newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מתנחל תקף בסכין את הרב אריק אשרמן במהלך מסיק

המתנחל תקף את הרב אשרמן, נשיא "רבנים לזכויות אדם", באבנים ולאחר מכן שלף לעברו סכין. אשרמן הצליח להדוף אותו ולא נפגע. כוחות משטרה נמצאים במקום

מאת:

פעיל ימין קיצוני תקף בסכין את הרב אריק אשרמן, נשיא "רבנים לזכויות אדם", במהלך מסיק זיתים במטע פלסטיני סמוך לאיתמר. אשרמן לא נפגע, וכוחות משטרה סורקים את האזור, ואוספים עדויות.

הרב אשרמן, לצד פעילים נוספים, הגיע למקום כדי להתלוות למסיק זיתים בשטח בבעלות פלסטינית, שאושר על ידי הצבא. המסיק הופסק במפתיע על ידי הצבא ב-12:30, והפלסטינים והפעילים התחילו לחזור לכפר.

אשרמן מספר כי בזמן שהיו בדרכם חזרה הגיעה קבוצה של פעילי ימין שהתחילה לגנוב זיתים ולנסות להצית שריפות. התושבים קראו לצבא ולמכבי אש, ובינתיים אשרמן ניסה לכבות את הדליקה בעצמו.

בשלב זה, לדברי אשרמן, ניסה אחד מפעילי הימין המתנחלים לזרוק עליו אבנים גדולות ואז שלף סכין ואיים לדקור אותו. פעיל הימין הפיל את אשרמן על הקרקע, בין השניים התפתח מאבק ואשרמן הצליח להדוף אותו. בסרטון שצולם במקום ניתן לראות את המתנחל שולף את הסכין ומנופף בה לעבר אשרמן וכמה פעמים כמעט פוגע בו.

בתגובתה הראשונית נמנעת המשטרה מלהזכיר את העובדה שיהודי איש ימין ניסה לדקור איש שמאל יהודי, שהוא במקרה גם רב. לעומת זאת במשטרה טוענים כי מדובר בפרובוקציה של פעילי שמאל ואנרכיסטים. הנה ההודעה במלואה: "היום סמוך לאיתמר, במטע זיתים השייך לפלסטיני, קבוצת פעילי שמאל ואנרכיסטים היו במטע זיתים ביחד עם פלסטינים באישור לטובת מסיק. שעה וחצי לאחר סיום המסיק ופיזור המוסקים הפלסטינים נשארו מספר פעילי שמאל שהחלו בפרובוקציה וכתגובה החל עימות עם פעילי ימין כח משטרה במקום בסריקות אחר החשוד ולקיחת עדויות".

מרבנים לזכויות אדם נמסר בתגובה להודעת המשטרה כי "הודעת משטרת מחוז ש"י לגבי פרובוקציה כיביכול של פלסטינים ופעילי זכויות שגויה לחלוטין. האירוע במסגרתו ניסה פעיל ימין קיצוני לדקור את הרב אריק אשרמן מרבנים למען זכויות האדם, התרחש ללא כל התגרות על אדמה חקלאית של פלסטינים ולא בסמיכות להתנחלות כלשהי, גם לא בשטח המוגדר כשב"מ (שטח בטחוני מיוחד). זה לא היה כשפעילי זכויות אדם נשארו בשטח המסיק, אלא כשהתפזרו חזרה אל בתיהם, ועברו דרך שדה פלסטיני, וכאמור לא בסמיכות להתנחלות כלשהי".

בחודשי הסתיו המוקדמים מגיעים כל שנה, מזה כ-15 שנים ויותר, פעילים ישראלים ובינלאומיים לכפרים פלסטינים כדי לעזור בפעולות המסיק. עונת המסיק היא קצרה ואינטנסיבית, מתקיימת על פני שטח רב, ומגבלות תנועה שהצבא והמתנחלים מטילים על הפלסטינים מקשות עליהם להגיע לכל הזיתים בזמן. ימי המסיק המשותפים מתואמים לרוב עם הצבא, שאמור להגן על המוסקים מפני מתקפות מתנחלים, בעיקר באזורים של התנחלויות קיצוניות כמו איתמר.

מיכאל סולסברי-כורך וחגי מטר סייעו בהכנת הידיעה.

> יש סיבה שנתניהו משווה את הפלסטינים לנאצים

הרב אריק אשרמן, נשיא "רבנים לזכויות אדם" במהלך מסיק זיתים ב-2008 (קרן מנור/אקטיבסטילס)

הרב אריק אשרמן, נשיא "רבנים לזכויות אדם" במהלך מסיק זיתים ב-2008 (קרן מנור/אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

ח"כ יאיר גולן, כשאמרת ש"צה"ל לא מטייח", למה התכוונת?

בנאום שנשאת לפני שש שנים, דיברת על מחויבותו של הצבא "לתחקר התנהלות בעייתית באומץ וליטול אחריות מלאה". אלא שמאז התגייסת לטובת חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע וביקשת הקלה בעונשו, אף שבחינה יסודית של חקירתו מעלה חשדות כבדים לטיוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf