שלוש תגובות לדו"ח האו"ם על צוק איתן, שלושה שקרים

למרות התגובות השקריות של גורמים רשמיים לדו"ח: הפרקליט הצבאי הראשי כן פתח בחקירות של מקרים בהם יש חשד שחיילים ביצעו פשעי מלחמה, הצבא כבר מזמן הודה שהמנהרות כוונו לעבר מטרות צבאיות, ולא ארגוני השמאל הם אלו שהעידו בפני הוועדה

מאת:

דו"ח ועדת זכויות האדם של האו"ם לגבי העימות המזוין בעזה בקיץ הקודם גרר כצפוי את התגובות הרגילות על צביעות. "הדו"ח מגנה את ישראל יותר מסוריה, צפון קוריאה ואיראן ביחד", אמר נתניהו, למרות שהוועדה אכן גינתה השנה את המשטר האיראני, וגם את הצפון קוריאני. לגבי מצב זכויות האדם במלחמת האזרחים בסוריה הוועדה הגישה בשנה וחצי האחרונות תשעה דוחות. נראה שהתגובה המעשית היחידה לדו"ח זכויות האדם בישראל היא ניסיון לפגיעה כלכלית והסתה נגד ארגוני זכויות האדם במדינה.

לצד אלו בלטו השקרים הבוטים שהושמעו בתקשורת ועל ידי פוליטיקאים מהימין. הנה כמה מהם:

מי באמת העיד בפני הוועדה?

אורי אריאל הודיע כי יבטל את תקני השירות הלאומי בארגוני שמאל ובהודעה לעיתונות שצוטטה כלשונה ללא בדיקה הוא כותב "יש לציין כי עם פרסום הדו"ח נחשפו רשימת הארגונים שהעידו בפני הוועדה ואף מצוטטים בהרחבה בדו"ח. ביניהם נמצאים ארגון 'בצלם' ו'האגודה לזכויות האזרח' כאשר כל אחת מהן מחזיקה תקן של שירות לאומי". ב"מעריב", "סרוגים" וגם ב"ערוץ 7" שפרסמו את ההודעה אפילו לא מצוין שמדובר בציטוט של הודעת השר, אלא המידע מוצג כעובדה.

מדובר בשקר. "בצלם" ו"האגודה לזכויות האזרח" לא העידו בפני הוועדה. אין בעדות שום רע, אך הם לא העידו. הם אכן צוטטו שם, אבל כך גם החוק הבינאלומי, וחיילי צה"ל. מי שדווקא כן העידו היו תושבי עוטף עזה שנשלחו על ידי הממשלה, והעיתונאי הישראלי אור הלר.

> כך נחקרתי בשב"כ על המשט לעזה כשחזרתי מחופשה ביוון

בית הספר במחנה הפליטים ג'בליה שהפך למקלט ליותר משלושת אלפים ושלוש מאות פלסטינים, אחרי הפצצת חיל האויר לילה קודם. שישה עשר נהרגו בהפצצה. עזה, 30 ליולי, 2014. (באסל יאזורי/אקטיבסטילס)

בית הספר במחנה הפליטים ג'בליה שהפך למקלט ליותר משלושת אלפים ושלוש מאות פלסטינים, אחרי הפצצת חיל האויר לילה קודם. עזה, 30 ליולי, 2014. (באסל יאזורי/אקטיבסטילס)

האם הפרקליט הצבאי מוטה נגד ישראל?

נתניהו שהגיב לדו"ח אמר כי "ישראל איננה מבצעת פשעי מלחמה".

מדובר בשקר. מי אומר? הפרקליט הצבאי הראשי. הוא הגיש כתב אישום נגד חיילי גולני שבזזו 2,420 שקלים בבית בשכונת שג'אעיה. פשע מלחמה. הוא פתח בשבע חקירות פליליות בתקיפות בהן נהרגו עשרות פלסטינים לאחר שבדיקות שצה"ל עצמו "העלו יסוד סביר לחשד כי התקיפות בוצעו שלא בהתאם לכללים המחייבים את כוחות צה"ל". למשל תקיפת בית ספר של אונר"א הממוקם בג'באליה במהלכה נהרגו 20 בני אדם ב-21 ביולי. למשל תקיפת בית קפה בחוף הים של ח'אן יונס ב-9 ביולי במהלכה נהרגו 9 בני אדם, אז התברר, לאחר בדיקה, כי למרות שקרים של דובר צה"ל באנגלית, פיטר לרנר, שהופצו בניו יורק טיימס כאילו התקיפה פגעה וכוונה לעבר מחבלים, לא היו כאלה בבית הקפה שהופצץ ללא אזהרה.

החקירות הללו נפתחו כדי למנוע מחיילי צה"ל להישפט בבית המשפט הבינלאומי בהאג, והן נפתחו לאחר שבצה"ל עשו בדיוק את מה שעשתה הוועדה ופשוט קראו את דו"חות ארגוני זכויות האדם. כך הם אומרים במפורש. אז גם צה"ל אנטישמי ומוטה? אם הארגונים משקרים, למה צה"ל מסתמך על דיווחיהם?

אין באמור לעיל  כדי לומר שהמנגנון בו צה"ל חוקר את עצמו הוא ראוי, כפי שכבר הוכח פעמים רבות במקרים של הריגות פלסטינים בשטחי הגדה המערבית. הפחד הישראלי מכך שהפלסטינים יתקבלו לחברות בבית המשפט הבינלאומי בהאג מבוסס כולו על החשש שמעשי המשטר הצבאי בגדה המערבית הינם פשעי מלחמה שצה"ל מן הסתם מתעלם מהם. אך אם צה"ל בעצמו קובע כי בוצעו פשעים המנוגדים לדיני הלחימה, מוזר שראש הממשלה טוען אחרת.

איפה נמצאו פתחי המנהרות?

בדו"ח נכתב כי "הוועדה לא יכולה לקבוע בוודאות מה הייתה מטרת הקבוצות החמושות הפלסטיניות בהקמת המנהרות הללו ובשימוש שנעשה בהן. הוועדה הבחינה כי במהלך התקופה שנבדקה, המנהרות שימשו אך ורק לצורך מתקפות שכוונו נגד עמדות צה"ל בתוך ישראל, צמוד לקו הירוק, המהוות מטרות צבאיות לגיטימיות".

בתקשורת הישראלית הוצג סעיף זה כאבסורדי, שקרי, ומקומם והקפידו לומר שפתחי המנהרות היו ביישובים ליד גני ילדים. בוואלה העיתונאי דב גילהר ליגלג ואמר כי מטרתן "רכבת תחתית". נתניהו הסביר בעבר ש"כל מטרתן השמדת אזרחינו והרג ילדינו".

מדובר בשקר. מי אומר? שוב צה"ל והמציאות. כך למשל בהודעה בגלי צה"ל מה-31 ביולי 2014 מצוטט בכיר בצה"ל שאומר "כל המנהרות כוונו לעבר מטרות צבאיות ולא לעבר יישובים בעוטף עזה". אנשי דוברות יישובי עוטף עזה ביקשו באותו יום במפורש מהתקשורת להפסיק להשתמש בשקר לגבי פתחי המנהרות. גם החדירות עצמן הראו זאת. למשל, זו ב-28.7 שכוונה לפגוע בחיילי הפילבוקס ולאחר שהצליחו חזרו לשטח הרצועה, או זו ב-21.7 מצפון הרצועה אשר הניחה מארב לחיילי צה"ל והמתינה שיגיעו לפי תחקיר צה"ל. כך גם בשלושת החדירות הנוספות.

בשום חדירה לא ניסו חמושי החמאס להגיע ליישובים. האם זה עתיד להיות המצב גם בעתיד? אני לא יודע, אבל כל קביעה אחרת לגבי הקיץ הקודם איננה נסמכת על עובדות.

העובדות שמופיעות בסעיף זה פורסמו כבר בקיץ הקודם על ידי עמנואל ילין בשיחה מקומית.

> דו"ח האו"ם על צוק איתן: האם התחנה הבאה היא האג?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ביישובים הערביים השטח בוער, והפעם זו לא מטפורה

למרות התוכנית החדשה למאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, התקציבים ומבצעי הראווה, התחושה היא שהאלימות רק מתגברת, ושההכרזות על פתרון הבעיה בתוך חצי שנה הן מופרכות. "הקמפיינים הממשלתיים הם רק משככי כאבים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf