newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לע"מ מאיימת לשלול תעודה מעיתונאי בגלל שהוא פטריוט

עיתונאי אל-ג'זירה אליאס כראם אמר בראיון שהוא מרגיש שעבודתו היא חלק מהמאבק הפלסטיני. עכשיו לע"מ החליטה להעניש אותו על "הפרת כללי האתיקה", אבל שכחה כמה עיתונאים אחרים בדרך

מאת:

לשכת העיתונות הממשלתית פרסמה היום (רביעי) שבכוונתה לשלול את תעודת העיתונאי מכתב אל-ג'זירה, אליאס כראם.

הסיבה: כראם, תושב נצרת, התראיין לפני שנה ושלושה חודשים (!) לטלוויזיה, ואמר בין היתר כי "כעיתונאי פלסטיני שנמצא באזור כבוש או באזור עימות, העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות ומהעשייה הפוליטית והחינוכית. העיתונאי ממלא את תפקידו התקשורתי בהתנגדות ע"י הקולמוס, הקול או המצלמה, משום שהוא חלק מהעם הזה, והוא מנהל התנגדות בדרכו הייחודית".

בהודעה אומר מנהל לע"מ, ניצן חן, כי נושאי תעודת עיתונאי מחויבים בשמירה על "כללי אתיקה עיתונאית אוניברסלית לדיווח חדשותי" וכן ש"מי שלוקח חלק פעיל במאבק פוליטי" צריך לעשות זאת ללא תעודת לע"מ. בהודעה צוין שההחלטה הסופית תהיה כפופה לשימוע.

ארגון העיתונאים בישראל (שהח"מ יושב במזכירות שלו) גינה הערב את הודעת לע"מ וקרא ללשכה לחזור בה. בתגובת הארגון נכתב בין היתר כי "הטיעונים לשלילת התעודה, כפי שפורסמו בהודעתה של לשכת העיתונות הממשלתית, הינם בלתי נסבלים במדינה דמוקרטית. עיתונאים אינם רק צינורות של מידע, והם גם פועלים לעתים כדי לקדם סדר יום בהתאם לאינטרס הציבורי כפי שהם רואים אותו, וזאת בכפוף לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. לא יעלה על הדעת שהמדינה תפגע ביכולתו של עיתונאי לסקר רק בגלל סדר היום שהוא מקדם, יהיה ביקורתי ככל שיהיה כלפי התנהלות המדינה".

> בדבר אחד נתניהו דווקא צודק

מנהל לע"מ, ניצן חן (הדס פרוש / פלאש90)

דוגל באתיקה, רק כשזה נוגע לפלסטינים. מנהל לע"מ, ניצן חן (הדס פרוש / פלאש90)

בהקשר זה חשוב להזכיר שפגיעות אחרות בכללי האתיקה העיתונאית לא הובילו לתגובות נחרצות וקשות כל כך מצד לע"מ. עורכי "ישראל היום" מעולם לא זכו לאיומים כאלה בשל נאמנותם המוחלטת לבנימין נתניהו; עורכי ידיעות אחרונות ו-ynet לא זומנו לשימוע במשרדי לע"מ בשל מכירת כתבות בתשלום, הרשימות השחורות והלבנות של המסוקרים, או בשל ההצעה לראש הממשלה לספק לו סיקור אוהד בתמורה לחקיקה נגד המתחרים; העיתונים המפלגתיים של המפלגות החרדיות או הערביות לא זכו ליחס דומה (למעט עיתוני התנועה האסלאמית, שנסגרו בפשיטות משטרתיות); עורך "וואלה!" בזמן צוק איתן, לימים חבר הכנסת ינון מגל, לא קיבל הודעה דומה לאחר שאמר שהוא "קודם כל יהודי וישראלי, אחר כך עיתונאי", שלא לדבר על עיתונאי גל"צ – שהם פשוט חיילים. אפשר להמשיך ברשימה, ולציין כל עיתונאי שמדבר ב"אנחנו" ו"כוחותינו" כשהוא מסקר את פעילות הצבא, חוגג את נצחונותיו ומבכה את הפסדיו.

בניגוד לישראל היום וינון מגל, חטאו של אליאס כראם הוא שהוא אמנם פטריוט – אבל של הצד הלא נכון, לשיטת לע"מ. להיות פטריוט ישראלי לפני שאתה עיתונאי זה בסדר. להיות פטריוט של עם שנתון תחת כיבוש ומנסה להשתחרר, להשתמש בעט כדי לקדם חירות ושוויון – זה פסול בעיניי ניצן חן.

חשוב להדגיש: לע"מ לא מאשימה את כראם (כאן למטה בהמשך בדיווח וידאו מנהריה) בשום דבר חוץ מפטריוטיות. הם לא מערערים על כך שפעילותו היא לא אלימה. הם לא מאשימים אותו בהסתה, או בשום פעולה בלתי חוקית. הם רק מנצלים את כוחם הכמעט-בלעדי להגדיר מי הוא עיתונאי (שכן תעודות לע"מ מהוות לא פעם כרטיס כניסה ייחודי למסיבות עיתונאים, לאזורי עימותים, לקבלת תגובות ומידע ממערכת בתי המשפט ומדוברים רשמיים ועוד) – כדי להגדיר איזה סוג של פטריוטיות הוא לגיטימי, ואיזה הוא פסול.

הודעת לע"מ מגיעה זמן קצר אחרי הכרזתו חסרת הבסיס המשפטי של שר התקשורת איוב קרא, שינסה "לסגור" את פעילות אל-ג'זירה בישראל – הודעה שזכתה לגינוי של מועצת העיתונות ושל ארגון העיתונאים בישראל. בהקשר זה מציין היום הארגון כי "לשכת העיתונות הממשלתית, שאמורה להתנהל על פי כללים מקצועיים ולא שיקולים פוליטיים, ממהרת לפעול נגד עיתונאי של אל ג'זירה באמצעות טיעונים שאין להם מקום במדינה דמוקרטית".

בהקשר זה, יש לראות בהודעת לע"מ חלק ממתקפה מאורגנת ומתמשכת מצד הממשלה (לע"מ פועלת תחת משרד ראש הממשלה) נגד חופש העיתונות בישראל. דוגמאות נוספות לפגיעות בחופש העיתונות מצד הממשלה בשנים האחרונות כוללות סגירה של כלי תקשורת פלסטינים משני צדי הקו הירוק, מעצרים מנהליים של עיתונאים, הגבלת סיקור, מכות, ירי ומעצר של עיתונאים בידי שוטרים וחיילים כדי למנוע סיקור של הפגנות, ועוד.

> האיום החלול של השר איוב קרא נגד אל-ג'זירה

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

"תיעדתי הרבה הריסות בחיי. את הריסת ביתי לא הייתי מסוגל לצלם"

ביתו של הצלם, האקטיביסט והאמן עיד הדאלין באום אל ח'יר – כפר בדרום הר חברון שההתנחלות כרמל מקיפה כמעט מכל הכיוונים – נהרס בסוף יוני. "אני לא אוהב להכניס לראש של הבנות שלי מילים גדולות כמו גזענות ואפרטהייד, אבל זאת המציאות"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf