newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

3 שנים אחרי תחקיר שיחה מקומית: Airbnb יוצאת מההתנחלויות

בעקבות התחקיר שחשף כיצד מרוויחה החברה כסף רב מהשכרת דירות בהתנחלויות, לא פעם על אדמה פלסטינית פרטית, נפתח קמפיין בינלאומי שדרש ממנה לשנות את מדיניותה. היא עשתה זאת היום

מאת:
השאירו תגובה
א א א

חברת Airbnb הודיעה היום (שני) כי תפסיק להציג באתריה דירות וחדרי נופש להשכרה שנמצאים בשטחים הכבושים. ההודעה מתפרסמת כמעט שלוש שנים לאחר שהבלוגר ג'ון בראון חשף בתחקיר שפורסם ב"שיחה מקומית" ובמקביל באנגלית ב"מגזין 972+" כי בין הדירות שמפרסמת באתריה חברת Airbnb ישנן גם כאלו הממוקמות במאחזים והתנחלויות בלתי חוקיות, חלקן על אדמה פלסטינית פרטית, וכי בעליהן לא יסכימו להשכיר את חדרי הנופש שלהם לפלסטינים.

בעקבות הפרסום ב"שיחה מקומית" וב-972+ נפתח קמפיין בינלאומי ויראלי תחת ההאשטאג StolenHomes# ובשיתוף פעולה של ארגונים רבים, במסגרתו נוסחה עצומה עליה חתמו מעל 150 אלף איש והתקיימו הפגנות ברחבי העולם, בדרישה מחברת Airbnb להפסיק להרוויח מקיומן של ההתנחלויות ומהכיבוש. היום הודיעה החברה בהצהרה שפורסמה באתר הרשמי שלה: "החלטנו כי עלינו להסיר מהרשומות את הדירות שנמצאות בהתנחלויות הישראליות בגדה המערבית הכבושה כיוון שהן עומדות ביסוד המחלוקת בין ישראלים לפלסטינים".

החברה עדיין לא הודיעה מתי תסיר את המודעות המשווקות דירות בהתנחלויות. נכון לזמן כתיבת הידיעה עדיין ניתן למצוא באתר חדרים לנופש בהתנחלויות, כמו למשל סוויטת אורחים מתוקה וחמימה בהתנחלות אלעזר בגוש עציון, תמורה 30 דולרים ללילה בלבד, או ב-95 דולרים ללילה את "הבית על הגבעה" שבהתנחלות מעלה מכמש ליד רמאללה. ואלו רק דוגמאות. מהאופן בו הוצגו המודעות עד כה ניתן להבין כי החדרים האלו נמצאים בישראל, ב"מחוז ירושלים".

ההצהרה שמפרסמת חברת Airbnb היא הודאה בכוחה של הרשת, כוחם של קמפיינים ציבוריים ושל דעת הקהל להשפיע על התנהלות של חברות בינלאומיות.

צילום מסך מתוך אתר Airbnb

צילום מסך מתוך אתר Airbnb

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ככל שהתלמידים עולים בכיתות מהיסודי לעל-תיכוני, רמת השיעמום שלהם עולה (צילום אילוסטרציה: college degrees 360)

משעמם לתלמידים בבתי הספר - ולמשרד החינוך לא איכפת

כבר יותר מעשור מראות תוצאות מבחני פיז"ה כי רק שליש מהתלמידים בתיכון נהנים ממה שהם לומדים או שהלימודים מעוררים בהם סקרנות. הבעיה מוכרת וגם הוצעו לה פתרונות, אבל את משרד החינוך כנראה משעמם לטפל בה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf