לע"מ מאיימת לשלול תעודה מעיתונאי בגלל שהוא פטריוט

עיתונאי אל-ג'זירה אליאס כראם אמר בראיון שהוא מרגיש שעבודתו היא חלק מהמאבק הפלסטיני. עכשיו לע"מ החליטה להעניש אותו על "הפרת כללי האתיקה", אבל שכחה כמה עיתונאים אחרים בדרך

מאת:

לשכת העיתונות הממשלתית פרסמה היום (רביעי) שבכוונתה לשלול את תעודת העיתונאי מכתב אל-ג'זירה, אליאס כראם.

הסיבה: כראם, תושב נצרת, התראיין לפני שנה ושלושה חודשים (!) לטלוויזיה, ואמר בין היתר כי "כעיתונאי פלסטיני שנמצא באזור כבוש או באזור עימות, העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות ומהעשייה הפוליטית והחינוכית. העיתונאי ממלא את תפקידו התקשורתי בהתנגדות ע"י הקולמוס, הקול או המצלמה, משום שהוא חלק מהעם הזה, והוא מנהל התנגדות בדרכו הייחודית".

בהודעה אומר מנהל לע"מ, ניצן חן, כי נושאי תעודת עיתונאי מחויבים בשמירה על "כללי אתיקה עיתונאית אוניברסלית לדיווח חדשותי" וכן ש"מי שלוקח חלק פעיל במאבק פוליטי" צריך לעשות זאת ללא תעודת לע"מ. בהודעה צוין שההחלטה הסופית תהיה כפופה לשימוע.

ארגון העיתונאים בישראל (שהח"מ יושב במזכירות שלו) גינה הערב את הודעת לע"מ וקרא ללשכה לחזור בה. בתגובת הארגון נכתב בין היתר כי "הטיעונים לשלילת התעודה, כפי שפורסמו בהודעתה של לשכת העיתונות הממשלתית, הינם בלתי נסבלים במדינה דמוקרטית. עיתונאים אינם רק צינורות של מידע, והם גם פועלים לעתים כדי לקדם סדר יום בהתאם לאינטרס הציבורי כפי שהם רואים אותו, וזאת בכפוף לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות. לא יעלה על הדעת שהמדינה תפגע ביכולתו של עיתונאי לסקר רק בגלל סדר היום שהוא מקדם, יהיה ביקורתי ככל שיהיה כלפי התנהלות המדינה".

> בדבר אחד נתניהו דווקא צודק

מנהל לע"מ, ניצן חן (הדס פרוש / פלאש90)

דוגל באתיקה, רק כשזה נוגע לפלסטינים. מנהל לע"מ, ניצן חן (הדס פרוש / פלאש90)

בהקשר זה חשוב להזכיר שפגיעות אחרות בכללי האתיקה העיתונאית לא הובילו לתגובות נחרצות וקשות כל כך מצד לע"מ. עורכי "ישראל היום" מעולם לא זכו לאיומים כאלה בשל נאמנותם המוחלטת לבנימין נתניהו; עורכי ידיעות אחרונות ו-ynet לא זומנו לשימוע במשרדי לע"מ בשל מכירת כתבות בתשלום, הרשימות השחורות והלבנות של המסוקרים, או בשל ההצעה לראש הממשלה לספק לו סיקור אוהד בתמורה לחקיקה נגד המתחרים; העיתונים המפלגתיים של המפלגות החרדיות או הערביות לא זכו ליחס דומה (למעט עיתוני התנועה האסלאמית, שנסגרו בפשיטות משטרתיות); עורך "וואלה!" בזמן צוק איתן, לימים חבר הכנסת ינון מגל, לא קיבל הודעה דומה לאחר שאמר שהוא "קודם כל יהודי וישראלי, אחר כך עיתונאי", שלא לדבר על עיתונאי גל"צ – שהם פשוט חיילים. אפשר להמשיך ברשימה, ולציין כל עיתונאי שמדבר ב"אנחנו" ו"כוחותינו" כשהוא מסקר את פעילות הצבא, חוגג את נצחונותיו ומבכה את הפסדיו.

בניגוד לישראל היום וינון מגל, חטאו של אליאס כראם הוא שהוא אמנם פטריוט – אבל של הצד הלא נכון, לשיטת לע"מ. להיות פטריוט ישראלי לפני שאתה עיתונאי זה בסדר. להיות פטריוט של עם שנתון תחת כיבוש ומנסה להשתחרר, להשתמש בעט כדי לקדם חירות ושוויון – זה פסול בעיניי ניצן חן.

חשוב להדגיש: לע"מ לא מאשימה את כראם (כאן למטה בהמשך בדיווח וידאו מנהריה) בשום דבר חוץ מפטריוטיות. הם לא מערערים על כך שפעילותו היא לא אלימה. הם לא מאשימים אותו בהסתה, או בשום פעולה בלתי חוקית. הם רק מנצלים את כוחם הכמעט-בלעדי להגדיר מי הוא עיתונאי (שכן תעודות לע"מ מהוות לא פעם כרטיס כניסה ייחודי למסיבות עיתונאים, לאזורי עימותים, לקבלת תגובות ומידע ממערכת בתי המשפט ומדוברים רשמיים ועוד) – כדי להגדיר איזה סוג של פטריוטיות הוא לגיטימי, ואיזה הוא פסול.

הודעת לע"מ מגיעה זמן קצר אחרי הכרזתו חסרת הבסיס המשפטי של שר התקשורת איוב קרא, שינסה "לסגור" את פעילות אל-ג'זירה בישראל – הודעה שזכתה לגינוי של מועצת העיתונות ושל ארגון העיתונאים בישראל. בהקשר זה מציין היום הארגון כי "לשכת העיתונות הממשלתית, שאמורה להתנהל על פי כללים מקצועיים ולא שיקולים פוליטיים, ממהרת לפעול נגד עיתונאי של אל ג'זירה באמצעות טיעונים שאין להם מקום במדינה דמוקרטית".

בהקשר זה, יש לראות בהודעת לע"מ חלק ממתקפה מאורגנת ומתמשכת מצד הממשלה (לע"מ פועלת תחת משרד ראש הממשלה) נגד חופש העיתונות בישראל. דוגמאות נוספות לפגיעות בחופש העיתונות מצד הממשלה בשנים האחרונות כוללות סגירה של כלי תקשורת פלסטינים משני צדי הקו הירוק, מעצרים מנהליים של עיתונאים, הגבלת סיקור, מכות, ירי ומעצר של עיתונאים בידי שוטרים וחיילים כדי למנוע סיקור של הפגנות, ועוד.

> האיום החלול של השר איוב קרא נגד אל-ג'זירה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf