newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פי שלושה נתניהו: הפייק ניוז שהכפיל את המפגינים בעדו

בציוץ בטוויטר הודה אתמול נתניהו ל"אלפים" שבאו לתמוך בו מול ביהמ"ש העליון. התמונה שצורפה לציוץ הורכבה משלושה צילומים של אותה הפגנה, בה השתתפו בפועל מאות אנשים. למרות שרבים עלו על הפוטושופ, הציוץ לא הוסר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למרות שכבר התרגלנו לשקרים, להסתה ולפייק נוז של נתניהו, הלילה היה אפשר לקבל דוגמה איך המנגנון הזה עובד ולכך שאם השקר תופס, כבר לא משנה עד כמה הוא תלוש מהמציאות.

אבל בעוד פוליטיקאים בעולם משקיעים מאמץ וכסף רב בליצר פייק ניוז, שנתניהו והצוות שלו עשו עבודה רשלנית בהרבה. בשעה אחת בלילה (חמישי), בזמן שהחוק לפיזור הכנסת עלה להצבעה במליאה, הודה ראש הממשלה בטוויטר ל״אלפי המפגינים״ שמחו ליד בית המשפט העליון בירושלים והביעו תמיכה בו. "תודה לאלפים הערב בהפגנת התמיכה בי בירושלים. אוהב אתכם ומעריך מאוד!" כתב ראש הממשלה.

הציוץ והמציאות. למעלה, התמונה המוכפלת פי שלוש שהעלה נתניהו. למטה ההפגנה בצילום "רגיל" (הצילום התחתון: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

לציוץ צורף צילום מעט מוזר, וגולשים רבים זיהו מיד את הבעיה: מדובר בחיבור מרושל של כמה צילומים, שבהם מופיעים אותם אנשים. בעבודת הפוטושופ הגרועה אפילו לא נעשה ניסיון להסתיר את קווי החיבור בין הצילומים השונים. למעשה מדובר בשלושה צילומים מזווית דומה שחוברו ביחד.

כמו הרבה מהפייק ניוז, שניתן להפריך אותו בחיפוש פשוט בגוגל, גם כאן בדיקה מהירה באינטרנט מעלה שלא היו בהפגנה "אלפים", אלא בין מאה לכמה מאות. ב״כאן״ דיווחו על כמאה מפגינים, ובצילומים של סוכנות הידיעות ״פלאש 90״ נראים כמה מאות.

גולשים רבים  הגיבו הבוקר לעבודת הפוטושופ הגרועה, חשפו את השקר או פשוט צחקו עליו. נכון לשעות הבוקר, למרות התגובות הרבות, הציוץ לא נמחק.


 


 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאז הקיץ, השלטונות החריפו את ההצקות לתושבי אל עראקיב. התושבים במחאה לציון שבע שנים להריסה הראשונה (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

תושבי אל עראקיב: המדינה מנסה להתיש אותנו ע"י קנסות

המאבק המשפטי של תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר, שנהרס 173 פעמים, עולה מאות אלפי שקלים. עכשיו נחלצו פעילים לקמפיין מימון המונים לטובת תושבי הכפר. "זו הבעת סולידריות בסיסית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf