newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תיעוד מצולם: המתנחל תקף באבן, המח"ט לא עשה דבר

מתנחל יידה מטווח קרוב אבנים על רכב של פעילי שמאל במסאפר יטא וגרם לפציעת שתיים מיושביו, בעוד חבריו מסייעים לו, והמח"ט משוחח עם המתנחלים בחביבות. דובר צה"ל פרסם הודעה שאין לה קשר למציאות. הצבא והמתיישבים חד הם, ככה זה נראה בשטח

מאת:
התוקף הסתלק בניחותא למאחז בלי שאיש עצר אותו. התקיפה של רכב של פעילות שמאל במהלך מחאה במסאפר יטא, 10 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

התוקף הסתלק בניחותא למאחז בלי שאיש עצר אותו. התקיפה של רכב של פעילות שמאל במהלך מחאה במסאפר יטא (צילום: אורן זיו)

אתמול ראיתי במו עיני איך עובדת אלימות מתנחלים ואיך הצבא והמשטרה עומדים מנגד, לא מונעים אותה ולא עוצרים המתנחלים האלימים. ראיתי איך מתנחל תוקף באבנים ומנפץ את חלונות מכוניתם של פעילי שמאל, בעוד חבריו חוסמים את דרכה של המכונית; ראיתי חיילים משקיפים על המחזה בלי לעשות דבר; ראיתי את מח"ט הגזרה מגיע למקום שניות ספורות אחרי התקיפה ומשוחח בחביבות עם הנהג החוסם, בעוד התוקף מתרחק לו לאיטו לעבר המאחז הסמוך, בלי שמישהו מנסה לעכב אותו; וקראתי איך דובר צה"ל מתארם את התקיפה האלימה הזו, שהתרחשה מול עיני, כ"חיכוך בין מתיישבים, פעילים ופלסטינים". שקר, חד וחלק.

האירוע אתמול (שישי) החל לאחר שכ-200 מפגינים פלסטינים, ישראלים, ופעילים בארגונים יהודיים מחו"ל הגיעו כדי לפתוח דרך המובילה לקהילת בעיר אל עיד במסאפר יטא, שמתנחלים חסמו באופן לא חוקי ליד מצפה יאיר. המפגינים גם מחו על החלטת בית המשפט העליון מהחודש שעבר לגרש את הקהילות הפלסטיניות משטח האש 918, שם חיים יותר מאלף איש. מאז ההחלטה, גברו הריסות הבתים באזור.

המפגינים ניסו להזיז אבנים שחסמו את המעבר בכביש, וכוחות גדולים של צבא, משטרה ומג"ב הגיעו למקום והחלו להדוף אותם, תוך שימוש ברימוני הלם וגז מדמיע. למקום הגיעו כעשרים מתנחלים, התעמתו עם המפגינים וביקשו מהחיילים לפזר אותם. "אנחנו נשחטו אתכם ואת המשת"פים שלכם", קרא אחד המתנחלים לעבר הפעילים הפלסטינים.

עם סיום המחאה, אחת הפעילות הגיעה עם רכבה כדי לאסוף שני פעילים שעוכבו על ידי כוחות הביטחון, ושוחררו ליד הכניסה למאחז. בדיוק באותו רגע הגענו אנחנו, העיתונאים, כדי לאסוף את הרכב שלנו שחנה ליד המאחז. בשלב הזה, התחילה מתקפה של מתנחלים. אחד מהם, שנהג ברכב שעליו דגל ישראל, חסם את הרכב של פעילי השמאל ומנע ממנו לנסוע בכביש הראשי, בעוד מתנחלים אחרים התגודדו מסביב למכונית.

בשלב הזה, התקרב למקום מתנחל, על פניו מסכה, והחל ליידות אבנים על המכונית. הוא ניפץ את אחת השמשות, מה שגרם לפציעתן באורח קל של שתי מהפעילות שישבו במכונית.

 

בעוד הרכב של הפעילים נוסע לאחור, הגיע למקום אל"מ יהודה רוזיליו, המח"ט הנכנס של אזור יהודה. רוזיליו שוחח בנחת עם נהג הרכב החוסם וביקש ממנו לפנות את הדרך.

בסרטון שמתעד את האירוע ניתן לראות את המתנחל התוקף נמלט לכיוון מצפה יאיר, כשאיש מהחיילים לא פועל כדי לעכבו, אף שיש להם סמכות מלאה לעשות זאת. לו זורק האבנים היה פלסטיני, ציין בצדק עיתונאי פלסטיני ותיק שנכח באירוע, יותר מסביר שהמח"ט היה רודף אחרי התוקף ואולי יורה בו.

"שלושה או ארבע אנשים סגרו לנו את הדרך", סיפר איתי פייטלסון, אחד הפעילים שהיה ברכב. "השמשה הימנית הקדמית התנפצה, רסיסים פגעו בשתיים שהיו ברכב. פנינו למשטרה, לצבא ולמג"ב שהיו שם, אבל הם לא עיכבו (את התוקף) ונתנו לו ללכת. הם סירבו לקחת פרטים של מי שחסם לנו את הדרך. הם רק ביקשו מאיתנו לעזוב, דחפו אותנו לאוטו, ושוטר דפק לי הראש בדלת". פייטלסון סיפר שרק אחרי שהגיעו לצומת, הפצועות קיבלו טיפול רפואי, ואז ניגשו להגיש תלונה במשטרה.

זמן קצר לפני שחסם את רכבם של פעילי השמאל, המתנחל החוסם איים על עיתונאים, וטען שהם צריכים לקבל אישור כדי לצלם בשטח הפתוח שמחוץ למאחז. בתיעוד נוסף, אותו מתנחל נראה מאיים על עיתונאים פלסטינים ומורה להם לחזור לאחור עם רכבם, חיילים שהיו במקום לא הפריעו לו במעשיו, והיוא התנהל כאילו הוא המפקד בשטח.

מח״ט יהודה מדבר עם מתנחל שחסם את רכבן של פעילות השמאל שהותקפו, מתנחל תוקף רכב של פעילות שמאל במהלך מחאה לפתיחת כביש שנחסם על ידי מתנחלים ליד מצפה יאיר במסאפר יטא, 10 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

ראה את הההתקפה, ונשאר אדיש. מח״ט יהודה יהודה רוזיליו מדבר עם המתנחל שחסם את רכבן של פעילות השמאל שהותקפו במסאפר יטא (צילום: אורן זיו)

"לא בשמנו"

עלי עווד, אקטיביסט מהכפר טובא, סיפר שמאז החלטת בג"ץ, מדי שבוע הפעילים הפלסטינים הם מקיימים משמרות מחאה ליד המאחזים הלא חוקיים חוות יאיר, חוות מעון ואביגיל. "הם נמצאים בתוך שטח האש, אבל אותם אף אחד לא פועל לפנות", אמר עווד.

עווד אמר שהדרך שנחסמה מוביל לביר אל עיד, לג'ימבה ולכפרים נוספים העומדים בפני סכנת פינוי בעקבות החלטת בג"ץ. "המתנחלים חסמו אותה לפני כמה חודשים", הסביר עווד, "זו לא החלטה של הצבא, אבל הוא מגבה את המתנחלים".

עווד בירך על הנוכחות של ישראלים ובינלאומיים במחאה. "שיתוף הפעולה החזק בין פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים, זכה לתגובה מהצבא: כולם נפצעו  מרימוני ההלם והגז", אמר עווד. "הכיבוש מנסה להחביא את המציאות מיהודים ברחבי העולם, ואנחנו שמחים שהם באו לראות בעצמם".

למחאה אמש הגיעו פעילים יהודים מארה״ב, קנדה ובריטניה, כחלק ממשלחת של ארגון Center for Jewish nonviolence. "הגעתי כדי לעמוד בסולידריות עם הפלסטינים שבסכנת גירוש מבתיהם לאחר החלטת בית המשפט", אמרה הרבנית פירס סאלם מיוסטון. "אני מסרבת להאמין ברעיון שביטחון ליהודים יושג על ידי גירוש פלסטינים. ביטחון יושג רק כשכולם יהיו חופשיים. הממשלה מבצעת את הגירוש בשמי, בטענה שזה מגן גם על יהודים בגולה. אני כאן לומר שזה לא מקובל עלינו".

מחאה לפתיחת כביש שנחסם על ידי מתנחלים ליד מצפה יאיר במסאפר יטא, 10 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

החובה המוסרית שלנו היא להתנגד". פעילים פלסטינים, יהודים מחו"ל וישראלים במחאה לפתיחת כביש שנחסם על ידי מתנחלים ליד מצפה יאיר במסאפר יטא (צילום: אורן זיו)

ליזי הורן מוזס מפילדלפיה, הלומדת לימודי הסמכה לרבנות, אמרה כי "זו חובה מוסרית של רבנים ורבנים לעתיד להתנגד לכיבוש. הלחץ שמפעילים הצבא והמתנחלים פה במסאפר יטא מתרחש בשם שלנו, ובתור מנהיגה בקהילה היהודית, חובתי לקום ולומר שזה לא הומני ולא יכול להיעשות בשם הקהילות שלנו".

דובר צה"ל המציאות לא חברים

תגובת דובר צה"ל למה שקרה אתמול ראויה להתייחסות מיוחדת. בתגובה הראשונה נאמר כי "מוקדם יותר היום (שישי) התקיימה הפגנה של פעילים באזור מצפה יאיר שבמרחב החטיבה המרחבית יהודה. בהפגנה נכחו כ-250 איש ביניהם מתיישבים, פעילים ופלסטינים. כוח צה"ל נכח בנקודה והוכרז במקום צו שטח צבאי סגור על מנת להפריד ולמנוע חיכוך בין הצדדים, והנ"ל התפזרו". אבל כמי שנכח במקום אני יכול לקבוע שהתגובה לא נכונה, שכן המתנחלים לא הורחקו מהמקום.

האירוע אתמול לא היה "חיכוך", כפי שאמרו בדובר צה"ל. זו היתה תקיפה אלימה של מתנחל כלפי פעילי שמאל, שעברה ללא תגובת הצבא

בהמשך טענו בדובר צה"ל כי "בנקודה נוספת, בכביש העלייה למצפה יאיר, התקבל דיווח על חיכוך בין פעילות שנסעו ברכבן, למספר מתיישבים שיידו לעברן אבנים. כוח צה"ל ששהה במוקד המרכזי זיהה את האירוע מרחוק וקפץ על מנת להרחיק את המתיישבים. משטרה הוקפצה לאירוע, הפצועה טופלה והאירוע פוזר".

גם ההודעה הזו מטעה. אירוע התקיפה התרחש כ-300 מטרים מאזור ההפגנה, במרחק כ-100 מטר מהנקודה שבה חנו חלק מכוחות הצבא והמשטרה. הצבא לא זיהה את האירוע "מרחוק", משום שהיה במקום. עובדה שהמח"ט רוזיליו הגיע למקום התקיפה פחות מעשר שניות לאחר שהחלה, כפי שנראה בתיעוד.

והכי חשוב: האירוע אתמול לא היה "חיכוך". זו היתה תקיפה אלימה של מתנחל כלפי פעילי שמאל, שעברה ללא תגובת הצבא.

השר לביטחון פנים עמר בר-לב גינה את התקיפה, הגדיר אותו כ"טרור", וטען ש"משטרת ישראל פועלת כדי לאתר את חבורת הפורעים הזו ולהניח עליה את היד". אבל או שבר-לב מטייח או שלא אומרים לו אמת, שכן השוטרים והחיילים שהיו בשטח לא עצרו איש, והתוקף חזר למאחז מצפה יאיר בזמן השוטרים והחיילים משקיפים עליו. במצפה יאיר חיים 40 משפחות. אם המשטרה היתה רוצה, לא היתה מתקשה לאתר אותו.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אריאל שרון בחווה שלו בנגב, ב-1997 (צילום: גדעון מרקוביץ / פלאש90)

אריאל שרון בחווה שלו בנגב, ב-1997 (צילום: גדעון מרקוביץ / פלאש90)

"שטחי האש נתפסו למטרה אחת: רזרבת קרקעות להתיישבות"

חשיפת "שיחה מקומית": כבר בישיבה ב-1979 הסביר אריאל שרון כי הכריז על כל שטחי האש בגדה המערבית כדי לאפשר את העברת האדמות למתנחלים. לפי מסמכים נוספים שאותרו בארכיון המדינה, שטח האש בדרום הר חברון, שמשמש כעת תירוץ לגירוש של כ-1,000 איש מביתם, נועד גם להפריד בין הבדואים אזרחי ישראל לפלסטינים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf