newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צוק איתן: מבצע ההתחברות לעזה

אם "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן" היו נסיונות לבודד את הרצועה מהגדה ומישראל, המבצע הנוכחי יביא לתוצאה הפוכה. או שהרשות תגיע לעזה, או שאנחנו נהיה שם. הרעיון שאפשר להיפטר מהרצועה במנותק מהבעיה הפלסטינית פשט את הרגל סופית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התייחסתי כבר בפוסט קודם לעובדה שעזה עדיין מצויה במידה רבה בשליטה ישראלית, גם אם כוחות צה"ל (עדיין) לא מנהלים את חיי היום יום שלה מאז ההתנתקות. אבל היה בהתנתקות ממד עוד יותר בעייתי, שאנשים נוטים להתעלם ממנו גם היום: המחשבה כאילו ניתן לסיים את הכיבוש באזור מסוים, ולצפות שבאזור הזה ישרור שלום, בעוד ששליטת ישראל בחייהם של הפלסטינים באזורים אחרים רק גוברת.

אם ישראל תיסוג מצפון השומרון אבל תעמיק את הכיבוש באזור יהודה, מישהו ברצינות חושב שלא תהיה לה השפעה בכל השטח?  כנ"ל לגבי עזה. הטיעון שישראל עזבה את הרצועה וקיבלה בתמורה רקטות טוב אולי לצורכי תעמולה, אבל במציאות ישראל המשיכה את הכיבוש ורק ערכה את כוחותיה (וחלק מהאוכלוסיה האזרחית) בצורה שונה. בדיוק כמו באוסלו.

לא היה מדובר בטעות כמובן. ההיגיון של ההתנתקות היה לסגת במקום אחד כדי לסכל את הקמת המדינה הפלסטינית באזור אחר (הדברים נאמרו במפורש, בין השאר על ידי דב וייסגלס בראיון שלו לארי שביט). התוכנית הצליחה, אולם היא באה במחיר כבד, ואנחנו והפלסטינים משלמים אותו מאז.

הגדה והרצועה הם יחידה אחת, וחלק ממערכת אחת (אם כי שסועה ומסוכסכת). המציאות מלמדת אותנו את הלקח הזה שוב ושוב: החמאס השתלט על הרצועה בכח לאחר שנצחונו בבחירות דמוקרטיות כלליות לא כובד, ואפילו ההתלקחות הנוכחית קשורה באופן הדוק למעצר הדרג הפוליטי של החמאס בגדה לאחר החטיפה. לוחצים במקום אחד, מקבלים תגובה במקום אחר.  ישראל לומדת בדרך הקשה שאי אפשר סתם "להיפטר" מעזה; שעזה היא חלק מרכזי מהבעיה הפלסטינית כולה.

מאז 1967 פועלים בין ישראל לשטחים כוחות מנוגדים של היפרדות והתלכדות. אם "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן" היו המשכה של הנסיונות לבודד את הרצועה, הפעם הפעולה נראית הפוכה. אפשר לומר שזהו מבצע של התחברות, וכל סיום שלו יכלול מן הסתם איזה מנגון שיחבר את עזה מחדש לרשות הפלסטינית ולגדה, ובאמצעותן – לישראל. זה יקרה אם ישראל תיסוג ובוודאי שזה יקרה אם ישראל תחזור לשלוט ברצועה – תרחיש שעדיין נראה לי לא סביר במיוחד.

העובדה הזו עומדת בשורש ההתלבטות הישראלית כרגע. נראה שלאיש לא ברור איך מסיימים את המבצע הזה. ישראל היתה רוצה לשחזר לאחר המלחמה את המנגנון מהגדה גם ברצועה: שלטון מוגבל שתפקידו להגן על אזרחי ישראל, שפועל בתיאום הדוק עם השב"כ ובמימון גורמים בינלאומיים. נראה שגם המצרים, שלא רוצים לראות את עזה נשפכת לצד שלהם, היו חותמים על המודל הזה.

הבעיה היא שהפלסטינים ויתר העולם קצת פחות נלהבים, במיוחד אחרי שישראל הבהירה שהרשות לעולם לא תהפוך למדינה עצמאית. כך שאני לא בטוח שיש פיתרון לדילמה של הממשלה – לפחות לא במנותק מהשאלה הגדולה: מה ישראל רוצה לעשות עם השטחים?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

צילום מסך מתוך הסרטון "שיר הפרחה - גרסת הפרחות 2020" של אנסמבל הפרחות חנה ואזנה

הסרטון שמחזיר לפרחה את הכבוד והופך אותה למודל לחיקוי

יוצרות ההצגה "פרחה שם יפה" הוציאו גרסה עדכנית לשיר המפורסם, על רקע הסערה סביב היעלמות המילה בפסטיגל. הן מחזירות את הפרחה למרכז, אבל משנות את משמעותה. "השיר מחזיר את השם פרחה למקור שלו. סבתא שלך היתה אישה מכובדת, חלוצה. גם אם לא היתה משכילה - את תכבדי אותה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf