newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

3 שנים אחרי תחקיר שיחה מקומית: Airbnb יוצאת מההתנחלויות

בעקבות התחקיר שחשף כיצד מרוויחה החברה כסף רב מהשכרת דירות בהתנחלויות, לא פעם על אדמה פלסטינית פרטית, נפתח קמפיין בינלאומי שדרש ממנה לשנות את מדיניותה. היא עשתה זאת היום

מאת:

חברת Airbnb הודיעה היום (שני) כי תפסיק להציג באתריה דירות וחדרי נופש להשכרה שנמצאים בשטחים הכבושים. ההודעה מתפרסמת כמעט שלוש שנים לאחר שהבלוגר ג'ון בראון חשף בתחקיר שפורסם ב"שיחה מקומית" ובמקביל באנגלית ב"מגזין 972+" כי בין הדירות שמפרסמת באתריה חברת Airbnb ישנן גם כאלו הממוקמות במאחזים והתנחלויות בלתי חוקיות, חלקן על אדמה פלסטינית פרטית, וכי בעליהן לא יסכימו להשכיר את חדרי הנופש שלהם לפלסטינים.

בעקבות הפרסום ב"שיחה מקומית" וב-972+ נפתח קמפיין בינלאומי ויראלי תחת ההאשטאג StolenHomes# ובשיתוף פעולה של ארגונים רבים, במסגרתו נוסחה עצומה עליה חתמו מעל 150 אלף איש והתקיימו הפגנות ברחבי העולם, בדרישה מחברת Airbnb להפסיק להרוויח מקיומן של ההתנחלויות ומהכיבוש. היום הודיעה החברה בהצהרה שפורסמה באתר הרשמי שלה: "החלטנו כי עלינו להסיר מהרשומות את הדירות שנמצאות בהתנחלויות הישראליות בגדה המערבית הכבושה כיוון שהן עומדות ביסוד המחלוקת בין ישראלים לפלסטינים".

donate

החברה עדיין לא הודיעה מתי תסיר את המודעות המשווקות דירות בהתנחלויות. נכון לזמן כתיבת הידיעה עדיין ניתן למצוא באתר חדרים לנופש בהתנחלויות, כמו למשל סוויטת אורחים מתוקה וחמימה בהתנחלות אלעזר בגוש עציון, תמורה 30 דולרים ללילה בלבד, או ב-95 דולרים ללילה את "הבית על הגבעה" שבהתנחלות מעלה מכמש ליד רמאללה. ואלו רק דוגמאות. מהאופן בו הוצגו המודעות עד כה ניתן להבין כי החדרים האלו נמצאים בישראל, ב"מחוז ירושלים".

ההצהרה שמפרסמת חברת Airbnb היא הודאה בכוחה של הרשת, כוחם של קמפיינים ציבוריים ושל דעת הקהל להשפיע על התנהלות של חברות בינלאומיות.

צילום מסך מתוך אתר Airbnb

צילום מסך מתוך אתר Airbnb

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כוכב על במושגים חרדיים, ולא רק חרדיים. חיים ולדר (צילום: דוד25, ויקימדיה)

כוכב על במושגים חרדיים, ולא רק חרדיים. חיים ולדר (צילום: דוד25, ויקימדיה)

מהפכת מי טו הגיעה לעולם החרדי, והיא שינתה את הכללים

אם פרשת חיים ולדר, סופר הילדים החרדי שהואשם בניצול מיני של קטינות, היתה מתפוצצת לפני כמה שנים, הממסד החרדי היה קובר אותה. אלא שהפעם הוא נתקל בדור חדש של חרדים שלא מוכן לשתוק. "את התקדים הזה ילמדו עוד שנים", אומרים שם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf