newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

22 הרוגים פלסטינים באוגוסט; 188 מתחילת השנה

2023 היא כבר השנה הקטלנית ביותר לפלסטינים בגדה המערבית ובירושלים מאז 2005, והקטלנית ביותר לישראלים מאז האינתיפאדה השנייה

מאת:
הלווייתו של קוסאי מעטאן בן ה-19, שנורה על ידי מתנחלים בכפר בורקה, ב-5 באוגוסט 2023 (צילום: פלאש90)

"יצא להגן על האדמות שלנו ונרצח". הלווייתו של קוסאי מעטאן בן ה-19, שנורה על ידי מתנחלים בכפר בורקה, ב-5 באוגוסט 2023 (צילום: פלאש90)

22 פלסטינים נהרגו באוגוסט מאש ישראלית בגדה המערבית ובירושלים, וחמישה ישראלים נהרגו מירי בישראל ובגדה. לפי מעקב "שיחה מקומית", מתחילת השנה נהרגו 188 פלסטינים בגדה ובמזרח ירושלים. ביחד עם רצועת עזה, מספר ההרוגים מגיע ל-219. בשמונת החודשים הראשונים של 2023, מספר ההרוגים כבר עבר את מספרם ב-2022 כולה – 154 הרוגים – שהיתה השנה הקטלנית ביותר מאז שהאו"ם החל לאסוף את מספרי ההרוגים הפלסטינים ב-2005.

גם מבחינת הרוגים בישראל, 2023 היא השנה הקטלנית ביותר מאז האינתיפאדה השנייה: מתחילת השנה נהרגו 26 אזרחים ישראלים, אנשי כוחות ביטחון, תיירים ופועל אחד מעזה מאלימות שהופעלה מהצד הפלסטיני. החודש נהרגו חן אמיר, סייר עיריית תל אביב; שי ואביעד סיילאס, אב ובנו שהגיעו לטפל ברכבם בחווארה; בת שבע נגרי, שנהרגה מירי ליד חברון; והחייל סמל מקסים מולצ'נוב, שנדרס במחסום מכבים.

המקרה שזכה לתשומת הלב הרבה יותר החודש היא הריגתו של קוסאי מעטאן בן 19, שמתנחלים מהמאחז הסמוך ירו בו לאחר שפלשו לאדמות הכפר בורקה עם עדר צאן, ופלסטינים יצאו להגן על אדמתם. לאחר האירוע נעצר יחיאל אינדור בחשד לרציחות, וחברו אלישע ירד נעצר בחשד שסייע לו. השניים שוחררו, ובהמשך נעצרו כמה פלסטינים שנטען שהשתתפו בתקיפה של מתנחלים.

ראש מועצת בורקה, סאיל כנען סיפר ל"שיחה מקומית" כי הקמת המאחז עוז ציון ב-2021 הגבילה את הגישה של אנשי הכפר לאדמות שלהם. לדבריו, "קוסאי יצא להגן על האדמות שלנו ונרצח, המתנחלים הגיעו למאחז לאדמות הכפר, קרוב לבתים".

בדומה לחודשים קודמים, חלק משמעותי מההרוגים – 45%, 10 מ-22 – נהרגו בצפון הגדה: ג'נין, שכם וטול כרם. בנוסף, גם בחודש שעבר רוב ההרוגים – 59%, 13 מ-22 – נהרגו במהלך פעילות צבאית יזומה של כוחות ישראליים בשטחי A ו-B, שנמצאים בשליטה פלסטינית. חמישה פלסטינים נהרגו בהתקפות נגד ישראלים או ניסיונות כאלה, אחד מהם ילד בן 14, שנורה לאחר שדקר ישראלי ברכבת הקלה במזרח ירושלים.

בנוסף, חאמזה אבי סניניה, בן 30, מת מפצעיו לאחר שנפגע מכדור ספוג שירו שוטרים במהלך אירועי מאי 2021 במתחם אל אקצה לפני כשנתיים. זהו ההרוג השני מאירועי מאי 2021 שמת לאחר שכדור ספוג פגע בו.

בשתי היממות האחרונות של החודש נהרגו ארבעה פלסטינים: צעיר שנטען שניסה לדרוס חיילים ליד חברון; ח'אלד אל זעאנין בן ה-14; צעיר שנורה בשכם בעת כניסת מתנחלים לקבר יוסף; ופלסטיני שדרס חיילים במחסום מכבים. על פי עדויות, אל זעאנין נורה על ידי שוטר מג"ב מטווח אפס, אחרי שכבר נוטרל וסכינו הושלך.

ביולי, נהרגו 27 פלסטינים ושני חיילים ישראלים, כאשר 12 מתוך הפלסטינים נהרגו במהלך המבצע הצבאי בג'נין נהרגו. ביוני נהרגו 20 פלסטינים מאש ישראלית בגדה, וארבעה ישראלים בפיגוע בעלי; במאי נהרגו 19 פלסטינים בגדה, רובם מירי חיילים או מתנחלים; שני ישראלים נהרגו בגדה – אחת מהן מירי מאבטחים ישראלים; 31 פלסטינים נהרגו בהתקפות הישראליות על עזה; וישראלית אחת ופועל עזתי נהרגו מירי טילים מעזה. בכך היה מאי לחודש הקטלני ביותר לפלסטינים מתחילת השנה – 50 הרוגים בסך הכל.

באפריל נהרגו 12 פלסטינים, 3 אזרחים ישראלים ותייר איטלקי; במרץ נהרגו 25 פלסטינים וישראלי אחד; בפברואר נהרגו 28 פלסטינים ו-7 אזרחים ישראלים; בינואר נהרגו 35 פלסטינים ו-7 ישראלים.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חיילים מגדוד נצח יהודה מסיירים בגבול ישראל-עזה, ב-20 באוקטובר 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

חיילים מגדוד נצח יהודה מסיירים בגבול ישראל-עזה, ב-20 באוקטובר 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

אם ישראל תסרב להתמודד עם המציאות, זה לא ייגמר בנצח יהודה

לגדוד הדתי שמשתייך לחטיבת כפיר יש היסטוריה ארוכה של התעללות בפלסטינים ושל מעשי הרג, אבל מי שטרח לקרוא את החוק האמריקאי הרלוונטי מבין שזה לא עניין נקודתי. למעשה, המדינה מקבלת ברירה: להקריב מיליציה דתית גזענית, או להסתכן בהרחבת הסנקציות לכל הצבא

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf