newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אפשר גם אחרת: את מצעד הדגלים של הקיצונים בצפון אירלנד דווקא כן מגבילים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביולי של 1996 עשיתי שבוע מטורף לחלוטין בבלפסט, שהייתה בלהבות. מדורות ענקיות דלקו סביב שכונת ״סנדי רו״ ומכוניות בערו בכל הרחובות. ערב אחד אני וחברתי המקומית מרי נתקענו מחוץ לדירה כי השבאב בחרו בדלת שלה כעמדה להשלכת בקבוקי תבערה על נגמ״ש משטרתי.

הלהבות נבעו דווקא מהחלטה נבונה ואחראית של הממשלה הבריטית, שאסרה על קיצונים פרוטסטנטים לערוך מצעד בשכונות קתוליות. הפרוטסטנטים השתגעו מזעם על האיסור והתחילו לשרוף מכוניות, אבל הם שרפו את המכוניות של פרוטסטנטים אחרים ועשו את זה בשכונות של עצמם. המהומות נשארו מהומות כלפי המשטרה. מצעד הדגלים נערך בלב העיר הנייטראלי ולא היה למופע ראווה של שנאה וזעם קדוש.

התהליך הזה: הכרזה על מצעד, קבלת צו מניעה ומהומות, חזר על עצמו מדי שנה לקראת ה-12 ביולי, יום נצחונו של המלך וויליאם מאורנג׳ בקרב על נהר בוין, אירוע שהנציח את השליטה הבריטית באירלנד. הפרוטסטנטים נושאי הדגלים כינו את עצמם "לויאליסטים", כלומר – נאמנים. נאמנותם היתה לכתר הבריטי, ואותו כתר ממש הוא שמנע מהם את המסלול שכה כמהו לו. הממשלה הבריטית החילה ריבונות מחורבנת ביותר על צפון אירלנד, ועדיין הקפידה לשים גבול בינה לבין הקיצונים.

הממסד הישראלי, וזה כולל את בג״ץ, כבר לא מאפשר אבחנה כזאת. זו המסקנה שאותה אני נאלץ להסיק מהיום הזה וממה שעומד להתרחש ברובע המוסלמי, גם אם הכל יעבור בשלום. הלהט המשיחי השבטי הוא מלכנו. שאו דגלו ציונה.

 > אסור לשתוק מול מצעד הדגלים הגזעני בירושלים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf