ראשי הכנסיות בירושלים: "מנסים לדחוק את הקהילה הנוצרית מחוץ לעיר"

הפטריארך של ירושלים ו-13 הכנסיות המרכזיות בעיר פירסמו הצהרה משותפת נדירה, שבה דרשו מהרשויות בישראל לפעול נגד התנכלויות יומיומיות ופשעי שנאה נגד נוצרים. משרד החוץ בתגובה: "ההצהרה מרגיזה ועלולה להוביל לפגיעה בחפים מפשע"

מאת:

הפטריארך של ירושלים ו-13 הכנסיות המרכזיות בעיר פרסמו בשבוע שעבר הצהרה חריפה נגד מה שכינו ניסיונות לגירוש הקהילה הנוצרית מישראל-פלסטין, שבה דרשו מהרשויות לפעול נגד התנכלויות יומיומיות ופשעי שנאה ולהגן על הקהילה הנוצרית. מדובר בשיתוף פעולה נדיר בין הכנסיות, בהן הכנסיה הלטינית, הסורית-אורתודוכסית, הארמית, הקופטית, היוונית והקתולית.

יום שישי הטוב בעיר העתיקה בירושלים, אפריל 2020 (צילום: אורן זחן)

"ברחבי ארץ הקודש, נוצרים הפכו למטרה קבועה להתקפות על ידי קבוצות קיצוניות". יום שישי הטוב בעיר העתיקה בירושלים, באפריל 2020 (צילום: אורן זחן)

"ברחבי ארץ הקודש, נוצרים הפכו למטרה קבועה להתקפות על ידי קבוצות קיצוניות", נכתב בפניית הכנסיות. "מאז 2012 התרחשו אינספור תקריות של תקיפה פיזית ומילולית נגד כמרים ואנשי ממסד דתי אחרים, והתקפות על כנסיות נוצריות. אתרים קדושים מושחתים ומחוללים לעתים תכופות, ונוצרים מקומיים, שרק מבקשים לעבוד את האל בחופשיות ולחיות את חיי היומיום שלהם, סובלים מהצקות מתמשכות".

בפנייה נכתב כי "המעשים מבוצעים על ידי קבוצות קיצוניות באופן שיטתי, במטרה להוציא את הקהילה הנוצרית מחוץ לירושלים ומחלקים אחרים של ארץ הקודש".

ההצהרה זכתה לסיקור נרחב בתקשורת העולמית, אך לא זכתה כמעט לתהודה משמעותית בתקשורת העברית. משרד החוץ הגיב וטען כי ההצהרה "מאכזבת", ועלולה להוביל "לאלימות ולפגיעה בחפים מפשע".

המועצה העולמית של הכנסיות, שמייצגת 349 כנסיות, הביעה תמיכה בהצהרה. ארגון כנסיות למען שלום במזרח התיכון תמך גם הוא. גם באתר "חדשות הוותיקן" פורסם מאמר תמיכה בהצהרה.

האב פרנצ'סקו פאטון, הקוסטוס – שומר המקומות הקדושים בארץ הקודש, כתב במאמר דעה שפורסם בעיתון הבריטי "טלגרף" כי "הקיום שלנו שברירי והעתיד שלנו נמצא בסכנה". הוא ציין כי בשנים האחרונות, חייהם של נוצרים רבים הפכו "בלתי נסבלים, בגלל קבוצות רדיקליות מקומיות בעלות אידיאולוגיה קיצונית. נראה שהמטרה שלהן היא לשחרר את העיר העתיקה בירושלים מנוכחות נוצרים, אפילו ברובע הנוצרי".

פאטון ציין כי הקבוצות האלה אינן מייצגות את הממשלה או את הציבור בישראל, אך "כמו כל פלג קיצוני, מיעוט רדיקלי יכול בקלות להיות לנטל על חייהם של רבים, במיוחד אם הפעולות שלהם אינן נחקרות והם אינם נענשים על הפשעים שלהם".

הכנסיות מציינות בהצהרה כי הן מודעות ל"מחויבות המוצהרת של הממשלה הישראלית לשמר מקום בטוח לנוצרים בארץ הקודש". לדבריהן, ניתן למצוא לכך עדות בהגעה של מיליוני צליינים נוצרים לאתרים קדושים. "לכן", נכתב בפנייה, "מתעוררת דאגה חמורה כאשר המחויבות הלאומית הזאת נבגדת על ידי הכישלון של פוליטיקאים ורשויות אכיפת החוק לרסן את הפעולות של קבוצות רדיקליות, שבאופן קבוע מטרידות נוצרים מקומיים, תוקפות כמרים ואנשי דת ומחללות אתרים קדושים ורכוש של הכנסייה".

מבט מנהכנסיה אורתודוקסית בהר הזיתים בירולשםי לעבר העיק העתיקה ומתחם אל אקצה (צילום: אורן זיו)

מבט מהכנסיה האורתודוקסית בהר הזיתים בירושלים לעבר העיק העתיקה ומתחם אל אקצה (צילום: אורן זיו)

בשנים האחרונות ביצעו פעילי ימין קיצוני כמה התקפות על אתרים נוצריים. ב-2015 הוצתה כנסיית הלחם והדגים בכינרת. כתובות נאצה רוססו כמה פעמים על אתרים קדושים נוצרים בירושלים. כמו כן, אנשי דת נוצריים מדווחים כבר שנים על התנכלות יומיומית בעיר העתיקה וסביבה כלפיהם, שכוללת קללות, יריקות ודחיפות.

במאי השנה נעצרו שלושה יהודים בחשד שתקפו אנשי דת ארמנים בעיר העתיקה. כבר ב-2012 התריעו בארגון עיר עמים על התופעה, במכתב ששלחו לראש העיר ברקת. דוגמה לאירועים שאינם מדווחים, אך נלקחים ברצינות בקהילה הנוצרית, ניתן למצוא בהשחתה של השלט שסמוך לכנסיית הלחם והדגים השבוע.

בהצהרה נכתב עוד כי העיקרון של שימור האופי הרוחני והתרבותי של הרבעים בעיר העתיקה מעוגן בחוק בכל הנוגע לרובע היהודי, אך "קבוצות קיצוניות ממשיכות לרכוש נכסים אסטרטגיים ברובע הנוצרי, לעתים תכופות תוך שימוש בעסקאות חשאיות ובטקטיקות של איום והפחדה, כדי לפנות תושבים מבתיהם". בפנייה מודגש כי אותם פינויים מקטינים באופן דרמטי את הנוכחות הנוצרית במקום.

הכוונה בדברים אלה היא ככל הנראה לפרשת מכירת נכסי הפטריארכיה – המלונות פטרה ואימפריאל באזור שער יפו ומבנה נוסף ברובע הנוצרי – לעמותת עטרת כהנים. עסקאות המכירה הובילו להדחתו של הפטריארך הקודם מתפקידו. בשנה שעברה דחה בית המשפט המחוזי תביעה לבטל את המכירה.

אף שבהצהרה ובמאמרי הדעה שפורסמו בעקבותיה לא מוזכרים שמות ספציפיים של ארגונים, שמו של הארגון עטרת כהנים הפועל לייהוד ירושלים מוזכר בהצהרה קודמת של הכנסיות לגבי המכירה של הנכסים בשער יפו.

בפנייה מודגש כי הצליינות הנוצרית מביאה עימה גם רווח כלכלי, כולל מובאה ממחקר שערכה אוניברסיטת בריגהם, שמראה כי תיירות נוצרית-צליינית תורמת כ-3 מיליארד דולר לכלכלה הישראלית. עוד מוזכר כי הקהילה הקטנה מספקת שירותים רפואיים ברחבי ישראל, פלסטין וירדן.

החתומים על הפנייה דורשים מישראל לפתוח בדיאלוג מולם ולהתמודד עם "קבוצות קיצוניות" בירושלים, "כדי לוודא שאף אזרח או מוסד לא צריך לחיות תחת איום של אלימות או הטרדות". בנוסף, הכנסיות דורשות להתחיל בדיאלוג כדי ליצור אזור תרבות ומורשת נוצרי מיוחד, על מנת "לשמר את הזהות של הרובע הנוצרי בעיר העתיקה בירושלים ולוודא שהזהות המיוחדת והמורשת יישמרו".

במאמר שפירסם הארכיבישוף מקנטרברי (ראש הכנסייה האנגליקנית) ג'סטין וולבי ביחד עם הארכיבישוף האנגליקני של ירושלים, חוסאם נעום, ב"סאנדיי טיימס" נכתב כי לאור הטקטיקות המפורטות בהצהרה, "ברור מדוע כאשר מדברים עם נוצרים פלסטינים בירושלים, פעמים רבות שומעים אותם אומרים בצער, 'בעוד 15 שנה לא יישאר אף אחד מאתנו'".

וולבי ונעום מציינים כי ב-1922, עם סיום השלטון העות'מאני, היו בארץ הקודש 73 אלף נוצרים – כ-10% מהאוכלוסייה, ואילו ב-2019 הנוצרים רק כ-2% מהאוכלוסייה. עוד מציינים השניים כי חומת ההפרדה "הגבירה את הבידוד של קהילות נוצריות".

בשגרירות ישראל בלונדון כתבו בתגובה שפורסמה בטוויטר: "מאכזב לקרוא את המאמר של ג'סטין וולבי בנושא נוצרים בארץ הקודש. כפי שהובטח בהכרזת העצמאות, ישראל תמיד תשמור על חופש הדת ותגן על האתרים הקדושים של כל הדתות. ישראל מחויבת לחקור ולהעמיד לדין את כל הפשעים המבוצעים נגד מקומות קדושים והקהילה הנוצרית".

בתגובה רשמית של משרד החוץ, שפורסמה ביום שני, נכתב: "ההאשמות המופיעות בהצהרה של הכנסיות חסרות בסיס, ומסלפות את המציאות של הקהילות הנוצריות בישראל. האוכלוסייה הנוצרית בישראל, כולל בירושלים, נהנית מחופש דת ופולחן מלא, גדלה באופן מתמיד והיא חלק מהמרקם המיוחד של החברה הישראלית. מיום הקמתה, מדינת ישראל היתה מחויבת לחופש דת ופולחן לכל הדתות ולהבטחת חופש הגישה לכל האתרים הקדושים.

"ההצהרה של הכנסיות בירושלים מרגיזה במיוחד לאור שתיקתם לגבי המצוקה של קהילות נוצריות רבות במזרח התיכון, הסובלות מאפליה ורדיפה. למנהיגי דת יש תפקיד חשוב בחינוך לסובלנות ודו קיום, וממנהיגי הכנסיות מצופה להבין את האחריות וההשלכות של מה שפירסמו (ההצהרה; א"ז), שעלול להוביל לאלימות ולפגיעה בחפים מפשע. מדינת ישראל מאחלת לכל הנצורים בארץ הקודש וברחבי העולם חג מולד שמח ושנה טובה".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

יום החינוך הבינ"ל: ישראל מדגימה אפלייה מעמדית גם בין מצטיינים

המדינה חתומה על תוכנית של האו"ם שבמסגרתה התחייבה להבטיח "חינוך איכותי ושוויוני וקידום הזדמנויות לימוד לכלל האוכלוסייה בכל הגילים". היום הבינלאומי שיחול ביום שני הוא הזדמנות טובה להזכיר את ההבטחה, כי נראה שהממשלה ומשרד החינוך כבר שכחו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf