newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עתירה לעליון: לעצור את הייצוא הבטחוני לבורמה בשל פשעים נגד האנושות

ראשי החונטה הבורמזית קיימו "מסע שופינג" בתעשיות הבטחוניות בישראל ונפגשו עם הנשיא והרמטכ"ל. רובי "קורנרשוט" ישראלים נמכרו לאחרונה למדינה. למרות ידיעות מאומתות על פשעי מלחמה מתמשכים, ישראל ממשיכה לקיים קשרים בטחוניים ענפים עם בורמה

מאת:

לפני זמן קצר הוגשה עתירה לבית המשפט העליון בדרישה להורות למשרד הביטחון לנמק מדוע לא יעצור את אישורי הסחר עם הביטחוני עם השלטון הבורמינזי בעקבות ידיעות על פשעים חמורים נגד אזרחים ומיעוטים אתניים במדינה, שעשויים להגיע עד לדרגה של פשעים נגד האנושות.

במסגרת העתירה, שהגיש עורך הדין איתי מק בצירוף שורה של פעילי זכויות אדם, מפורטת שורה של פשעים שביצע ומבצע המשטר בצירוף הוכחות להם, כמו גם ראיות על הקשרים הענפים בין ראשי החונטה הצבאית בבורמה לבין בכירים ישראלים בממשלה ובצה"ל, וכן עם חברות ביטחוניות ישראליות.

> חסד אחרון: אובמה קיצר עונשה של מדליפת ויקיליקס צ'לסי מנינג

פגישות של מישל בן ברוך, ראש סיב"ט, עם ראשי החונה בבורמה

פגישות של מישל בן ברוך, ראש סיב"ט, עם ראשי החונטה בבורמה

מאז קבלה בורמה עצמאות מבריטניה, בשנת 1948, מתנהלת מלחמת אזרחים בלתי פוסקת באזורים שונים של המדינה. בנובמבר 2015 התקיימו בבורמה בחירות דמוקרטיות בהן זכתה כלת פרס נובל לשלום, אונג סן סו צ'י. אך לממשלתה אין שליטה אמיתית על כוחות הביטחון במדינה וכן על חברי המיליציות הפרטיות הסרות למרותה של החונטה אשר שלטה בבורמה עד הבחירות. אלו ממשיכים לבצע פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה והפרות חמורות של זכויות אדם, בכל רחבי המדינה, ובמיוחד כלפי המיעוטים האתניים, חלקם אשר אינם זוכים אפילו למעמד אזרחות.

כוחות אלו ממשיכים גם בימים אלו לבצע פשעי מלחמה ולהפר את החוק הבין-לאומי באזורי הקונפליקט, ובמיוחד במחוזות שאן וקאצ'ין,שם יש פגיעה ללא הבחנה באזרחים, הרג, מעצר, עינויים ואונס של מי שחשודים כתומכים במורדים.

הסיבה להגשת העתירה במועד זה היא מעשיהם של כוחות הביטחון של החונטה כלפי בני קבוצת הרונגיה בימים אלו .מאז פתחו כוחות הביטחון בבורמה בתחילת חודש אוקטובר האחרון במבצע באזור ראחין , אזרחים שם נרצחים, נעלמים ועוברים עינויים, נשים וילדות נאנסות, וכפרים שלמים עולים בלהבות.

 

למרות קביעות אלו של האו"ם, ודו"ח של חוקרים מאוניברסיטת הרווארד אשר קבע כי החונטה מבצעת פשעים נגד האנושות וכי הפשעים ממשיכים להתבצע באזורים השאן וקאצ'ין, ואף הצביע על אחראים כגון הגנרל איה מאונג, ממשיכה ממשלת ישראל לספק למשטר נשק.

אותו מאונג ביקר בישראל בספטמבר 2015. אז ראשי החונטה הגיעו לישראל ל"מסע קניות" בתעשיות הביטחוניות הישראליות, נפגשו עם נשיא המדינה, הרמטכ"ל וראשי מערכת הביטחון, ואף ביקרו בבסיסי חיל הים וחיל האוויר. מישל בן ברוך, ראש אגף הייצוא הביטחוני הישראלי (סיב"ט), ביקר בבורמה בקיץ האחרון, וכן, כך לפי העתירה, סופקו בחודשים האחרונים לחונטה רובים ואימונים.

במהלך ביקור מוצנע תקשורתית זה, אשר תמונות המתעדות אותו מתפרסמות כאן לראשונה, חשפו ראשי החונטה כי רכשו ספינות מסוג "סופר דבורה". כן דובר על ציוד נוסף ואימונים.

> העליון דחה עתירה לחשיפת הקשר בין ישראל לרצח העם בבוסניה

נציגי החונטה ביקרו בישראל ל"מסע קניות" ונפגשו עם בכירים. גנרל מין לאינג פוגש את הרמטכ"ל גדי אייזנקוט בישראל

נציגי החונטה ביקרו בישראל ל"מסע קניות" ונפגשו עם בכירים. גנרל מין לאינג פוגש את הרמטכ"ל גדי אייזנקוט בישראל

באוגוסט 2016 חברת TAR Ideal Concept Ltd –  חברה ישראלית המתמחה באספקת ציוד ואימונים צבאיים – פרסמה באתר האינטרנט שלה תמונות מאימונים עם רובי "קורנרשוט" מתוצרת ישראל, וציינה בגאווה כי אלו נכנסו לשימוש מבצעי בבורמה. לפי אתר האינטרנט של החברה, בהנהלתה יושב מפכ"ל המשטרה לשעבר שלמה אהרונישקי.

> דו"ח של האו"ם: חברות נשק ישראליות מתדלקות את המלחמה בדרום סודאן

ביקור החונטה ב"יד ושם". צביעות לשמה

ביקור החונטה ב"יד ושם". צביעות לשמה

למרות ידיעות מאומות וברורות אלו על שריפת כפרים, אונס, ופשעים נגד האנושות משרד הביטחון סירב עד כה לעצור את הייצוא הביטחוני לבורמה ולבטל את האישורים לכך.

זה כמובן לא מפתיע לאור מעשים דומים ברצח-העם ברואנדה ובבוסניה, בשנות ה90, ושיתוף פעולה ברצח פעילי השמאל בארגטינה וצ'ילה בשנות 70, מקרים בכולם קיימות עתירות של עו"ד איתי מק בדרישה לחשיפת אותם הפשעים ושיתוף הפעולה הישראלי איתם.

אך במקרה של בורמה, בדומה לדרום-סודן גם שם מתעקש משרד הביטחון להמשיך בייצוא, מדובר בפשעים שקורים עכשיו וניתן לעצור אותם. יש לקוות כי העליון, הפעם, ימצא לנכון לתת את הסעד אותו מבקש עו"ד מק ובפעילי זכויות האדם.

> המדינה מסרבת לחשוף מסמכים המתעדים סחר בנשק עם סרי לנקה

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

ישראל הורתה לאלפים בעזה לעבור לאזורים "בטוחים", ואז הפציצה אותם

פלסטינים שברחו מהעיר עזה מערבה, בהתאם להוראות הצבא הישראלי, מצאו את עצמם מכותרים ותחת אש טנקים, כטב"מים וצלפים. "אם ננסה להתפנות, יירו בנו; אם נישאר, ניהרג"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf