newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תל אביב עולה באש ותל אביב עולה באש

חוץ מ"מוות לערבים", אי אפשר לטעות בזעם שמפעפע בקרב מפגיני הימין נגד "תל אביב". הטייסים של גדעון לוי, אלה שבאמת דופקים את הערבים, הם כנראה יגיעו לעצרת הבאה לזכר רבין

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למעגל הפנימי שהקיף את הוואן, לא היה דגל להניף. הם הניפו מקלות באוויר, בבדים התכסו בעצמם. החבר׳ה קפצו ושרו בהתלהבות מדבקת.

פלסטין עולה באש, פלסטין עולה באש.

פלסטין עולה באש ופלסטין עולה באש

(המנגינה: מי שלא קופץ אדום)

עמדו שם קרוב לשלוש מאות מפגיני ימין. רובם המוחלט גברים בגילאי 20 עד 30. השעה היתה עשר וחצי. מפגיני השמאל כבר הלכו לאחר שהמשטרה, כך ציין בלעג אחד מהם, פיזרה אותם מחשש לאלימות. מפגיני הימין שבאו לכאן מראשון, רחובות, התקווה, מעונות אוניברסיטת תל אביב, ומירושלים, נותרו עדיין. הם סבבו את הכיכר. נעים לפי גחמות חיילי מג״ב שהניסו אותם מצד לצד.

בסופו של דבר התמקמנו בפינת השופטים אבן גבירול. הרכבים שעברו בצומת צפרו לעידוד, המפגינים שרו במלא הכוח והגרון, התנועה נעצרה ושוחררה חליפות. רק הטלוויזיה דיווחה על הפסקת אש.

הפעם האחרונה שראיתי את הכיכר סוערת כך, היתה לאחר הניצחון הלאומי ההיסטורי של מכבי תל אביב בפיינל פור. אני לא צריך לחפש בגוגל את מה ששמעון פרס אמר אז, דברים כדורבנות מן הסתם, אודות אחדות ״העם״ סביב ״הניצחון״. האחדות נזרעה אז בהמון המפזז עד זרא, ונפרעת בימים האלה שוב ושוב ושוב.

נתקלתי בכמה שבאו לשוחח עם המפגינים, או לנסות. אנחנו לא דיברנו על עזה וחנין זועבי ומוחמד אבו ח'דיר. דיברנו על איך הם הגיעו לפה, מאיפה, היכן הם שירתו ומה הם רוצים לעשות כשיהיו גדולים.

איפה תשרת בצבא?

ליאור, בן 19 מראשון, עטוף בדגל.

עדיין לא יודע.

(תאריך הגיוס עוד פחות מחודש)

לא יודע אומר שתהיה ג׳ובניק, לא?

תומך לחימה.

מה זה תומך לחימה?

אל תדאג, אני אזיין ערבים.

שלוש מאות צעירים בין 20 ל-30. איך הם לא בצבא/מילואים? התשובה ברורה: רוב הקהל מורכב מג׳ובניקים, כאלה שלא עשו צבא או כאלה שלא השלימו את השירות.

לא תראו פה את הטייסים של גדעון לוי, את הגולנצ׳יקים הגיבורים משג׳אעיה, או בחורינו מהצנחנים. אלה שדופקים ערבים על אמת לא מגיעים לפה כעת, הם בטח יבואו לעצרת לזכר יצחק רבין. נמצאים כאן אלה שכמעט ולא משפיעים על דבר. בוודאי לא על המלחמה בעזה. לא היו להם מספיק "נתונים אישיים" כדי לעבור את המיונים והגיבושים. שקמיסטים.

המג"בניקים התעוררו והחלו רצים לעבר הצומת, תוך רגע נסוגו המפגינים בבהלה. הם אלה שהיכו את השמאלנים מכה נמרצת? את אותם מתאמני חדר הכושר, אלה שנשלחו לחוג טאקוונדו מגיל שש? כנראה שהגעתי באיחור, כי לי נשארו מפגיני הימין הכרסתניים והדי נרפים, שהגיעו באוטובוס, ובו יוחזרו לשם.

אט אט נאספים שוב. השירה שוב עולה מהצומת שמול הכיכר. השיר מוכר, המילים שונות.

תל אביב עולה באש, תל אביב עולה באש

תל אביב עולה באש ותל אביב עולה באש

אי אפשר לטעות במה שמפעפע בקרב המפגינים כלפי "תל אביב". אי אפשר לטעות בכך ששורשי המשטמה הזאת נטועים בזמנים אחרים.

הם מביטים על הבניינים השוקטים סביב, על המגדלים שבאופק. הם לעולם לא יגיעו לשם. הם יודעים את זה, אני יודע את זה. מסתכלים על הרכבים שמחליקים בנחת לפרישמן, על הברים מסביב לכיכר שמוכרים בירה ב-40 שקל, מחיר כרטיס הלוך חזור לחור שממנו באנו. חמתם שפוכה, ובצדק. חמתם שפוכה בצדק.

אני עומד בלב הפגנת הנגד של אנשי הימין שהתקבצו מול הכיכר, ויודע היטב שלמרות מה שהם שרים בגרון ניחר, הלב שלי עם הסאבטקסט של הזעם הזה.

> שוב: פעילי שמאל הותקפו בסיום ההפגנה נגד המלחמה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

מהומות ביפו בצל הקורונה: "אם היה שוטר אחד חכם זה היה נמנע"

ניסיון לעכב נער בן 16 במחסום משטרתי הסלים למעצר אלים של ארבעה צעירים ופציעת אישה – והוביל להתפרצות של מחאה. מאות שוטרים הגיעו ליפו, השליכו רימוני הלם ורדפו אחרי צעירים בסמטאות. ח"כ סאמי אבו שחאדה: "השוטרים סיכנו את כל יפו וגם את עצמם"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf