newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מהאנשים שהביאו לכם את המלחמה הנהדרת בעיראק: מלחמה נגד איראן

בניגוד לתאוריה שמפיצים בימין האמריקאי והישראלי, זו לא היד הרכה של אובאמה שיצרה את דאעש, אלא מלחמת עיראק שיזמה ארה"ב בעידודו הנמרץ של נתניהו. וגם: אראל סג"ל ברגע מבחיל במיוחד בקריירה רצופת רגעים דוחים

מאת:

היה היה פעם, כך סבתא אומרת, קמפיין רחב ידיים, מקיף עולם, נגד מדינה שהימין האמריקאי והישראלי שיווקו לנו כסכנה ברורה ומיידית לשלום העולם. מה לא סיפרו לנו עליה? שיש לה נשק אטומי ונשק כימי וכוונות טרור רצחניות אוניברסליות ומנהיג לא לגמרי יציב. היא הייתה מעורבת בפיגוע התאומים, הם לחשו, אולי כי היו נבוכים מדי לבטא את השקר הספציפי הזה בקול רם.

"אם ניפטר ממשטרו של סדאם חוסיין", הבטיח נתניהו בעדותו בקונגרס האמריקאי, ערב המלחמה, "אני ערב לכם שיהיו לכך השפעות עצומות לטובה על האיזור". הוא אמר עוד כל מיני דברים בעדות הזו, כל מיני שקרים מאולתרים ואמירות לקידום ספריו. הוא לא ענה באופן ישיר לאף שאלה בעדות הזו, כמו שאתם יכולים לראות בעצמכם. הוא פשוט עושה את האינטונציה ושפת הגוף שמלווה את השקרים שלו שלושים שנה או יותר, טקטיקת כזב שנועדה לטעת בבן שיחו את התחושה שהוא יודע על מה הוא מדבר.

העדות המצולמת הזו ניתנה בספטמבר 2002, שנה לאחר אסון התאומים וכמה חודשים לפני הפלישה לעיראק במאי 2003. בתקופה הזו לנתניהו אין תפקיד פוליטי. הוא יצטרף לממשלת שרון כשר אוצר כשתקום בתחילת 2003. בעדות הזו נתניהו אומר כמה וכמה דברים מצמררים במופקרות שלהם. למשל שאיראן ועיראק הן שתי מטרות שפשוט מחכות לתקיפה אמריקאית, וצריך רק לבחור. כאילו שחייהם ושלומם של מיליוני אנשים שיושפעו מהעדות הזו הם פרט שולי. כאילו שאלפי החיילים האמריקאים, הבריטים, האוסטרלים (ועוד) שימותו הם כלים על לוח שחמט.

אבל המשפט הזה: “If you take out Sadam’s regime, I guarantee you that it will have ENORMOUS positive reverberations on the region”, "אם ניפטר ממשטרו של סדאן חוסיין אני ערב לך שיהיו לכך השפעות עצומות לטובה על האיזור", הוא הציר המרכזי.


עם המשפט הזה ראש הממשלה הישראלי לשעבר מעניק גושפנקא ישראלית רשמית לנחיצות ולהגיון של המלחמה על עיראק. עם המשפט הזה, נתניהו מעניק תנופה ניכרת לחרב העצומה שעומדת ליפול על ראשיהם של מיליונים מתושבי עיראק ושכנותיה.

כי מה קרה אחר כך כולנו יודעים. המלחמה עלתה בחייהם של עשרות עד מאות אלפים באופן ישיר. אבל זה היה רק הנזק הראשוני שלה: היא ערערה וממשיכה לערער את הסדרים והחיים במזרח התיכון כולו. היא הפכה את החיים בעיראק לסיוט בלתי יתואר למספרים אדירים של בני אדם, והיא גרמה לעידוד התפיסה של מלחמת ג’יהאד נגד ארצות הברית.

זכויות היוצרים על דאעש

בחוגי הימין, באטימות וקוצר רואי אופייניים, מאשימים את אובאמה ביצירת דאעש.  כאילו זה היה אובאמה ששבר את עיראק והתחיל את גל ההדף האיזורי הזה שהפך מיליונים בעיראק ובסביבותיה לפליטים נרדפים.

האם האידיאולוגיה הדאעשית לא צמחה על רקע הוואקום השלטוני והמתקפה הרחבה על המוסלמים, אשמים ולא אשמים כאחד, שהפלישה לעיראק ב-2003 הייתה אקורד הפתיחה הברברי, המפלצתי והמיותר שלה? האם המזרח התיכון אכן חווה את ההשפעות העצומות לטובה של נפילת סדאם חוסיין, כמו שהבטיח נתניהו לקונגרס האמריקאי?

עכשיו הוא וחבריו בימין האמריקאי מעלים שוב את הטונים, הפעם נגד איראן. המדינה שנתניהו בעצמו רמז שתהיה הבאה בתור להחרבה אחרי עיראק. והוא אמר את זה, בגלוי, עוד ב-2002. ההשלכות של מלחמת עיראק היו מפלצתיות. נוראיות. הן המיטו אסון אנושי עצום על מיליוני בני אדם – והן אפילו לא הסתיימו. אם נתניהו וחבריו הרפובליקנים יצליחו להניע שוב מהלכי מלחמה, הפעם נגד איראן, אפשר רק לנחש מה יהיו מימדי ההרס, ולאיזה גלי פליטים וחורבן רחב היקף המפרץ הפרסי והמזרח התיכון צריכים להתכונן.

אם הייתה קמה וועדת חקירה בינלאומית למלחמה נגד עיראק, קשה להניח שנתניהו היה חומק ממנה בלי שתונח לפתחו בצורה ברורה האחריות שהוא נושא לה. אם תהיה מלחמה אמריקאית נגד איראן, על הזוועות העצומות וההרס שהיא תחולל, אסור שהיא תעבור בלי חקירה בינלאומית והסקת מסקנות מתבקשת.

הלוואי שהאסון הזה יימנע. אבל אם הוא לא יימנע, והמשוגעים והמופקרים בבית הלבן ובישראל יצליחו לדחוף למלחמה הזו, צריך לדאוג שמי שאמור לתת תשובות ייתן תשובות, ומי שאחראי לזה ישלם את המחיר האישי. רק בעולם שבו חוגי "ימין אלטרנטיבי” עולים כפורחים בשוליים הדתיים והלאומניים המטורפים של אמריקה ואירופה יכול אדם כמו נתניהו, שדחף בכל כוחו למלחמת עיראק האסונית,  להיחשב מומחה בטחוני או מישהו שראוי לבוא בקהל.

> "אתה נאצי, מבולבל, אתה לא יודע על מי אתה מגן"

שוב מחרחר מלחמה? בנימין נתניהו בקונגרס (פליקר Heather Reed)

שוב מחרחר מלחמה? בנימין נתניהו בקונגרס (פליקר Heather Reed)

הנחשים של אראל סג"ל בשירות אדונו נתניהו 

על אישיותו וסגנונו של אראל סגל באמת שאין צורך להרחיב את הדיבור. האיש תמיד התבטא כאילו הוא נאבק באפילה פנימית בכישלון שמסב לו את ההנאה החולנית כמו שרק הרס עצמי יכול להסב. בכל מקום שאפשר להגיד משהו מלוכלך הוא יגיד משהו מלוכלך, ובכל הזדמנות שיש לו להשתמש במטפורה מטונפת, או בלעג מהסוג הנמוך והמכוער, הוא יבחר בטקטיקה הזו. ככה הוא.

אנחנו עוד זוכרים את המופע מעורר הרחמים שלו עם פאה ג’ינג’ית שכוון לסתיו שפיר וכלל גם הוא, כמובן, התייחסויות מיניות. אולי מיניות גברית ירודה ובלתי נשלטת, הנתונה ללחץ נפשי בלתי פוסק בגלל קונפליקט בין ציפיות סטריאוטיפיות לעוצמה וביצוע לאמונות דתיות-מוסרניות נוזפות ומסרסות, היא בשר מבשרו של הימין הלא מאוזן. מי יודע. וכמו עוד כמה כוכבי תקשורת ימניים, סגל מפצה על פחדנות בולטת לעין (שמוסווית באמצעות אלימות ואטימות) במסירות כלבית (שמוצגת כאוונגרד) למחנה פוליטי דומיננטי (שמשווק מיעוט חלש ונרדף).

אין לדעת אם זו התחושה מעוררת הפניקה שעידן נתניהו מסתיים, או שמדובר בשלב נוסף בתהליך הידרדרות מנטלי בלתי נמנע של ימנים לא לגמרי מאוזנים, אבל הסרטון בערוץ עשרים שבו מסופר הליך בקשת הדין וחשבון הציבורי-משפטי מנתניהו על רקע ויזואלי של מרדפה של קבוצת נחשים אחר לטאה שנקלעה למאורתם במקרה הוא מעשה כל כך בוטה וחולני שחייבים להאיר אותו ולדבר עליו. ככה מידרדרת דמוקרטיה למשטר רודנות אלים ומשוגע. בעזרת סרטונים כאלה ובעזרת גישה כזו ליריבות פוליטית. יריבות שמתבססת כולה, יש לציין, על הפנטזיה הימנית-דתית שאפשר לעשות כיבוש אלים בכיף ובשבת אחים גם יחד לצלילי שירי ארץ ישראל היפה.

כל נתניהו צריך את הסגל שלו, וזה הנוכחי ממלא את תפקידו במחזה הטראגי הזה עד הסוף. יש רק לקוות שכשיסתיים עידן נתניהו באמת האיש הזה, ואחרים כמוהו, יורחקו מכל מיקרופון, מצלמה ואתר אינטרנט שמדברים לציבור הרחב. יש מספיק ימנים נורמליים בישראל. עידן הטירוף התקשורתי-תועמלני של הימין הלא מאוזן צריך להסתיים עם נתניהו.

> פליטת הפה שחושפת את כוונותיו האמיתיות של נתניהו

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

"המקצועות ההומניים מפגישים את התלמידים עם עולם הרוח האנושית". ספריית האוניברסיטה העברית (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

מי חוסם את לימודי ההומניסטיקה במערכת החינוך בישראל?

רמת העניין של התלמידים הישראליים במדעי הרוח עומד ביחס הפוך למספר שעות הלימוד המוקדשות להם בבתי הספר, ולחשיבותם. המכשול המרכזי הוא התמקדות מוגזמת בידע הדיסציפלינרי, במקום בחוויית הלימודים עצמה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf