newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הממשלה תשקיע פי ארבעה בפיצוי שמיטה לחקלאים מאשר בביטחון תזונתי

תשע"ה היא שנת שמיטה. ממשלת ישראל עומדת להשקיע יותר בלמנוע מחקלאים לגדל מזון, מאשר בהספקתו למאות אלפי הרעבים במדינה. למה? לשר הדתות נפתלי בנט הפתרונים

מאת:

לא רבים יודעים זאת, אבל ממשלת ישראל החליטה להקציב 100 מיליון שקל לטובת שנת השמיטה שתחל ביום רביעי הקרוב. הסכום דומה לזה שהוקצב בשנת השמיטה הקודמת שהיה גדול פי ארבעה מזה שהוקצב לפניו. דו"ח מבקר המדינה מצא שאין הסבר לקפיצה המרשימה הזו, ושהכספים פוזרו ללא פיקוח ומן הסתם זרמו למקורבים. אז מה הממשלה עושה עכשיו? אותו דבר.

שדה לא מעובד בסוכות שנת שמיטה תשסח

שדה לא מעובד בסוכות שנת שמיטה תשסח

נפתלי בנט דאג במאי הקודם שתקציבי השמיטה יועברו למשרדו. רצה הגורל וחברת הפרסום של המפלגה שלו, "גל אורן", קיבלה את המכרז למרות שהצעתה היתה גבוהה בלפחות 1.6 מיליון שקל מאלו של החברות האחרות. בית המשפט ביטל מסיבות אלו את המכרז והחזיר את ההחלטה לוועדה. זו בתורה החליטה באורח פלא כי שוב "גל אורן" היא הזוכה.

עוד 2 מיליון שקל בנט נתן לחברה לפיתוח הרובע היהודי לטובת טקס בנושא, אותה חברה שהחליטה באחרונה להעביר את השליטה בחלקים מהכותל לעמותת המתנחלים אלע"ד (ובית המשפט ביטל אותה). 14 מיליונים נוספים הוקצו להסברה (עוד לא הבנתם שזה לא עוזר?) ו-45 מיליון שקל פיצוי לחקלאים דתיים.

השבוע נודע מהתאחדות חקלאי ישראל כי מערכת הביטחון מצטרפת למערכה נגד תושבי ישראל, ובניגוד לשנים קודמות החליטה לרכוש את התוצרת החקלאית בשנת השמיטה מחוץ לישראל, מהלך שיגדיל את בור תקציב הביטחון ב-60 עד 100 מיליון שקלים מיותרים נוספים. מי יודע, אולי גם תושבי ישראל ניאצו את שם אלוקי מערכות ישראל. מערכת הביטחון מכחישה חלקית את ההודעה וטוענת כי מדובר רק בחצי שנה. נראה.

יותר רעבים, יותר תקציב כדי לא לגדל מזון

היום בישראל חיים 900,000 אלף אנשים רעבים מתוכם 360,000 ילדים. שר הרווחה הקודם והמהולל משה כחלון טען שהוא מקציב 100 מיליון שקלים לטובת פרויקט ביטחון תזונתי, בפועל אלו היו רק 12.5 מיליון שקלים. משמע ממשלת ישראל, המדינה השנייה בעונייה בין המדינות המפותחות אשר רק הולכת ונעשית ענייה יותר, מקצה היום סכום גדול פי ארבעה בכדי לגרום לחקלאים לשבות מלגדל מזון, מאשר זה שהיא מקציבה בכדי שיהיה לחלק קטן מאותם מאות אלפים רעבים מה לאכול.

הבזבוז הזה הוא לא רק פשע עקום, לא ברור גם מה ההיגיון הדתי מאחורי הקצאת הכספים, או אם אי פעם היה קיים כזה. שמיטה הרי אמורה לתרום לשוויין, ופה עושים בדיוק ההפך. יש פתרונות הלכתיים המתירים גידול בדמות מכירות וירטואליות לבית דין ופתרונות נוספים.

את ההלכה הצודקת הרבה יותר של שמיטת חובות לנזקקים הממסד הדתי ביטל לפני אלפי שנים בתקנת פרוזבול המביכה (שהרי יש גבול למה שאלוהים מסוגל לעשות, וכי מי רוצה להסתבך עם בעלי ההון שמממנים אותך?). לא ראיתי כאלו שמתעקשים בכל זאת לוותר על כספים שחייבים להם, וגם לא ראיתי את המדינה מעבירה 100 מיליון שקל לנזקקים שדורשים שחובותיהם יושמטו בהתאם למצווה. כלומר היה אפשר לצפות מאדם דתי כמו בנט לפעול דווקא נגד העברות התקציב הללו.

הסיבה היחידה להתעקש דווקא על החלק החסר הגיון והלא צודק, היא שהוא מאפשר הזרמות כספים מאסיביות למקורבים, כמו 'גל אורן', בניגוד לחלק של שמיטת החובות שדווקא מונע כספים מהמקורבים. אז אם ממשלת ישראל כל כך רוצה להקדיש כספים לטובת השמיטה, תתכבד ותשקיע את ה-100 מיליון שקלים בשמיטת חובות לנזקקים, לטעמי זו מצווה הגיונית יותר. ובלי שקל להסברה, כי דברים צודקים לא דורשים הרבה הסברים.

> סלט הוא לא מגף של גוצ'י, מזון בריאות הוא לא מותרות

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ביקורת פנימית בחד"ש: ההנהגה התרחקה מהחברים בשטח

בכירים בחד"ש טוענים שהמפלגה לא למדה לקח מהכישלון בבחירות הקודמות. "צריך לשנות כיוון", אומרים שם. בבחירות לרשימה לכנסת שייערכו בשבת הקרובה, איימן עודה צפוי להיבחר מחדש, קרב על המקום השני ועל המקום השלישי, ה"יהודי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf