newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פרקליט המדינה: איומים ברצח נגד פעיל שמאל הם לא "הסתה"

לפני שלוש וחצי שנים הגיש פעיל שמאל תלונה במשטרה בעקבות איומים ברצח שספג לאחר פרסום פרטים עליו בדף של "הצל", שקרא לו "סייען טרור". כעת, פרקליט המדינה החליט לסגור את התיק בטענה כי "תוכן הפרסום נתון גם לפרשנות אחרת"

מאת:

פרקליט המדינה, שי ניצן, רואה בהסתה לרצח ואיומים לפגיעה בפעילי שמאל, שפורסמו בעמוד הפייסבוק של פעיל הימין יואב אליאסי ("הצל"), עניין הנתון לפרשנות.

אליאסי פרסם לפני שלוש וחצי שנים סרטון בו מופיע פעיל שמאל, כינה אותו מנהיג של "סייעני טרור" וחלק מ"תת גזע של שמאלנים שמאיימים לחרב את מדינת ישראל" וקרא "לעצור את הקרקס". בתגובה לפוסט הגיבו עוקביו באיומים ברצח נגד פעיל השמאל. כעת קובע פרקליט המדינה כי יתכן שמדובר בקריאה של אליאסי לנקוט "בדרכים שאינן אלימות" נגד פעיל השמאל נגדו פורסם הפוסט, ולכן "לא ניתן לקבוע כי תוכן הפרסום מסית לאלימות בהכרח".

ב-16 בנובמבר 2015 פרסם איש הימין יואב אליאסי בעמוד הפייסבוק שלו "הצל" סרטון שצילמו שוטרי מג"ב בזמן שהם מעכבים את פעיל השמאל גיא הירשפלד בשכונת א-טור בירושלים המזרחית. אליאסי צירף לסרטון גם פוסט כתוב בו כינה את הירשפלד "מנהיג קבוצה של שמאלנים, אנרכיסטים, סייעני טרור" כתב שהוא חלק מ"תת גזע של שמאלנים שמאיימים לחרב את מדינת ישראל", טען שהירשפלד חלק מקבוצה שפוקדת מחסומים ומפריעה ללוחמים וקרא "לעצור את הקרקס הזה".

התגובות של עדת עוקבי הצל לא איחרו לבוא, פרטיו האישיים של הירשפלד פורסמו והוא זכה למנה הגונה של קריאות לרצח והודעת המאיימות לפגוע בו ובמשפחתו, הן בעמוד של "הצל" והן בהודעות פרטיות. הנה כמה דוגמאות: גולש בשם אורן כתב כי "במדינה נורמלית היו קושרים אותם, ומשתמשים בהם כמגן אנושי, מבקבוקי תבערה, ואבנים, מחבלים צריך להרוג". גולש אחר תהה "למה לא יורים בו ושותלים לו סכין ביד?", אחר הודיע ש"אמא שלו תמות היום", שלישי איים "אני יבקר אותו בבית שלו.. נראה אם הוא ירצה ללכת עוד הפעם לצלם את החיילים", רביעי הציע "פעם אחת לשבור לזבל הזה את העצמות ולמחוק לו את החיוך" ואחר כבר חשב מעשית: "לבוא עם קסדות לתת עבודה ולהעלם". וזה רק על קצה המזלג.

הוידאו (והתגובות) שהתפרסמו בדף של "הצל":

לתיבת ההודעות האישיות של הירשפלד בפייסבוק הגיעו גם כמה איומים ישירים. גולש בשם בנאל בר שלום שלח לו הודעה שכללה רצף של קללות וגסויות שהסתיימה במילים "אנחנו מחכים לך בסיבוב יא חתיכת מזדיין בתחת, נקמה מגישים קר. אם בא לך גם נוכל לסגור את זה אני ואתה לבד רק בגלל שאתה מכוער ומעצבן ובגלל שאני יוצא יחידה קרבית וראש עורלה כמוך אני כבר לא יכול לראות תגיד לי מה העדפה שלך". להודעה של גיא מלכה, שאיים עליו "אל תדאג בן זונה, יגיעו גם אליך", צורפו גם סמלילים של ארבעה אקדחים מאיימים.

הירשפלד החליט להתלונן במשטרה. אם ליואב אליאסי היו קוראים דארין טאטור הוא כנראה היה נעצר מיד באישון לילה ומובל לחקירה, כמו גם כמה מעוקביו. אבל במקרה שלנו רק שנה וחצי לאחר הגשת התלונה, ולאחר ששב וביקש התייחסות לתלונה באמצעות עורך דין, הודיעה פרקליטות המדינה להירשפלד כי הוחלט שאין מקום לפתוח בחקירה של המקרה ולא סיפקה הסבר להחלטה.

הירשפלד החליט לערער. "אמנם הסיכוי שהערר יתקבל שואף לאפס", כתב עורך דינו איתי מק, "אך היה לנו חשוב להגישו כדי שלכל הפחות יהיה תיעוד, אשר יקשה עליכם בעתיד לטעון כי לא ידעתם, לא ראיתם ולא שמעתם".

כעת, לאחר שחלפו כמעט שנתיים נוספות, הודיע פרקליט המדינה שי ניצן כי הוא עומד מאחורי ההחלטה לסגור את התיק, בלא חקירה. "בחינת חומר הראיות, ביחס למלל שצורף לסרטון ופורסם על ידי הנילון אליאסי, העלה כי תוכן הפרסום נתון גם לפרשנות אחרת, אשר בעיקרה גורסת כי יש לעצור את העורר בדרכים שאינן אלימות. מכאן כי לא ניתן לקבוע כי תוכן הפרסום מסית לאלימות בהכרח", נכתב בהחלטה לדחות את הערר. "לא הונחה תשתית לביסוס חשד בפלילים אשר תצדיק פתיחה בחקירה פלילית נגדו".

החלטת פרקליט המדינה בעניין … by on Scribd

גיא הירשפלד סיפר היום ל"שיחה מקומית": "עד היום אני מקבל מדי פעם איומים והטרדות שמקורן בפוסטים של הצל וחבריו וכבר חלפו מספר שנים מאז. סביר להניח שבשנים אלו נחקרתי מספר פעמים על העלבה הטרדה או איומים שכמובן לא היו ולא נבראו. ופה, למרות שהדברים הודפסו והוגשו למשטרת ישראל שחור על גבי לבן, לא מצאה המשטרה מקום לחקור את העניין ברצינות, ופרקליט המדינה לא מצא לנכון להגיש כתבי אישום. לא פלא שחבריי ואני סובלים מאיומים והטרדות". הירשפלד הביע חשש אמיתי כי "זה רק עניין של זמן עד שאחד מהימין הקיצוני יחליט לממש את איומיו".

באופן לא מפתיע, על פי נתוני המשטרה, מתוך 43 כתבי אישום באשמת הסתה ברשתות חברתיות שהוגשו במהלך 2015 רק שלושה היו נגד יהודים והשאר נגד ערבים. 81 אחוזים מהמעצרים באותה שנה בעבירות "הסתה" היו של לא יהודים.

עו"ד איתי מק מסר ל"שיחה מקומית" בעקבות ההחלטה כי "בעוד שפרקליטות המדינה ניהלה בשנים האחרונות מלחמת חומרה בהליך המשפטי של דארין טאטור בטענה כי השיר שכתבה מהווה הסתה חד-משמעית לאלימות, פרקליט המדינה מגדיר את הפוסטים של 'הצל' כיצירה ספרותית מורכבת שניתן לתת לה פרשנויות שונות. זאת למרות שמקריאה של התגובות לפוסטים, ברור כי התומכים של 'הצל' מבינים את הפוסטים שלו כקריאה חד-משמעית לאלימות נגד פעילי וארגוני זכויות אדם". עו"ד מק הוסיף כי "פרקליט המדינה הרחיק לכת וקבע שגם הקריאות של המגיבים לפוסט של 'הצל' לרצוח את הירשפלד ואת בני משפחתו, אין בהן פוטנציאל למסוכנות. נראה שלפי פרקליט המדינה המסוכנות אינה נובעת מתוכן הפרסום, אלא בעיקר מהמוצא האתני, הלאומי, הדתי והפוליטי של המפרסם".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

ישראל הורתה לאלפים בעזה לעבור לאזורים "בטוחים", ואז הפציצה אותם

פלסטינים שברחו מהעיר עזה מערבה, בהתאם להוראות הצבא הישראלי, מצאו את עצמם מכותרים ותחת אש טנקים, כטב"מים וצלפים. "אם ננסה להתפנות, יירו בנו; אם נישאר, ניהרג"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf