newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה הבמאי הראשי של "עובדה" לא חתום על שידור תחקיר "עד כאן"?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ג'ורג אורוול אמר ש"עיתונות זה כל מה שמישהו לא רוצה שתפרסם, כל השאר זה יחסי ציבור". תוכנית עובדה מספר 601 הייתה הכל חוץ מעיתונות, בוודאי לא מה שמישהו לא רוצה לשמוע, אלא ההפך המוחלט. נתנו לציבור בדיוק מה שהוא רצה לשמוע, ולמשטרה את שחסר לה ברדיפתה אחרי פעילי זכויות האדם המתנגדים לכיבוש.

כמובן שאחרי השידור יצאה אילנה דיין במחול האשמות שכולן הצטדקות על השמאל שלא מסוגל לראות את החטוטרת של עצמו, שהרי האידאולוגיה שלו מעוורת אותו והוא לא מסוגל להודות כי אכן מדובר בתחקיר לגיטימי.

ודווקא ב"עובדה", תוכנית שבנתה לעצמה מוניטין של תוכנית תחקירים רצינית, ועל חוסר רצינותו של תחקיר זה כבר נאמר הכל. אך עדיין נשארה שאלה אחת פתוחה: למה התוכנית הסכימה לשדר "תחקיר" שכזה? איך יכול להיות שעיתונאים רציניים כולם הסכימו לסכן את המוניטין שלהם? איך אלו שכנעו את עצמם שהם אכן עושים עבודה עיתונאית, כשמכל הסיפור הגדול בהרבה של רדיפה ממומנת על ידי המדינה של פעילי זכויות אדם בחרו דווקא את הסיפור ששודר?

כמעט מראשיתו של השידור השאלה הזו הציקה לי. אחר כך ראיתי את זה עוד פעמיים. ואז ראיתי משהו שקפץ לעין. בשקופית האחרונה משהו לא הסתדר. לרוב כתוב שם שמו של הבמאי הראשי, גלעד טוקטלי, לצד המפיקה הראשית רותי שטיינברג. הפעם נפקד מקומו של הבמאי. צפיתי בתוכניות נוספות כדי לבדוק שאני צודק. וזה אכן המצב, שמו של הבמאי אינו מופיע, עד כמה שהצלחתי לברר, רק בפרק זה של עובדה.

 

שקופיות הסיום של "עובדה"

שקופיות הסיום של "עובדה"

בירור עם אדם הקשור לעניין מעלה כי ההשמטה אכן לא היתה מקרית וכי טוקטלי לא הסכים להיות חתום על התוכנית כיוון שלא חש בנוח עם פרסומה.

גלעד טוקטלי מסר כי הוא לא רוצה להתראיין בנושא זה.

> מהו "סיפור טוב" עבור אילנה דיין ו"עובדה"?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

סרבן גיוס נשפט ל-10 ימי מאסר: "הצבא משמר את הסכסוך"

זוהי תקופת כליאה ראשונה לשחר שורץ, שהתייצב הבוקר בבקו"ם והודיע על סירובו להתגייס. בהצהרה שפרסם כתב: "הצעירים שמשרתים בצבא פוגעים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטח, מדכאים את האוכלוסייה ומאפשרים את אלימות המתנחלים. אני מסרב לקחת בזה חלק"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf