newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלפים הפגינו בסכנין: נגד מדיניות הממשלה, נגד שימוש באלימות

בהפגנה משותפת של כל המפלגות הפלסטיניות בתוך ישראל קראו חברי הכנסת למאבק בכלים לא אלימים, ותקפו את הכיבוש, הגזענות וההסתה של הממשלה כסיבות לאלימות. להפגנה הוזמנו והגיעו גם יהודים כמסר של שותפות במאבק

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למעלה מעשרת אלפים איש הפגינו אתמול (שלישי) בעצרת של ועדת המעקב של הציבור הערבי בעיר סכנין, שהוגדרה כעצרת "מחאה נגד הממשלה ומדיניות ההרג והנישול". העצרת התקיימה בסופו של יום שביתה כללית במגזר הערבי, ונאמו בה נציגים של כל המפלגות הערביות, של התנועה האסלאמית, וכן דובר אחד יהודי – גדי אלגזי  מתנועת תראבוט-התחברות (המהווה חלק מחד"ש).

בכך שהעלו את אלגזי לנאום, ובכך שהזמינו יהודים להשתתף בעצרת, הפגינו המארגנים את המסר שלא מדובר במאבק בין ערבים ליהודים, אלא במאבק פוליטי נגד הממשלה ומדיניותה.

לפני העצרת התקיימה צעדה קצרה ברחובות העיר, וקבוצה של כמה מאות צעירים ניסתה להגיע לפאתי העיר ולהתעמת עם המשטרה – אבל סדרנים מטעם המארגנים מנעו מהם את היציאה, והכוחות הגדולים של יס"מ והבואש שהוצבו מחוץ לעיר נותרו מחוסרי עבודה.

בתוך העצרת עצמה, לעומת זאת, פרצו פעמיים קטטות – אחת כשחבורה של צעירים ניסו לתפוס את הבמה במחאה נגד ההנהגה, ואחת כשעלה חשד שנמצא שוטר סמוי בקהל, וחלק מהנוכחים ניסו לתקוף אותו, בעוד אחרים התארגנו להגן עליו ולהבריח אותו הרחק מהקהל.

> לא רוצים לחזור לדו-קיום שמתחיל ונגמר בחומוסיה

עצרת סכנין של ועדת המעקב נגד מדיניות הממשלה (חגי מטר)

עצרת סכנין של ועדת המעקב נגד מדיניות הממשלה (חגי מטר)

הדוברים בעצרת התייחסו לפגיעה בסטטוס קוו במסגד אל-אקצא, לכיבוש המתמשך בשטחים ולמצור בעזה, לדיכוי באמצעות אלימות ומעצרים של הפגנות משני צדי הקו הירוק – שאף הוביל למותם של מספר מפגינים בעזה, ולגזענות ולאפליה כלפי פלסטינים אזרחי ישראל.

"המאבק שלנו הוא עממי, פוליטי, פרלמנטרי ומשפטי ולא אלים – בשום מקרה לא אלים", הדגיש ח"כ אחמד טיבי בנאומו בעצרת. "נתניהו שמסית נגד חברי הכנסת הערבים הוא המסית הראשון, הוא ושריו והדיכוי של העם הפלסטיני, המניע את הפלסטינים שנאבקים נגד הכיבוש". "הדרישות שלנו הן הפסקה מיידית של כניסת מטורפי הימין לרחבת מסגד אל-אקצא והסרת כל ההגבלות על כניסת הערבים והמוסלמים ופתיחת המסגד באופן חופשי למתפללים המוסלמים", הוסיף ח"כ ג'מאל זחאלקה. "אנו מוחים על כוונתו של נתניהו להוציא את התנועה האסלאמית מחוץ לחוק".

בדבריו אמר גדי אלגזי, פרופסור להיסטוריה שפעיל שנים ארוכות בתנועת הסירוב ובפעילות משותפת בשטחים ובתוך ישראל, שהמצב הנוכחי מזכיר את אוקטובר 2000, ושיש לשנות כיוון באופן מיידי. "כל עוד יחיו ילדי פלסטין תחת כיבוש, לא יהיה שקט ולא יהיה ביטחון לילדים שלי ולא בכל הארץ הזאת", אמר אלגזי. "יהודים וערבים אומרים ביחד לנתניהו, לליברמן, לבנט ולהרצוג – יום יבוא ונוכל לחיות בארץ הזאת כבני אדם חופשיים. זה יקרה רק עם סיום העליונות היהודית, על בסיס של שוויון וכבוד".

את התרועות הרמות ביותר קצר אלגזי כשכינה את נתניהו "המניאק של המתנחלים". את נאומו המלא אפשר לראות פה. אגב, כמו שמציינת סמאח סלאימה, בעוד שנמצא מקום לדובר יהודי על הבמה – לא נמצא מקום לדוברת אישה בעצרת. זאת על אף שבקהל היה שוויון בין מספר הגברים והנשים, ולמרות שנשים שותפות לכל ההפגנות – והמעצרים והתקיפות – בתקופה האחרונה.

בצומת ליד סכנין מכיוון כרמיאל היה מחסום משטרתי, שבו שוטרים ניסו למנוע מיהודים להכנס ולהצטרף להפגנה. באוטו בו אני נסעתי היינו צריכים להתווכח עם כמה שוטרים ולהגיע לקצין האחראי במחסום כדי להצליח להכנס. בכל ההפגנה השתתפו כעשרים יהודים, שהגיעו מתל אביב, ירושלים ומאזור הגליל.

"ההיענות הגדולה לשביתה הכללית וההפגנה המרשימה בסכנין הן ביטוי יוצא דופן של מאבק דמוקרטי ועממי – גם בזמנים הכי קשים, בהם מוצא הציבור הערבי את עצמו תחת מתקפה של הסתה ושנאה שמקורה בממשלה", סיכם את ההפגנה ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת.

במוצאי שבת הקרובה צפויה להתקיים הפגנה יהודית-ערבית משותפת בירושלים. פרטים כאן.

[עדכון] בעקבות כמה תגובות למאמר חשוב לי להסביר: בכך שמנעו עימותים עם המשטרה, ובכך שחזרו ודיברו על מאבק לא אלים ודמוקרטי, אמרו המנהיגים בעצרת בעקיפין שהם מתנגדים לשימוש באלימות ותומכים בהתמקדות בכלים לא אלימים. בניגוד למה שחלק מהקוראים חשבו, לא מדובר פה בהתכחשות לעצם קיומה של אלימות. להיפך. יש פה ניסיון להתוות כיוון אחר. זו הפרשנות שלי, בכל אופן.

> "הצעירים במזרח ירושלים איבדו אמון במבוגרים, בחיים ובשלום"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק ישוחרר מחר. ההליך של "עד כאן" בוטל

פולק נמצא במעצר מאז ה-6 בינואר בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן". עו"ד גבי לסקי: "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית, היועמ"ש הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf