הערבים נוהרים לפיגועים בדיזנגוף: נתניהו משתמש בפיגוע להסתה

הרצח בתל אביב ספג גינויים מכל עבר בחברה הערבית. הח"כים הערבים כבר שנים דורשים את איסוף הנשק בכפרים ולהלחם בפשע. אבל כל זה לא משנה מבחינת נתניהו. בשבילו הרצח הוא עוד הזדמנות להפצת שנאה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אני מניח שאף אחד לא נפל מהכסא כאשר יאיר לפיד קרא לפני כמה שעות לאסוף את הנשק הלא-חוקי מהמגזר הערבי. העובדה שהפיגוע בוצע ככל הידוע בנשק רשום וחוקי לא משנה לו. קודם כל כי לפיד ידוע כאדם מטומטם, אבל בעיקר כי זה לא משנה למטרתו: למה לא להיכנס ב"זועביז" בשעת כושר בשביל לקרוץ למרכז-ימין?

אבל בעוד שלפיד הוא סתם פוליטיקאי חסר אחריות, כמה שעות אחריו הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו וכבר השתמש בבמה של בית הקפה הכואב בדיזינגוף כדי להמשיך את מסע הבחירות שלו, בבחינת "הערבים נוהרים לפיגועים בדיזגוף". לרגע אף עלה חשש כי ראש הממשלה יחליק בריקודו על הדם ויאלץ להודיע על נבצרות בדיוק ברגעים שמשטרת ישראל מגלה אוזלת יד במציאת היורה וזקוקה ליד מכוונת.

> מה עושים כשהטרור מגיע לתל אביב?

זירת הרצח הכפול ברחוב דיזנגוף, תל אביב (יותם רונן / אקטיבסטילס)

זירת הרצח הכפול ברחוב דיזנגוף, תל אביב (יותם רונן / אקטיבסטילס)

כך הוא אמר:

נגביר באופן דרמטי את אכיפת החוק במגזר הערבי. לא נקבל מדינה בתוך מדינה. לא נקבל מדינה שבה יש הסתה אסלאמיסטית ונשק בלתי חוקי למכביר שבו יורים בשמחות וגם באירועי פשע.

ישראל תאכוף את החוק בכל חלקי המדינה – בגליל, בנגב, במשולש, בכל מקום. לא ניתן לומר אני ישראלי בזכויות ופלסטיני בחובות. מי שרוצה להיות ישראלי שיהיה ישראלי עד הסוף. אני רואה בחיוב את ההשתלבות הגוברת בצבא ובכל חיי המדינה של הקהילה הנוצרית הדרוזית הבדואים בצפון וגם בכל הקהילה המוסלמית.

אני קורא לכל המוסלמים ללכת בדרך הזו ולא בדרך הקנאות. אני מצפה מכל חברי הכנסת הערביים לגנות את הרצח ללא גמגום וצחצוחי לשון. רצח הוא רצח. צריך להוקיעו ולפעול נגדו. כולנו יודעים שיש הסתה פרועה של האסלאם הקיצוני נגד המדינה בקרב הציבור הערבי. הסתה במסגדים, במסגרות החינוך וברשתות בחברתיות. אנו פועלים נגד הסתה זו כפי שעשינו כשהוצאנו מהחוק.

כמה הערות ברורות עולות מהנאום:

1. נתניהו קורא "לכל המוסלמים", וגם "לכל חברי הכנסת הערבים" לגנות. למה הוא מצפה מחברי הכנסת הערבים לגנות? האם הם תמכו פעם בפיגוע כזה? דווקא להפך, מיד לאחר הפיגוע הקודם שבוצע על ידי מחבל ערבי תושב ישראל הם מיהרו להודיע כי אלימות איננה דרכם. כך גם הפעם: איימן עודה ואחמד טיבי מיהרו לפרסם גינויים חריפים וחד משמעיים, וכך גם באסל גטאס. אבל ככה יוצרים מראית עין של תמיכה בפיגועים.

לעומת הקריאה הזאת "לכל המוסלמים", לפני שבוע אותו נתניהו אמר את הדברים הבאים על מחבלי דומא: "לנסות לחבר את הציונות הדתית עם הקבוצה הזו זה דבר שעושה עוול גדול מאוד לציבור יקר שנאמן למדינה, תורם למדינה, תורם לצה"ל, תורם ליחידות המובחרות ביותר בצה"ל. חשוב להבהיר עד כמה הקבוצה הקיצונית הזאת, לדעתי קיצונית ושולית, בוודאי אינה מייצגת את הציונות הדתית".

אם כבר אז מחבלי דומא – על רבניהם, על ערוגות גידולם, על אמונתם הדתית – מייצגים את הציונות הדתית הרבה יותר מאשר המחבל מאתמול, אדם אשר סובל ממחלת נפש שנקבע בעבר שמובילה לאלימות, שאיננו דתי, שאביו – דמו ובשרו – הסגיר את פרטיו למערכת הביטחון וגינה את המעשה.

אבל חברי הציונות הדתית הם ישראלים אמיתיים, עד הסוף, והערבים, ובכן – הם ערבים. אז נגדם מותר וצריך להכליל, בטח שלא לפספס הזמדנות שכזו שנקרתה בדרכו של ראש הממשלה של כולם, אולי אפילו ככה ישכחו את חקירות אשתו, ובכל מקרה זה יהיה יעיל ביותר בבחירות הבאות.

> תוכנית המיליארדים ליישובים הערבים עדיין תלויה בחסדי שרי הימין

בנימין נתניהו בזירת הרצח בדיזנגוף, תל אביב (חיים צח, לע"מ)

בנימין נתניהו בזירת הרצח בדיזנגוף, תל אביב (חיים צח, לע"מ)

2. נשק בלתי חוקי – עכשיו באים? חברי הכנסת הערבים פועלים כבר שנים נגד תפוצת הנשק הבלתי חוקי. ב-2011 הושק קמפיין "די לאלימות – הנשק הורג אותנו", שבמסגרתו קראו חברי כנסת לאסוף את הנשק הלא חוקי ולהימנע מירי בחתונות. על העצומה הוחתמו רבבות בקריאה למשטרה לפעול בעניין. אך כמעט דבר לא נעשה, כי הנשק הזה רוב הזמן הורג קודם על ערבים. לכן הוא לא היה בראש מעייניהם של המשטרה ושל ראש הממשלה, עד שהוא הגיע לתל אביב, ועד שהוא הפך לכלי להסתה.

3. "ישראל תאכוף את החוק בכל חלקי המדינה – בגליל, בנגב, במשולש, בכל מקום. לא ניתן לומר אני ישראלי בזכויות ופלסטיני בחובות".

ישראלי בזכויות? אי אפשר להתייחס לזה ברצינות. כמובן שנתניהו לא ציין כל מקום, אלא רק מקומות בהם יש כמות נכבדת של ערבים. אלו האחרונים הם הראשונים לדרוש את אכיפת החוק, שהיעדרה פוגעת קודם כל בהם. אבל נתניהו הופך את הקערה על פיה ובאופן מדהים מאשים את האזרחים באוזלת ידה של הממשלה, כאשר הוא האחראי לכך כבר הרבה יותר מדי שנים.

נתניהו פשוט עשה הערב את מה שהוא עושה הכי טוב. בעצם, את הדבר היחיד שהוא יודע לעשות. הוא בחר להסית ולהאשים ערבים. את כולם. זאת במקום לקחת אחריות על מצב הביטחון האישי המעורער של תושבי ישראל בתור ראש הממשלה, על העובדה שחודשים ארוכים אנשים מפחדים לצאת לרחוב ותוהים מאיפה תבוא המכה הבאה, כאשר הדבר היחיד שהוא מתגאה בו הוא העברת מתווה גז כי "כשהוא רוצה משהו הוא משיג אותו". הוא מסית, מלהג עצמו לדעת, מדבר על ביטחון ורווחה. אך כמה חבל שככל שהוא מדבר יותר על כל אלה, לנו יש פחות ופחות מהם.

> 2015, השנה של הימין

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

ילדים יוצקים דבש על תפוחים (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

חלוצי ההומניזם: הלמידה כדבש שהוא יצירתו הבלעדית של התלמיד

ארסמוס ומישל דה מונטן, בני המאה ה-16, הניחו את היסוד לחינוך ההומניסטי כאשר שללו את הלמידה על ידי שינון והטיפו ללמידה באמצעות קשרים חברתיים, שיחה וקריאה. בהתאם לזה, אומר מונטן, גם ההוראה צריכה להיעשות באמצעות דיאלוג

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf