשטרה מסמנת את כולנו כעבריינים

מפגינים בבולטימור (צילום: Arash Azizzada פליקר CC BY-NC 2.0)

מפגינים בבולטימור (צילום: Arash Azizzada פליקר CC BY-NC 2.0)

ביום שני עלו ההפגנות מדרגה, והמפגינים החלו לתקוף שוטרים באבנים, והחלו בבזיזה ופגיעה ברכוש פרטי וציבורי. 12 שוטרים נפצעו, ויריות נורו לעבר מכונית משטרה באחד החלקים של העיר. ביום רביעי נפצעו 15 שוטרים מאבנים שהושלכו עליהם בידי תלמידי בתי הספר העירוניים שארגנו את ההפגנה באותו היום וכמה מכוניות משטרה הועלו באש. ראש העירייה הכריזה באותו היום על עוצר, ומושל המדינה הכריז כי הוא יגייס את המשמר הלאומי כדי שיפטרל ברחובות.

התקשורת הממסדית, סיקרה בימים האחרונים את ההפגנות למורת רוחם של פעילים שחורים, והתמקדה בעיקר בפגיעה ברכוש בהפגנות האחרונות. לאותה ביקורת הצטרפו נציגי הממסד וכן הנשיא אובמה.

> "אתם תקפתם אותי, הכפשתם את שמי והרגתם את הבן שלי"‎

חיילי המשמר הלאומי של מרילנד מתפרסים בבלוטימור (צילום: Michael Davis Jr. המשמר הלאומי של מרילנד CC BY-ND 2.0)

חיילי המשמר הלאומי של מרילנד מתפרסים בבלוטימור (צילום: Michael Davis Jr. המשמר הלאומי של מרילנד CC BY-ND 2.0)

בראיון לערוץ החדשות הימני פוקס אמר אדם ג'קסון, פעיל בקהילה השחורה בבולטימור שהוא מסרב לדבר על אלימות מכיוון ש"האלימות הזו היא תגובה לאלימות המשטרה. אנשים מדברים על השרפה של הרכוש בידי מפגינים אבל אף אחד לא מדבר על האלימות של המערכת שמתבטאת במאסרים המוניים של צעירים שחורים, בפרקטיקות של גזענות משטרתית. כל האלימות הזו היא תוצאה של כל הדברים הללו". חבר המועצה של העיר ניק מוסבי אמר שהמהומות הן עדות "שצעירים שחורים מלאים בכעס על כך שהמערכת אכזבה אותם. המהומות הן על הפוליטיקה הסוציו-אקונומית של אמריקה הענייה".

ואכן, בתוך כל השיח על העיר "שהוחרבה על ידי מפגינים אלימים", נזכרתי בסצנה מתוך "הסמויה" שבה זוג רוצחים שכירים מחביאים גופות בתוך בתים נטושים. בבולטימור ישנם קרוב ל-16 אלף בתים נטושים (בזמן שעשרות אלפים גרים ברחוב). הבתים ננטשו על ידי אנשים שלא יכלו לעמוד בתשלומי משכנתה מכיוון שאין מספיק עבודות בבולטימור. אחד מכל חמישה אנשים בבולטימור מובטל. רבע מהאוכלוסיה מוגדרת כענייה ו-40 אחוז מהילדים חיים מתחת לקו העוני. בזמן שמרכזים קהילתיים נסגרו, העירייה השקיעה יותר ממאה מליון דולר בבניית בתי סוהר.

בדף הפייסבוק שלה כתבה הסופרת והפעילה ראיאל טספמריאן על ההפגנות בבולטימור: "ראש העירייה טוענת שאנחנו לא יכולים גם לדרוש צדק, וגם להיות אלימים. אבל אותו הדבר תקף גם בהקשר של אלימות משטרתית. אתם לא יכולים לצפות מאתנו לשמור על החוק והסדר בזמן שאתם ממשיכים להנציח אלימות ממסדית כלפי אזרחים".

חשוב לציין שההפגנות והמהומות בבולטימור מתרחשות בתוך רצף של הפגנות של הקהילה השחורה בארה"ב בשנים האחרונות נגד רצח ואלימות משטרתית. התנועה שנקראת "חיי שחורים חשובים" (Black Lives Matter) החלה לפעול בפורגסון לאחר שהמשטרה גם שם רצחה צעיר שחור. ימים יגידו האם ההפגנות יתגבשו אל תוך מאורע היסטורי שישנה את כל המערכת, או יהיו חלק ממסורת מכובדת של התקוממויות של הקהילה השחורה כנגד ממסד אלים וגזעני.

> השוטר חנק, והמפגינים הואשמו בנגיעה בפניו

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאז הקיץ, השלטונות החריפו את ההצקות לתושבי אל עראקיב. התושבים במחאה לציון שבע שנים להריסה הראשונה (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

תושבי אל עראקיב: המדינה מנסה להתיש אותנו ע"י קנסות

המאבק המשפטי של תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר, שנהרס 173 פעמים, עולה מאות אלפי שקלים. עכשיו נחלצו פעילים לקמפיין מימון המונים לטובת תושבי הכפר. "זו הבעת סולידריות בסיסית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf