newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פרשת NSO היא רק סימפטום של האמונה הישראלית בכוחות הביטחון

התרגלנו לפטור כל ביקורת על אמצעי הביטחון במשיכת הכתף של "מלחמה היא דבר מכוער", וכך הפכה "מלחמה" למטפורת ברירת המחדל בכל פעם שאנחנו רוצים לזרוק הצידה את זכויותיו של מישהו. ועכשיו, שלא במפתיע, זה הגיע לתוך הטלפון שלנו

מאת:

המטרה מצדיקה את האמצעים? (אילוסטרציה: pixabay)

במהלך כמה חודשים קצרים צפו אזרחי ישראל בהשתאות כיצד הופכת NSO מיצרנית שערוריות ריגול בחו"ל ליצרנית שערוריות ריגול מקומיות. חברה שהחלה כסיפור גאווה של ההיי-טק הישראלי, שלפני שנה עוד יכול היה שר הביטחון דאז, נפתלי בנט, לגייס אותה לבניית מאגר מידע של ישראלים עבור "המלחמה בקורונה" , גויסה לכאורה למלחמה במפגינים נגד מצעד הגאווה, מצד אחד, ופעיל מחאה נגד בנימין נתניהו, מאידך, שהעז לצאת עם גברים.

לכן היה מרתק כל כך לשמוע את השר לביטחון פנים, עמר בר לב, מסביר שעלינו להחליט אם אנחנו רוצים "משטרה של השוטר אזולאי או כזו שיש לה יכולות טכנולוגיות להתמודד מול משפחות פשע". זאת, בעוד ארגוני הפשיעה ממשיכים להפיל חללים מדי יום במגזר הערבי, והמשטרה משתמשת ביכולותיה הטכנולוגיות דווקא כדי לעקוב אחר מפגינים.

המשפט המדהים הזה ודאי צוחצח ולוטש בדוברות המשרד. הוא נועד לשכנע, והוא אכן משקף אמונה שקנתה לה אחיזה בציבור: המטרה מצדיקה את האמצעים. מה הן כמה זכויות דמוקרטיות עבור המלחמה במשפחות הפשע? אתם לא סומכים על כוחות הביטחון שלכם?

"אנו ישנים היטב בלילה כי אנשים קשוחים עומדים נכונים להפעיל אלימות על אלו שמבקשים להרע לנו". המשפט הזה מיוחס לאורוול, כנראה בטעות, אבל הוא תמצות של עיקר אמונה ישראלי. אנחנו סומכים על כוחות הביטחון. אנחנו יודעים שמלחמות זה דבר מכוער, ומלחמות שנערכות בצללים דורשות אמצעים אפלים. אנחנו רוצים לישון היטב בלילה.

ובאמת, אנחנו מוכנים לתת הרבה מאוד קרדיט לכוחות הביטחון. חודשים לפני שנחשפה עומק ההשחתה של משטרת ישראל, כבר ידענו שפגסוס הושתלה בטלפונים של פעילים פלסטינים, ידיעה שהתקבלה בפיהוק.

לפני כן פירסם ה"וושינגטון פוסט", בהתבסס על עדויות שאספנו ב"שוברים שתיקה", כי הצבא מפעיל מאגר מידע ביומטרי של פלסטינים בשם "להקת זאבים", ושמצלמות חכמות בחברון משקיפות ישירות לבתי פלסטינים. גם לחשיפה הזו היה הד ציבורי מועט.

כולנו ידענו שמידע שאוספים ביחידת 8200 משמש לאיים על להט"בים פלסטינים בהוצאה מהארון אם לא יהפכו למשתפי פעולה. יוצאי 8200 סיפרו את זה לציבור הישראלי ב-2014. המשכנו הלאה.

זה הגיוני, הרי לפני כן הסכמנו בשתיקתנו לעינויים ולמעצרים מינהליים. שתקנו גם על הפגנות הנוכחות, כתרים, וסגרים על ערים שלמות. זה ביטחון, ואנחנו רוצים לישון היטב בלילה. פוליטיקאים ישראלים מרגיעים את הציבור באמצע מגיפה ש"לא יהיה סגר", בעוד סגר על פלסטינים נשלף על אוטומט, כענישה על מחבל שיצא מהעיר או כי אנחנו בדיוק חוגגים יום עצמאות או את חג החירות.

התרגלנו לפטור כל ביקורת על אמצעי הביטחון במשיכת הכתף של "מלחמה היא דבר מכוער", וכך הפכה "מלחמה" למטפורת ברירת המחדל שלנו בכל פעם שאנחנו רוצים לזרוק הצידה את זכויותיו של מישהו. אלא שהשליטה הצבאית שלנו בשטחים אינה "מלחמה", היא סכסוך המנוהל באמצעים שלעתים קרובות מכוונים נגד חפים מפשע; המאבק בקורונה אינו מלחמה, אלא מדיניות של בריאות הציבור; והתמודדות עם משפחות פשע תובעת עבודה משטרתית יסודית, ולא טנקים.

ביקורת על גופי הביטחון נדרשת בדיוק מפני שקשה לנו לדמיין שהשיטות שלהם ישמשו גם כנגד ישראלים נורמטיביים, ובדיוק מפני שהפיתוי להשתמש בקיצורי דרך גדול כל כך. כל עוד נמשיך לעסוק ב"הסברה" במקום בביקורת, נמשיך לא לדעת מה אנחנו שולחים חיילים לבצע בשטחים, ונמשיך אחר כך לקבל את מה שעשינו בשטחים גם בתוך הקו הירוק. עזבו הקו הירוק, גם בתוך הטלפון שלנו.

אבנר גבריהו הוא מנכ"ל שותף של ארגון שוברים שתיקה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פגיעה בכבוד המת. הפטריארך הלטיני של ירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, במסיבת עיתונאים בבית החולים הצרפתי בירושלים (צילום: אורן זיו)

פגיעה בכבוד המת. הפטריארך הלטיני של ירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, במסיבת עיתונאים בבית החולים הצרפתי בירושלים (צילום: אורן זיו)

הכנסיות הנוצריות: "אלימות המשטרה בהלווית אבו עאקלה - פגיעה בחופש הדת"

"לא היתה שום הצדקה לפיזור האבלים במכות ובאלות", אמרו ראשי הכנסיות הקתוליות במסיבת עיתונאים בירושלים. מנהל ביה"ח הצרפתי סיפר שהמשטרה הודיעה שאם יונפו דגלים, היא תפזר את הלוויה בכוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf