newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אין ציונות לא דתית בישראל

האופי של הציונות, גם החילונית, הוא הרבה יותר דתי מאשר לאומי. "הציונות הדתית" בסך הכל יותר כנה ממנה בקשר לכוונותיה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הדיון שעורר מאמרו של יוסי קליין בעיתון הארץ מסרב לגווע; כותבים מימין ומשמאל עדיין לא הצליחו, עושה רושם, להכריע בשאלה האם הציונות הדתית מסוכנת פחות או יותר מהחיזבאללה, והאם קליין הוא שמאלן עוכר ישראל ששכח מה זה להיות יהודי או אולי דווקא זה שמציל את כבודו הרמוס של השמאל הרופס, גיבור השעה שהעז לומר ללא כחל ושרק את האמת הפשוטה ששמאלנים יפי נפש מתביישים לומר בפה מלא.

במרכז הדיונים הללו עמדה, שלא במפתיע, זהותה של הציונות הדתית. עשרות על גבי עשרות של כותבים מנתחים אותה, מפרשים אותה, עומדים על המטרות הגלויות והנסתרות שלה. כמו שקורה בדרך כלל בדיונים מהסוג הזה, המעמתים זהות הגמונית עם זהות פרטיקולרית, השנייה היא שמוצאת את עצמה בעמדת מגננה והופכת למרכז הדיון.

> עוד לא "מלח הארץ": האכזבה החמצמצה של הדתיים

הציונות הדתית והחילונית - אין הבדל. נתניהו ובנט (צילום: אמיל סלמן/פלאש90)

הציונות הדתית והחילונית – אין הבדל. נתניהו ובנט (צילום: אמיל סלמן/פלאש90)

את רוב השיח שחולל המאמר של קליין אפשר להכליל בקטגוריית "הציונות הדתית, קווים לדמותה". הזהות ההגמונית, כלומר הציונות "החילונית", נותרת שקופה. אני חושבת שהדיון הזה הוא הזדמנות טובה להתעכב מעט דווקא על הציונות ה זו, המובנת מאליה לכאורה.

ההבדל היחיד בין הציונות הדתית והחילונית הוא האומץ

אני מוכרחה להודות שמכל הדיונים האלה עוד לא הצלחתי להבין מהי ציונות *לא* דתית בישראל. האם כיפה וציציות הן המדד היחיד? ולא, נניח, עצם ההכפפה של גבולות הלאומיות והתניית זכויות אזרח מלאות בזהות הדתית, ועוד בהגדרה האורתודוקסית שלה? נכון, יהדות היא לא רק דת. הגדרת הלאום מספיק גמישה כדי לכלול בתוכה גם את היהדות, גם אם כמקרה חריג שלה. אבל תנועות לאומיות מגדירות את עצמן בזיקה למרחב, לטריטוריה מוגדרת, ואילו הציונות רוצה גם להיות תנועה לאומית מצד אחד, אבל גם להרחיב את התחולה שלה לאקס-טריטוריה שכוללת למעשה את כל יהדות העולם בפוטנציה. היומרה הזו היא דתית במהותה, יותר משהיא לאומית.

אילו הציונות החילונית, זו ששולטת פה מאז הקמת המדינה, היתה מאמצת פרקטיקות של תנועה לאומית חילונית, הדרך למדינת כל אזרחיה היתה די קצרה, שכן זו לא שוללת את הזהות הלאומית היהודית, אלא את הממד העל-טריטוריאלי שלה. אבל הציונות רוצה משהו אחר. גם זו "החילונית". הפיכת היהדות לשומרת הסף האלימה של הלאומיות עשתה שמות לא רק בזהות היהודית עצמה באופנים רבים, אלא  הטמיעה מוטיבים דתיים גם בציונות.

לכן הציונות, גם זו "החילונית", לא יכלה ולא יכולה להעמיד כאן מדינת לאום במובן שבו זאת נתפסת על ידי התנועות הלאומיות שהציונות מתיימרת להיות חלק מהן. במובן מסוים, הציונות הפכה בעצמה למעין דת בישראל, עם אותה תפיסה אקסיומטית לגבי צדקתה המוסרית, הנאמנות העיוורת שהיא דורשת, הגבולות הקשיחים שהיא מסמנת (שאינם חופפים בעליל את גבולותיה הגאוגרפיים, כפי שהיה מצופה מתנועה לאומית חילונית),והאופן בו היא מענישה את אלה שנותרים מחוצה להם.

הציונות הדתית לא חטפה שום דבר מאף אחד. מאז הקמת המדינה ועד היום ההגה תמיד היה בידי "הציונות החילונית", שלא רצתה ולא יכלה להתנתק מהאגפים הדתיים, והיא זו שמנסה לשווק את פרדוקס "היהודית והדמוקרטית", השקר המוסכם עליו עומדת כל היומרה הציונית. הציונות הדתית פשוט קצת יותר כנה בהגדרות ובניסוח סדרי העדיפויות שלה. בתוך המשפחה הציונית, היא הראשונה להודות שהפרדוקס הזה הוא תעתוע ושהגיע הזמן להכריע – יהודית או דמוקרטית, ויש לה גם את האומץ או לפחות הכנות להציע את כיוון ההכרעה. להשתלח בה דוקא על זה היא צביעות במקרה הטוב.

אילו הציונות "החילונית" היתה מסוגלת להפגין נכונות דומה, במקום להמשיך ולהחזיק בשקר "היהודית והדמוקרטית" ולשלח חיצים בכל מי שחושף את התעתוע המופרך הזה, אולי היינו מנהלים כעת דיון הרבה יותר חשוב ומשמעותי לעתיד המשותף שלנו בארץ הזו, ולא מפצלים שערות בהשוואות מגוחכות בין נפתלי בנט לחסן נסראללה, מפתה ככל שזה יהיה.

> מצאו את ההבדלים: הקרב בין הציונות הדתית לאליטת "הארץ"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אפשר לתבוע את שינוי סמלי מדינת ישראל בשם האזרחות. סטודנטים פלסטינים מול מפגינים יהודים ביום הנכבה באוניברסיטת תל אביב (צילום: אקטיבסטילס)

אפשר לתבוע את שינוי סמלי מדינת ישראל בשם האזרחות. סטודנטים פלסטינים מול מפגינים יהודים ביום הנכבה באוניברסיטת תל אביב (צילום: אקטיבסטילס)

הפלסטינים ישנו את אופיה של ישראל באמצעות האזרחות שלהם

ההצעה להעביר את המשולש למדינה הפלסטינית מחייבת את הפלסטינים בישראל לחשוב על משמעות האזרחות שלהם. הם צריכים לקחת כמודל את מרטין לותר קינג, שנלחם נגד המשטר הגזעני באמריקה תחת הדגל האמריקאי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf