newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחרי כמעט שנתיים: הליצן הפלסטיני שוחרר ממעצר מנהלי

בצבא טענו כי הליצן מוחמד אבו סח'א מהווה סיכון בטחוני והחזיקו אותו במעצר ללא משפט מאז דצמבר 2015. פתאום עכשיו תמה הסכנה והצעיר שמלמד בבית הספר לקרקס יכול לחזור למשפחתו ולתלמידיו

מאת:

רגע לפני עיד אל אדחא החליטה ישראל לסיים את מעצרו המנהלי של מוחמד אבו סח'א, ליצן ומורה לקרקסנות לילדים עם צרכים מיוחדים. פתאום, אחרי כמעט שנתיים של מעצר ללא משפט כשהוא אפילו אינו יודע במה הוא מואשם, הוא כבר לא מסוכן.

אבו סח'א בן ה-26 הצטרף לקרקס הפלסטיני בגיל 14, בהתחלה כתלמיד ומאוחר יותר הפך למורה. בשנים האחרונות הוא לימד בבית הספר של הקרקס בו פעילים מאות ילדים, ביניהם עשרות ילדים בעלי צרכים מיוחדים שבטיפול בהם התמחה. בדצמבר 2015 הוא נעצר כשהיה בדרכו לעבודה בעת חציית מחסום צבאי ליד שכם. זמן קצר לאחר מכן הוצא נגדו צו מעצר מנהלי שמאז הוארך שוב ושוב.

> שתי סרבניות מצפון ירצו שלושים ימים נוספים בכלא

הליצן מוחמד אבו סח'א (באדיבות קרקס פלסטין)

הליצן מוחמד אבו סח'א (באדיבות קרקס פלסטין)

ביום רביעי, לאחר שחרורו מהכלא נסע הליצן הפלסטיני לבית משפחתו בג'נין שבצפון הגדה המערבית, שם המתינו לו משפחתו וחברים לקבלת פניו. את דרכו מהמחסום עשה כשהוא מלווה בחבריו לקרקס הפלסטיני.

עם שחרורו אמר אבו סח'א לאתר Middle East Eye כי הוא משתחרר ברגשות מעורבים: "מצד אחד אני שמח להשתחרר, אבל אני יודע שיש עוד הרבה אנשים שנמצאים במצב שלי שעדיין נמצאים בכלא, אז אני גם עצוב באותו זמן". לפני מספר חודשים לקח אבו סח'א חלק בשביתת הרעב הגדולה של האסירים הפלסטינים. הוא שבת במשך 41 ימים. כעת הוא מקווה, בעזרת חבריו, להשתקם מהכליאה ומשביתת הרעב ולחזור לקרקס.

בעת מעצרו הראשון טען דובר צה"ל כי הליצן הפלסטיני נעצר בשל "פעילותו בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין", והערכה כי היא "יוצרת סיכון בטחוני ממשי וחמור". חבריו של אבו סח'א לעומת זאת טענו כי "אבו סח'א לא איש פוליטי, הוא אפילו לא היה בהפגנה, החיים שלו זה הקרקס".

> עשרות תושבות דרום ת"א הפגינו נגד נתניהו: "דורשות צדק, לא רוצות הסתה"

אמני קרקס וג'אגלרים במיצג בקריאה לשחרורו של הליצן מוחמד אבו סח'א ממעצר מנהלי (אורן זיו/אקטיבסטילס)

אמני קרקס וג'אגלרים במיצג בקריאה לשחרורו של הליצן מוחמד אבו סח'א ממעצר מנהלי (אורן זיו/אקטיבסטילס)

באחד הדיונים שלו פנה מוחמד אבו סח'א לבית המשפט ואמר: "אני אומן בקרקס. אני ליצן. טיילתי הרבה באירופה וראיתי הרבה אנשים, פלסטינים, ישראלים, אמריקאים. אין לי כל כוונה לבצע פעולות אלימות. אפילו בפייסבוק יש לי הרבה אנשים מתרבויות שונות. אני עובד ברמאללה בתור ליצן בקרקס, אנו מטיילים בקרקס מסביב לאירופה. פעם אחרונה שהייתי בחו"ל הייתה ביוני שעבר. אני עובד סוציאלי בארגון התנדבותי".

על פי נתוני "המוקד" נכון לתחילת אוגוסט בבתי הכלא הישראלים מוחזקים מעל ל-450 פלסטינים במעצר מנהלי ללא משפט.

> תיעוד: מתנחלים מאיימים ומטרידים מינית את תושבת חברון לעיניי חיילים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

סרבן גיוס נשפט ל-10 ימי מאסר: "הצבא משמר את הסכסוך"

זוהי תקופת כליאה ראשונה לשחר שורץ, שהתייצב הבוקר בבקו"ם והודיע על סירובו להתגייס. בהצהרה שפרסם כתב: "הצעירים שמשרתים בצבא פוגעים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטח, מדכאים את האוכלוסייה ומאפשרים את אלימות המתנחלים. אני מסרב לקחת בזה חלק"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf