newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עשרות מפגינים חסמו הכניסה לאירוויזיון: "שיתוף פעולה עם הכיבוש"

המפגינים, לובשים מסיכות של מדונה, נטע ברזילי ומנחי האירוע, נשאו שלטים עם תמונות מהחיים תחת כיבוש. "חשוב שמי שמגיעים לצפות בתחרות יידעו שהם שותפים לפשעים האלה", אמרה אחת המפגינות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עשרות מפגינים – לובשים מסכות של מדונה, של מנחי הארווזיון ושל נטע ברזילי –  חסמו הערב לזמן קצר את הכניסה לאולם שבו מתקיימת תחרות האירוויזיון ומחו על כך שעצם ההשתתפות בתחרות היא "שיתוף פעולה עם משטר גזעני".

המפגינים נשאו שלטים נוסח "אין גאווה בכיבוש" ו"אין זכות לעשות פינק וושינג לכיבוש". הם מחזיקים צילומים של מציאות החיים תחת כיבוש ודגם של חומה מקרטון. אחרי ששוטרים הקיפו אותם, הם עברו להפגין מול הכניסה לאירוע.

"ישראל מתחזה לדמוקרטיה בזמן שהיא מבצעת פשעים". מפגינים מול תחרות האירוויזיון בתל אביב (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"ישראל מתחזה לדמוקרטיה בזמן שהיא מבצעת פשעים". מפגינים מול תחרות האירוויזיון בתל אביב (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"הגענו למחות נגד הקיום של האירוויזיון", אמר עומר שמיר, אחד המפגינים. "ישראל מנסה להתחזות לדמוקרטיה רגילה, בזמן שהיא מבצעת הפרות יום יומיות של זכויות אדם. חשוב שהעולם יידע מה קורה ויתערב  כדי שיהיה פה עתיד טוב יותר. הדרך היחידה לסיים את הכיבוש היא היא בעזרת לחץ בינלאומי".

"ישראל מנסה להציג חזות ליברלית וגיי פרנדלית בזמן שיורים במפגינים לא חמושים בגבול עזה", אמרה מיכל ספיר, שהפגינה גם היא במקום. "חשוב שמי שמגיעים לצפות בתחרות יידעו מה קורה ויידעו שעל ידי ההגעה לתחרות הם שותפים לפשעים האלה".

המפגינים חסמו לכמה דקות את הכניסה לאולם האיווויזיון ואחר כך עברו לעבור מולו. (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

המפגינים חסמו לכמה דקות את הכניסה לאולם האיווויזיון ואחר כך עברו לעבור מולו. (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

במקביל, עשרות מפגינים נגד השחיתות תלו באנר ענק עליו נכתב ״Crime Minister״. המפגינים מחלקים לקהל שהגיע לצפות בתחרות גלויות בהם נכתב "We are not your toy" עם תמונות של נתניהו.

עם תחילת התחרות בשעה עשר צפויים להתקיים שלושה אירועים אלטרנטיבים לאירוויזיון – בחיפה, בבית לחם ובעזה תחת הכותרת "Global vision". בבית לחם ובחיפה צפויים להופיע מספר אמנים בינלאומיים שהגיעו במיוחד לאירוע.

בשעות הבוקר, קיים ארגון זוכרות שיט מחאה לציון הנכבה מול "כפר האירוויזיון" בגן צ'רלס קלור בתל אביב, היושב על המקום שבו עמדה שכונת מנשייה לפני 1948. השיט היה אמור לסמל את הפליטים מיפו שרובם ברחו דרך הים. המשתתפים שטו בסירה עליה נכתב ״Return vision", כשסירות משטרה מלוות את הסירה ומונעת ממנה להתקרב לכפר האירווזיון. "הגענו כדי לזכור את הנכבה ואת הגירוש מהערים כמו יפו. כפר האירוויזיון בנוי על ההריסות של מנשיה, ובאנו להזכיר לתיירים את מה שהיה כאן", אמרו הפעילים שהקריאו את מסמך השיבה במהלך השיט,

במהלך השבוע התקיימו מספר הפגנות, אירועים וסיורים במטרה להעלות לסדר היום את הכיבוש והמצור על עזה לתיירי האירוויזיון לעיתונאים הרבים שהגיעו מחו״ל כדי לסקר את התחרות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf