newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אני חבר במפלגת העבודה ולא אצביע למחנה הציוני

הבחירה בשם "המחנה הציוני" למרות שמשמעות הציונות כיום היא המשך הכיבוש והדיכוי. התמיכה בפסילה של חנין זועבי. ההצהרה שאינך מסכים שחיילי צה"ל יועמדו לדין על צוק איתן, בלי לבדוק בכלל אם ייתכן שיש כאלה שפשעו. מכתב פתוח ליצחק הרצוג מחבר מאוכזב במפלגת העבודה

מאת:

כותב אורח: יקיר אדלמן

שלום יצחק הרצוג,

שמי יקיר, סטודנט לתואר ראשון בפילוסופיה והיסטוריה, בן 24, מתגורר בתל-אביב, נכון לרגעים אלה חבר במפלגת העבודה. כתבתי לך לא מזמן מכתב ביקורתי על הסיסמה "זה או הוא או אנחנו", שלא עומד מאחוריה מסר ברור. לאחרונה עקבתי אחרי סדר היום האקטואלי, והבנתי שהביקורת על סיסמתכם הייתה רק ההתחלה, ושהאכזבה בעצם מתפרשת על כל שטח אפשרי. להלן הסיבות, הן עומדות ברובן על השכל הישר:

בשם הציונות

הדבר שמפריע לי יותר מכל הוא השם שבחרתם לאמץ לאיחוד, "המחנה הציוני", שם שהתברר שמשליך גם על המסרים שלכם. הציונות רלוונטית כשם שאנחנו צריכים לייבש כיום ביצות ולהקים מדינה. היחידים שחושבים שהמפעל הציוני עוד לא הגשים את יעדיו הם אנשי גוש אמונים, שחושבים שהציונות מותנית בשטחי "ארץ ישראל השלמה", וכל עוד לא נתיישב בהם הציונות תהיה חלקית בלבד. דווקא הם מוכיחים כי בימינו להציב את הציונות כמטרה משמעו דיכוי אלים כלפי עם אחר, ובהמשך, סיפוח השטחים ואפרטהייד רשמי שיבנה מציאות אף יותר גרועה ממה שיש לנו היום.

ציונות משמעה מלחמה של יהודים בערבים על ארץ ישראל, על כל המשתמע מכך. אבל חוץ מהחמאס (ודעא"ש) אין לך במי להילחם יותר. לא בערבים ישראלים ולא בתושבים פלסטינים. הוקמה מדינה, אפשר לסמן "וי" ולסמן מטרות חדשות, המתאימות יותר לימינו. רק אל תגיד לעצמך עכשיו, ולי ולכולנו, שהציונות היא צדק חברתי, שוויון זכויות ושוויון הזדמנויות. רובין הוד לקח מהעשירים ונתן לעניים, זה מספח אותו אוטומטית לנרטיב הציוני? הציונות היא תנועה לאומית. שם היא מתחילה ושם היא מסתיימת.

המילה ציונות תישאר באצילותה רק בספרי ההיסטוריה. יש להפסיק לקחת מושגים מעָבר שכל מהותו היא מלחמת לית ברירה, בדם ובקטל, כי כעת יש לחתור לימים של שלום. על כן אני מאוכזב מכם, ואני מוכרח לציין שאת זוהיר בהלול וראלב מג'דלה אינני מבין כלל וכלל.

> כך בנו רבין ופרס את הברית עם חד"ש שהעלתה את השמאל לשלטון

ציפי ליבני ויצחק הרצוג, "המחנה הציוני" (אורן זיו/אקטיבסטילס)

ציפי ליבני ויצחק הרצוג, "המחנה הציוני" (אורן זיו/אקטיבסטילס)

רק לא ביבי, או רק עם ביבי?

מצד אחד "המחנה הציוני" מצהיר שהוא לא פוסל ישיבה בממשלה עם ביבי. מצד שני ראש הממשלה משמש לכם בימים אלו מוקד לתקיפה טוטאלית. אין היגיון בלתקוף ולפסול לחלוטין את מי שאתם בעצם לא פוסלים אותו לחלוטין. אם אתם לא פוסלים ישיבה עם ביבי הדבר אומר שיש דברים שתוכלו למצוא במשותף, לפי זה התקיפה שלכם נגדו לא צריכה להיות טוטאלית והסיסמה לא צריכה להיות "זה או הוא או אנחנו", אם לא עומד מאחוריה שום דבר. אבל כרגע אנחנו שומעים מכם רק מסרים סותרים.

יתרה מזאת, למצביעים שלכם מגיעה הזכות לדעת שהם לא נותנים את הקול שלהם למפלגה ימנית שמידרדרת בעקביות לימיניזם קיצוני. זו זכות בסיסית שאתם צריכים להעניק להם ושבלעדיה אין לכם שום זכות לדרוש קולות מרכז-שמאל.

מכבסת פשעים אוטומטית

הצהרת שאינך מסכים שחיילי צה"ל יועמדו לדין על צוק איתן. יש להניח, שכרגע אף אחד לא יודע מה בדיוק קרה בעזה בקיץ האחרון. אכן, היינו במצב קשה, כמו תמיד החמאס עשה לנו את המוות, אבל בנוסף לזה נהרגו יותר מאלפיים פלסטינים. אתה באמת לא מעלה בדעתך אפשרות שקרו כמה מקרים חריגים בתוך כל הכאוס שהיה שם? ניקח דוגמא אחת כקצה, אם למשל יתברר בחקירות, שחיילי צה"ל טבחו באזרחים ללא אבחנה, גם אז עמדתך תהיה נגד חקירה? מכיוון שאיננו יודעים צריך לחקור, ואם אמנם היו מקרים חריגים, יש להעמיד לדין.

בהצהרתך מובלעת ההנחה, שבוודאי לא היו פשעי מלחמה בצוק איתן. מדוע לא? בגלל ש"צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם"? זו סיסמה מכובסת שתפקידה להגן על הפשעים שלנו, גם אם הם לא תמיד היו עד כדי כך מחרידים. אם אינך יודע על טיבו של דבר, אל תצהיר הצהרות חד משמעיות לגביו.

> שקופים מכולם: הח"כים הערבים באמת צריכים לדאוג לפלסטינים בשטחים

מבט על אזור הרוס בבית חנון, רצועת עזה, 18 פברואר, 2015. מעל 100,000 איש איבדו את בתיהם בקיץ האחרון. אקטיבסטילס

הרס  בבית חנון, רצועת עזה, 18 פברואר, 2015. מעל למאה אלף איש איבדו את בתיהם בקיץ האחרון, במהלך התקיפה הישראלית על עזה. אקטיבסטילס

הפסילה של חנין זועבי היא פסילת השלום

אתה ולבני הצבעתם בעד פסילת מועמדותה של חנין זועבי לכנסת. הכל אומרים, ובצדק, שזגזגת בעמדותיך בעניין. לפני שנתיים אמרת שזועבי באמרותיה ומעשיה מרתיחה ומכאיבה, אבל לפסול אותה, אמרת, יהיה תחילתה של ירידה במדרון חלקלק. זהו זה, אמרת זאת כל-כך יפה. מדוע לשנות עמדה? למעשה אתה כופר שוב באותה הלוגיקה לאורך כל הדרך. אם בין שתי נקודות זמן השתנתה עמדה ביחס למציאות כמושא חיצוני, הווי אומר שבמשך הזמן השתנה המציאות והעמדה התעדכנה בהתאם לה. אם העמדה השתנתה והמציאות לא, סימן שהעמדה סותרת את עצמה. שום דבר מהותי לא השתנה בשנתיים האחרונות באשר לזועבי. היא מעצבנת כרגיל, ואתה בכל זאת שינית את עמדתך על אף שאין שום סיבה הגיונית לכך.

פסילתה של זועבי היא יותר ממהלך אנטי-דמוקרטי, למעשה זה מהלך נגד השלום שחרוט על דגל מפלגתכם. פסילתה של חנין זועבי בגלל תחושה של איום מצדה, משולה בדיוק לבנייה בהתנחלויות בגלל תחושת איום מצד התושבים הפלסטינים, כי כשם שאתה צריך לעשות שלום איתם, אתה צריך לעשות שלום גם עם חנין זועבי ועם כל ערביי ישראל שרוצים לחיות כאן כאזרחים שווי זכויות.

רבך יצחק רבין ז"ל התעלה מעל לתאוות השררה והכח, במצבים קשים לאין ערוך מאלה שאנו מצויים בהם בימינו, ושמר על איפוק בתהליך השלום שיזם. אם אתה רואה עצמך כממשיך דרכו, תעצור קודם, ותראה לאן מהלכים כמו פסילתה של חנין זועבי ובנייה בהתנחלויות יוליכו אותנו. זה יוביל אך ורק לאלימות נוספת, כפי שהערת בעצמך לפני שנתיים.

> השותפות עם האזרחים הפלסטינים היא הסיכוי היחיד של מחנה השמאל

חנין זועבי בוועדת הבחירות המרכזית (מתוך דף הפייסבוק של זועבי)

מה זאת מקאוומה? ומה זה חסאר? חנין זועבי בוועדת הבחירות המרכזית (מתוך דף הפייסבוק של זועבי)

הפעם אתן את קולי למפלגה אחרת

אסכם: אני מתבונן בדבריי ורואה שההגדרה "ימני" נופלת עליך ועל המחנה הציוני די לא רע. ימני מתון יחסית, אבל ימני. אתם מגדירים את עצמכם בראש ובראשונה כציונים – ומשמעות הדבר המשך הכיבוש ודיכוי – אתם מציירים מצג שווא לפיו אתם פוסלים לחלוטין את מי שבעצם אינכם פוסלים אותו – אתם מוכנים לתת כיסוי לפשעים של צה"ל עוד בטרם בדקתם אם היו כאלה או לא – ואתם פוסלים ערבים ובכך פועלים נגד השלום שאתם טוענים שהוא מנת חלקכם.

אם אני שמאלני מדי בשבילך, ושמאלני משמע לדבר בהיגיון, אז אני גאה בשמאלניותי. כרגע יש לי את כל הסיבות הנכונות לעזוב את המפלגה. מה שבטוח הוא שבבחירות האלה אני מתכוון לתת את הקול שלי למפלגה אחרת, שגם בה יהיה לי קושי כזה או אחר לבחור, אך לא קושי כמו במקרה של המחנה הציוני.

> האיום האמיתי כיום על הימין: ממשלת אחדות

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לא שמעו את הצד שלי בסיפור. פראח מראגה, עיתונאית ירדנית-פלסטינית שפוטרה מתאגיד השידור הגרמני DW (צילום: באדיבות פראח מראגה)

לא שמעו את הצד שלי בסיפור. פראח מראגה, עיתונאית ירדנית-פלסטינית שפוטרה מתאגיד השידור הגרמני DW (צילום: באדיבות פראח מראגה)

"שאלו רק על ישראל". כך פוטרו עיתונאים ערבים מרשת שידור גרמנית

בעקבות דו"ח בנוגע לאנטישמיות, תאגיד השידור הגרמני DW פיטר שבעה עיתונאים ערבים. אבל תחקיר של מגזין 972+ מגלה שמחבר הדו"ח נחשד באסלאמופוביה, שהעיתונאים לא נשאלו על דעותיהם על יהודים, ושההליך כולו היה פגום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf