newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

נתניהו אינו הראשון שמפנטז לרוקן את עזה מתושביה

במקום קידום תכניות ל"הגירה" של תושבי רצועת עזה, צעד שמהווה פשע נגד האנושות, מוטב שישראל תשקיע את הכסף בשיפור המציאות הטראגית שהיא עצמה יצרה שם, או שתשנה את המדיניות שמחוללת אותה

מאת:

"בכיר מאוד בפמליית ראש הממשלה" תידרך כתבים שסיקרו את ביקורו באוקראינה כי ישראל פעלה לאחרונה כדי לקדם "הגירה" של פלסטינים מרצועת עזה. נבחרו שדות תעופה בישראל והתנהלו שיחות עם מדינות יעד אפשריות. המקור אמר שישראל ערוכה לממן את המהלך, אך לא נמצאו מדינות שהתחייבו לקלוט את המהגרים.

מבעד לחלון מלבלבת עונת הבחירות, ולכן מותר לצרוך את המידע הזה עם מידה בריאה של ספקנות. עם זאת, מזעזע ומקומם הרעיון שלאחר שנים של מדיניות לחץ והזנחה, ושבחלוף 12 שנות סגר חונק, שמטרתו המוצהרת להביא את תושבי עזה למצוקה, ישראל תמנף את חוסר התקווה שהיא עצמה יצרה כדי לרוקן את רצועת עזה מתושביה. וממילא עולה חשד לניסיון להעברת אוכלוסייה תחת כיבוש, הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית לפיה העברה בכוח של אוכלוסייה נחשבת פשע נגד האנושות.

במקום פנטזיות על פשעים נגד האנושות, מוטב לדאוג לתושבים. ירי על מפגינים בעזה (צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90)

את המימון שמצאה המדינה כדי לעודד את נטישת עזה עדיף שתשקיע במטרות ראויות יותר. למשל מעבר סחורות נוסף בצפון הרצועה, עליו הוחלט במשרד הביטחון לפני שנים; או שיפור הכביש שעובר דרך יישובי מערב הנגב אל מעבר כרם שלום, החלטת ממשלה שביום שני השבוע נודע כי בוטלה; או טיוב התשתיות ועידוד רכישה של תוצרת עזה, מטרות שהממסד הביטחוני תומך בהן פומבית. יש גם הרבה שישראל יכולה וצריכה לעשות כדי להיטיב עם התושבים מבלי להשקיע אגורה: שינוי במדיניות. למשל, לאפשר לפלסטינים תושבי עזה את חופש התנועה הנחוץ להם כדי לקיים חיים תקינים. אלא שלא טובת התושבים נמצאת לנגד עיני הממשלה, למרות שלא פעם טענה שכן.

פנטזיות על ריקון רצועת עזה לא החלו היום. מיד לאחר כיבושה, ביוני 1967, הן מופיעות בפרוטוקולים של ממשלת ישראל. ראש הממשלה לוי אשכול מביע שם תקווה כי "דווקא בגלל המחנק הזה והמכלאה שם, אולי יזוזו הערבים מהרצועה". במקום אחר הוא אומר, "ייתכן, שאם לא ניתן להם מים במידה מספקת, לא תהיה להם ברירה". הממשלה הנוכחית מנהלת מדיניות דומה, באמצעות מנגנון בירוקרטי מסועף, ומטרתה, מתברר שוב, זהה.

הממשלה הזאת כנראה מעדיפה להעלים את עזה. ההצעה להסתיר אותה מאחורי חומה בגובה שישה מטר חושפת את המאווה הזה. הפנטזיה המסוכנת באמת היא זאת שמבקשת להוציא את רצועת עזה מהמשוואה הדמוגרפית והפוליטית. ישראל לא רק מתכחשת לאחריות שבאה עם שליטתה הניכרת במיליונים של פלסטינים, היא משקיעה יום יום מאמצים עצומים כדי למנוע מפלסטינים תושבי עזה מלהגיע לגדה המערבית, גם אם נולדו בה, וגם אם יש להם שם משפחה ומקומות עבודה מובטחים. ב-2016 היא החלה לאלץ תושבים שביקשו לצאת לחו"ל לחתום על התחייבות שלא לבקש לשוב לביתם לפחות במשך שנה (לאחרונה קוצרה התקופה לחצי שנה).

מהו המשכה של הפנטזיה? בלי הפלסטינים במובלעת עזה יוותרו פלסטינים פזורים במובלעות קטנות יותר בגדה המערבית, שעל סיפוחה מדברים בגלוי מקורבים לבכיר מאוד בפמליית ראש הממשלה. שיטת הסלאמי. ישראל היתה מאוד רוצה שהפלסטינים לא יהיו פה. אבל הם פה. מי שמבקש פתרונות בני קיימא לאזור חייב להבין שאלה לא יבואו על חשבון זכויות האדם של תושביו.

אמיר רותם הוא מנהל המחלקה הציבורית בארגון זכויות האדם גישה – המרכז לשמירה על הזכות לנוע

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), ברמאללה, ב-5 במאי 2020 (צילום: פלאש90)

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), ברמאללה, ב-5 במאי 2020 (צילום: פלאש90)

"אבו מאזן נתן מתנה יקרה מאוד לתעמולה הישראלית"

הדברים שאמר יו"ר הרשות הפלסטינית בגרמניה עוררו סערה רבתי בישראל. בצד הפלסטיני התעורר בעיקר ויכוח פנימי לגבי חשיבות הדיפלומטיה הפלסטינית ומנהיגותו של אבו מאזן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf