newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחרי כמעט שנתיים: הליצן הפלסטיני שוחרר ממעצר מנהלי

בצבא טענו כי הליצן מוחמד אבו סח'א מהווה סיכון בטחוני והחזיקו אותו במעצר ללא משפט מאז דצמבר 2015. פתאום עכשיו תמה הסכנה והצעיר שמלמד בבית הספר לקרקס יכול לחזור למשפחתו ולתלמידיו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

רגע לפני עיד אל אדחא החליטה ישראל לסיים את מעצרו המנהלי של מוחמד אבו סח'א, ליצן ומורה לקרקסנות לילדים עם צרכים מיוחדים. פתאום, אחרי כמעט שנתיים של מעצר ללא משפט כשהוא אפילו אינו יודע במה הוא מואשם, הוא כבר לא מסוכן.

אבו סח'א בן ה-26 הצטרף לקרקס הפלסטיני בגיל 14, בהתחלה כתלמיד ומאוחר יותר הפך למורה. בשנים האחרונות הוא לימד בבית הספר של הקרקס בו פעילים מאות ילדים, ביניהם עשרות ילדים בעלי צרכים מיוחדים שבטיפול בהם התמחה. בדצמבר 2015 הוא נעצר כשהיה בדרכו לעבודה בעת חציית מחסום צבאי ליד שכם. זמן קצר לאחר מכן הוצא נגדו צו מעצר מנהלי שמאז הוארך שוב ושוב.

> שתי סרבניות מצפון ירצו שלושים ימים נוספים בכלא

הליצן מוחמד אבו סח'א (באדיבות קרקס פלסטין)

הליצן מוחמד אבו סח'א (באדיבות קרקס פלסטין)

ביום רביעי, לאחר שחרורו מהכלא נסע הליצן הפלסטיני לבית משפחתו בג'נין שבצפון הגדה המערבית, שם המתינו לו משפחתו וחברים לקבלת פניו. את דרכו מהמחסום עשה כשהוא מלווה בחבריו לקרקס הפלסטיני.

עם שחרורו אמר אבו סח'א לאתר Middle East Eye כי הוא משתחרר ברגשות מעורבים: "מצד אחד אני שמח להשתחרר, אבל אני יודע שיש עוד הרבה אנשים שנמצאים במצב שלי שעדיין נמצאים בכלא, אז אני גם עצוב באותו זמן". לפני מספר חודשים לקח אבו סח'א חלק בשביתת הרעב הגדולה של האסירים הפלסטינים. הוא שבת במשך 41 ימים. כעת הוא מקווה, בעזרת חבריו, להשתקם מהכליאה ומשביתת הרעב ולחזור לקרקס.

בעת מעצרו הראשון טען דובר צה"ל כי הליצן הפלסטיני נעצר בשל "פעילותו בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין", והערכה כי היא "יוצרת סיכון בטחוני ממשי וחמור". חבריו של אבו סח'א לעומת זאת טענו כי "אבו סח'א לא איש פוליטי, הוא אפילו לא היה בהפגנה, החיים שלו זה הקרקס".

> עשרות תושבות דרום ת"א הפגינו נגד נתניהו: "דורשות צדק, לא רוצות הסתה"

אמני קרקס וג'אגלרים במיצג בקריאה לשחרורו של הליצן מוחמד אבו סח'א ממעצר מנהלי (אורן זיו/אקטיבסטילס)

אמני קרקס וג'אגלרים במיצג בקריאה לשחרורו של הליצן מוחמד אבו סח'א ממעצר מנהלי (אורן זיו/אקטיבסטילס)

באחד הדיונים שלו פנה מוחמד אבו סח'א לבית המשפט ואמר: "אני אומן בקרקס. אני ליצן. טיילתי הרבה באירופה וראיתי הרבה אנשים, פלסטינים, ישראלים, אמריקאים. אין לי כל כוונה לבצע פעולות אלימות. אפילו בפייסבוק יש לי הרבה אנשים מתרבויות שונות. אני עובד ברמאללה בתור ליצן בקרקס, אנו מטיילים בקרקס מסביב לאירופה. פעם אחרונה שהייתי בחו"ל הייתה ביוני שעבר. אני עובד סוציאלי בארגון התנדבותי".

על פי נתוני "המוקד" נכון לתחילת אוגוסט בבתי הכלא הישראלים מוחזקים מעל ל-450 פלסטינים במעצר מנהלי ללא משפט.

> תיעוד: מתנחלים מאיימים ומטרידים מינית את תושבת חברון לעיניי חיילים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ילדים ליד מחשב (צילום: Lucélia Ribeiro, CC BY-SA 2.0)

הפתעה: הילדים היום נדרשים ליכולות קריאה גבוהות בהרבה מהוריהם

מבחני פיזה הם מיותרים מכיוון שהשפעתם העקיפה על בתי הספר היא רעה. אך יש להם יתרון גדול בכך שהם מציבים סטנדרטים גבוהים ומוצדקים לבדיקת מיומנויות הקריאה של התלמידים. אם מערכת החינוך היתה מנוהלת מקצועית ולא פוליטית, היה אפשר להשיג התקדמות זהה גם בלעדיהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf