אורי אריאל מפתיע בביקורו בנגב: "אנחנו עוזרים בזכות, לא בחסד"

השר אריאל, שרבים התאכזבו מעצם מינויו למשרד החקלאות שאחראי על הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, הפתיע בגישה החיובית שהפגין במהלך ביקור העבודה הראשון שלו בדרום. אופטימיות בערבון מוגבל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שר החקלאות הנכנס, אורי אריאל, החליט לקיים בנגב את הסיור הראשון שלו מחוץ למשרדו החדש, מלווה באנשי הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית. במסיבת עיתונאים שערך, הפגין השר ידע רב על המצב בנגב, והתבטא בצורה חיובית למדי בנוגע לתוכניותיו לקדנציה הקרובה. במהלך מסיבת העיתונאים, הפגינו מספר פעילים נגד הגעתו של השר וקראו לא להרוס את אֻםּ אַל-חִירָאן ולהכיר בכפרים הבלתי מוכרים.

במהלך היום ביקר השר בעיקר בעיירות הבדואיות המתוכננות, שְׁגִיבּ אַס-סַלָאם (שגב שלום), חוּרָה, כְּסִיפִה ואַל-לַגִיִּה (לקיה), אך הגיע גם אל הכפר המוכר בִּיר הַדָּאג׳ ואל הכפר הבלתי מוכר הגדול בנגב, וָאדִי אַנ-נַעַם. במסיבת העיתונאים התייחס השר אל מצבן הקשה של העיירות והבטיח כי בזמן הקרוב יגיע לסיור בן יומיים בנגב, במסגרתו ייפגש ממושכות עם כל אחד מראשי המועצות ובהמשך אף יפגיש אותם עם שרים רלוונטיים מן הממשלה בכדי לקדם את מצבן של העיירות.

> השר אורי אריאל, בשביל מה בדיוק אתה מגיע לדרום?

השר אורי אריאל במהלך מסיבת העיתונאים (מיכל רותם)

השר אורי אריאל במהלך מסיבת העיתונאים (מיכל רותם)

השר אריאל, שרבים התאכזבו מעצם מינויו למשרד החקלאות שאחראי על הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, הפתיע ואמר: ״אנחנו לא עוזרים בחסד, אנחנו עוזרים בזכות. אנחנו לא עושים טובה לאף אחד, והזמן עובד לרעתנו״. אריאל ציין כי בכוונתו לקדם חוק הסדרה מיוחד, שייקצר את הליכי התכנון ומתן האישורים ליישובים, והוסיף כי לא יעלה על הדעת שהקמה של יישוב בישראל אורכת זמן כה רב.

אריאל התייחס אל מצבה של הקהילה הבדואית ואמר ״זה פרויקט לאומי. ככה צריך להתייחס אליו וככה אני מתייחס אליו. אני מתכוון להביא תקווה, בעיקר לדור הצעיר. אני משוכנע, מאמין ומתפלל שיעלו הדברים בידינו״. הוא הדגיש כי מדובר בנושא שמחייב התעסקות אינטנסיבית, וטען כי יש כאן פוטנציאל אדיר. אריאל המשיך להפתיע את היושבים בחדר ואמר: ״אני עובד אצלם [אצל הבדואים, מ.ר] והרשות הבדואית עובדת אצלם, אנחנו לא באים מלמעלה, יש כאן שיתוף ציבור, אני חושב שיש לנו צ׳אנס״.

כשנשאל מדוע לא להקפיא את הריסות הבתים עד למציאת פיתרון, השיב השר בזהירות והבהיר כי הנושא עלה במהלך הסיור וכי הוא נמצא במהלך לימוד של הסוגיה. בעוד שהשיב כי ״העיקר הוא לתת תקווה״, השר התחמק בדבריו מהתייחסות לכפרים המוכרים והבלתי מוכרים כשטען שאם יהיו מגרשים פנויים, אנשים לא יבנו באופן לא חוקי.

פעילים מפגינים במהלך מסיבת העיתונאים (מיכל רותם)

פעילים מפגינים במהלך מסיבת העיתונאים (מיכל רותם)

נושא שנעדר מדבריו של אריאל כמעט לחלוטין היה מצבם ועתידם של הכפרים הבלתי מוכרים בנגב. בעוד שהצעת חוק פראוור הוזכרה בסעיף בהסכמים הקואליציוניים של סיעתו, הבית היהודי, אריאל נמנע מלהתייחס לנושא זה. לאחר שנשאל על מצבם של הכפרים שהוכרו על ידי המדינה בשנים האחרונות, התחמק השר מהתייחסות למרבית הכפרים, שסובלים מהעדר תכנון כרוני שמתבטא בהריסות בתים רבות והעדר תשתיות ושירותים, והתמקד בכפר דְרִיגָ׳את, בו לטענתו קרובים הליכי התכנון לסיום כמו גם שלבי פיתוח התשתיות.

כמובן שיש לקחת את דבריו של השר אריאל בערבון מוגבל, אך אין ספק שמי שמזוהה בעיקר עם מפעל ההתנחלות בגדה המערבית ושחבר סיעתו הגיע אל הכנסת היישר מתנועת רגבים, הפתיע בדברים שבחר להציג בביקורו הראשון בנגב. התעלמותו מסוגיית הכפרים הבלתי מוכרים מדאיגה, בעיקר לאחר שהקפאת הסדרת הכפרים במסגרת תכנית פראוור יוחסה גם ללחצים ממפלגות הימין בטענה שנותנים לקהילה הבדואית יותר מדי.

לא ברור מה מכל הדברים שאמר השר אריאל הוא באמת יעשה במהלך הקדנציה שלו, אך על פניו נראה כי לפחות ברמת העיירות הבדואיות, שנמנות על היישובים העניים ביותר במדינה, בכוונתו לפעול. מה גם שבעוד שמבחינת השר הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית עובדת למען הקהילה, בפועל מדווחים תושבים רבים שאין ממש עם מי לדבר ושיש תחושה שהדברים ״תקועים״.

בסיכומו של דבר, נראה כי השר מתכוון להמשיך בקו לפיו ״הסדרה״ משמעה בעיקר עיור מסיבי של הקהילה הבדואית בנגב, קו שהרשות להסדרת ההתיישבות מובילה מזה שנים. בנגב הישראלי בדואים לא יכולים לבחור באיזו צורת יישוב ירצו לחיות, וייאלצו להמשיך להידחק אל מספר מועט של עיירות צפופות.

> כשבג"ץ מאשר להרוס כפר בדואי כדי להקים במקומו ישוב ליהודים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

להתפטר? להיפך! פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

אנחנו כל-כך מרוכזים בצדק, ששכחנו שצריך גם לנצח

הימין מוכן להעמיד בראשו איש מושחת? שיבושם לו. זה לא העניין שלנו, השמאל. אנחנו צריכים להתרכז במטרה אחת ויחידה: לנצח. ואת זה קל יותר לעשות עם נתניהו בראשות הימין

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf