newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הממשלה תשקיע פי ארבעה בפיצוי שמיטה לחקלאים מאשר בביטחון תזונתי

תשע"ה היא שנת שמיטה. ממשלת ישראל עומדת להשקיע יותר בלמנוע מחקלאים לגדל מזון, מאשר בהספקתו למאות אלפי הרעבים במדינה. למה? לשר הדתות נפתלי בנט הפתרונים

מאת:

לא רבים יודעים זאת, אבל ממשלת ישראל החליטה להקציב 100 מיליון שקל לטובת שנת השמיטה שתחל ביום רביעי הקרוב. הסכום דומה לזה שהוקצב בשנת השמיטה הקודמת שהיה גדול פי ארבעה מזה שהוקצב לפניו. דו"ח מבקר המדינה מצא שאין הסבר לקפיצה המרשימה הזו, ושהכספים פוזרו ללא פיקוח ומן הסתם זרמו למקורבים. אז מה הממשלה עושה עכשיו? אותו דבר.

שדה לא מעובד בסוכות שנת שמיטה תשסח

שדה לא מעובד בסוכות שנת שמיטה תשסח

נפתלי בנט דאג במאי הקודם שתקציבי השמיטה יועברו למשרדו. רצה הגורל וחברת הפרסום של המפלגה שלו, "גל אורן", קיבלה את המכרז למרות שהצעתה היתה גבוהה בלפחות 1.6 מיליון שקל מאלו של החברות האחרות. בית המשפט ביטל מסיבות אלו את המכרז והחזיר את ההחלטה לוועדה. זו בתורה החליטה באורח פלא כי שוב "גל אורן" היא הזוכה.

עוד 2 מיליון שקל בנט נתן לחברה לפיתוח הרובע היהודי לטובת טקס בנושא, אותה חברה שהחליטה באחרונה להעביר את השליטה בחלקים מהכותל לעמותת המתנחלים אלע"ד (ובית המשפט ביטל אותה). 14 מיליונים נוספים הוקצו להסברה (עוד לא הבנתם שזה לא עוזר?) ו-45 מיליון שקל פיצוי לחקלאים דתיים.

השבוע נודע מהתאחדות חקלאי ישראל כי מערכת הביטחון מצטרפת למערכה נגד תושבי ישראל, ובניגוד לשנים קודמות החליטה לרכוש את התוצרת החקלאית בשנת השמיטה מחוץ לישראל, מהלך שיגדיל את בור תקציב הביטחון ב-60 עד 100 מיליון שקלים מיותרים נוספים. מי יודע, אולי גם תושבי ישראל ניאצו את שם אלוקי מערכות ישראל. מערכת הביטחון מכחישה חלקית את ההודעה וטוענת כי מדובר רק בחצי שנה. נראה.

יותר רעבים, יותר תקציב כדי לא לגדל מזון

היום בישראל חיים 900,000 אלף אנשים רעבים מתוכם 360,000 ילדים. שר הרווחה הקודם והמהולל משה כחלון טען שהוא מקציב 100 מיליון שקלים לטובת פרויקט ביטחון תזונתי, בפועל אלו היו רק 12.5 מיליון שקלים. משמע ממשלת ישראל, המדינה השנייה בעונייה בין המדינות המפותחות אשר רק הולכת ונעשית ענייה יותר, מקצה היום סכום גדול פי ארבעה בכדי לגרום לחקלאים לשבות מלגדל מזון, מאשר זה שהיא מקציבה בכדי שיהיה לחלק קטן מאותם מאות אלפים רעבים מה לאכול.

הבזבוז הזה הוא לא רק פשע עקום, לא ברור גם מה ההיגיון הדתי מאחורי הקצאת הכספים, או אם אי פעם היה קיים כזה. שמיטה הרי אמורה לתרום לשוויין, ופה עושים בדיוק ההפך. יש פתרונות הלכתיים המתירים גידול בדמות מכירות וירטואליות לבית דין ופתרונות נוספים.

את ההלכה הצודקת הרבה יותר של שמיטת חובות לנזקקים הממסד הדתי ביטל לפני אלפי שנים בתקנת פרוזבול המביכה (שהרי יש גבול למה שאלוהים מסוגל לעשות, וכי מי רוצה להסתבך עם בעלי ההון שמממנים אותך?). לא ראיתי כאלו שמתעקשים בכל זאת לוותר על כספים שחייבים להם, וגם לא ראיתי את המדינה מעבירה 100 מיליון שקל לנזקקים שדורשים שחובותיהם יושמטו בהתאם למצווה. כלומר היה אפשר לצפות מאדם דתי כמו בנט לפעול דווקא נגד העברות התקציב הללו.

הסיבה היחידה להתעקש דווקא על החלק החסר הגיון והלא צודק, היא שהוא מאפשר הזרמות כספים מאסיביות למקורבים, כמו 'גל אורן', בניגוד לחלק של שמיטת החובות שדווקא מונע כספים מהמקורבים. אז אם ממשלת ישראל כל כך רוצה להקדיש כספים לטובת השמיטה, תתכבד ותשקיע את ה-100 מיליון שקלים בשמיטת חובות לנזקקים, לטעמי זו מצווה הגיונית יותר. ובלי שקל להסברה, כי דברים צודקים לא דורשים הרבה הסברים.

> סלט הוא לא מגף של גוצ'י, מזון בריאות הוא לא מותרות

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

"המקצועות ההומניים מפגישים את התלמידים עם עולם הרוח האנושית". ספריית האוניברסיטה העברית (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

מי חוסם את לימודי ההומניסטיקה במערכת החינוך בישראל?

רמת העניין של התלמידים הישראליים במדעי הרוח עומד ביחס הפוך למספר שעות הלימוד המוקדשות להם בבתי הספר, ולחשיבותם. המכשול המרכזי הוא התמקדות מוגזמת בידע הדיסציפלינרי, במקום בחוויית הלימודים עצמה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf