newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יש סיבה שנתניהו משווה את הפלסטינים לנאצים

יהודים ופלסטינים חיים זה לצד זה בכל רחבי הארץ, ובימים של אלימות כמו אלה השאלה היא איך מצליחים לחיות ביחד. מבחינת נתניהו אין פתרון כי הצד השני הוא הרוע המוחלט, ועם רוע לא מדברים. בדיוק כמו עם הנאצים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בניגוד לחגיגות ברשתות החברתיות, ברור שנתניהו לא חושב שהמופתי אחראי לשואה יותר מהיטלר (למרות שזו המסקנה המתבקשת מהציטוט המומצא שהוא הביא בנאום שלו). נתניהו אדם חכם, שמכיר את ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה טוב יותר מרבים ממבקריו. הרעיון לפיו המופתי אחראי להשמדה הוא מופרך לחלוטין, וברור שנתניהו מבין את זה. כמו שהוא הסביר מאוחר יותר, הוא בכלל לא התכוון לדבר על הנאצים, ובטח לא לפטור אותם מאחריות. הוא רצה לומר משהו על הפלסטינים. וכאן נעוצה הבעיה האמיתית.

האמירה שהפלסטינים הם נאצים – ממש כמו ההשוואות בין ישראל לנאצים – היא לא חלק מדיון עובדתי או היסטורי שיטתי. גם זה מובן מאליו. המטרה היחידה שלה היא לסמן את הצד השני כמי שאי אפשר לדון או להתפשר איתו, אלא רק לנהל איתו מלחמת חורמה, עד לכדור האחרון. זו המשמעות של הנאצים בהיסטוריה. הם אחד המשטרים היחידים שקיים לגביהם קונצנזוס מוחלט של חוסר לגיטימיות טוטאלי. אפילו מי שקיימו מגעים קלושים ביותר עימם, אפילו מי שניסו לכרות עסקאות כדי להציל יהודים, נחשבו אחר כך לבוגדים. כי בנאצים רק נלחמים. תסתכלו בכל סרט קולנוע עד היום. אין נאצים טובים.

הפלסטינים, כמובן, אינם הנאצים. ההתנגדות שלהם לקיום היישוב היהודי במחצית הראשונה של המאה העשרים דומה להתנגדות שגילו כל הקבוצות הילידיות, במוקדם או במאוחר, למתיישבים אירופאיים שהגיעו לארצם. העובדה שהיהודים חשו חסרי ברירה ונרדפים, העובדה שהם האמינו שזו ארצם, לא שינתה מבחינת הפלסטינים. זה אולי לא יפה, אבל לא בלתי מובן.

כל זה לא שייך למציאות הנוכחית. כיום חיים תחת הריבונות הישראלית הישירה, לא כולל עזה, יותר מעשרה מיליון אנשים. ארבעה מיליון פלסטינים ושישה מיליון יהודים. אם כוללים את עזה, המספרים מתאזנים. האוכלוסיות האלו מעורבבות לחלוטין, כמעט בכל חלקי הארץ. מכיוון שאף אחד לא הולך לשום מקום, השאלה הפוליטית המהותית ביותר היא איך אפשר לחיות ביחד.

> הפצע שפערו הבטונדות בירושלים ימשיך לדמם

חומת הפרדה בג'בל מוכבר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חומת הפרדה בג'בל מוכבר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

נתניהו דוחה את השאלה הזו. הוא מדבר במושגים של מלחמה מוחלטת. נאצים. וכשזה לא נאצים – דעא"ש. עוד כח פוליטי שיש קונצנזוס מוחלט בצורך לחסל אותו. בעניין הזה הוא מזכיר מאוד את אבא שלו, שאמר בראיון לשרי מקובר ב-2009 ש"האויב הערבי הוא קשה כי הנטייה לקונפליקט היא חלק מהמהות שלו. אויבות היא חלק מאישיותו ומאופיו. מבנה האישיות של הערבי הוא כזה, שאינו מוכן לפשרות או להסכמים. לא חשוב באיזה מידה של התנגדות הוא ייפגש, או איזה מחיר יהיה עליו לשלם בעדו. קיומו נראה כקיום במלחמה תמידית". נתניהו האב המליץ באותה שיחה לכבוש כמה שיותר שטחים, להחזיק בהם בכח ולהטיל עונשים קולקטיביים על המתנגדים כמו מניעת מזון מערים ערביות, הפסקת החינוך והפסקת החשמל. הוא גם אמר דברים יותר גרועים, אבל אלו לא הגיעו לדפוס.

למזלנו, בנימין נתניהו ירש מאביו תפיסת עולם, אבל לא תוכנית אופרטיבית. הוא אדם מדוד ושקול יותר. כבר היו בישראל מנהיגים פוליטיים שמיהרו הרבה יותר לעבור לפתרונות צבאיים או לעונשים קולקטיביים. אבל אף מנהיג, בטח לא בעת האחרונה, לא דיבר כמו ביבי. אף אחד לא החדיר עולם של מושגים מופשטים ומוחלטים כאלו. עולם של מלחמה טוטלית, חסרת פשרות, של יהודים נגד ערבים. בטח לא מאז בגין.

אם הפלסטינים הם דעא"ש ונאצים, ביבי יהיה מטורף לקדם איתם כל סוג של הסדר. אם הם דעא"ש או נאצים, אפילו לגור לידם באותו בניין זו סכנת נפשות. המשמעות של חזון נתניהו היא מלחמת אזרחים נצחית. הזהירות המפורסמת של נתניהו לא שווה כלום בזמן שהוא מרעיל את היחסים בין העמים ומקדם חזון שבו העולם היהודי הוא חוד החנית במלחמה גלובלית נגד הציוויליזציה המוסלמית. חוד החנית, כדאי לזכור, הוא החלק שנשחק ונהרס ראשון.

הנאום של ביבי לא נאמר בחלל הריק. הוא מגיע על רקע  ההידרדרות הכי גרועה ביחסי יהודים וערבים בתחומי הקו הירוק והגדה מאז אוקטובר 2000. נתניהו אינו משקיף מהצד. הוא ראש הממשלה. הפרשנות שלו היא חלק מעיצוב המציאות.

אפשר לראות דברים גם אחרת. המצב גרוע מאוד אבל הוא לא חסר תקנה. האירועים האלימים מתרחשים פה ושם, אבל מיליוני יהודים ופלסטינים ממשיכים לנהל את חייהם. עצבניים וחשדניים יותר, אבל חיים. זו אינה סוריה. זו אינה מלחמת דת. כדאי להסתכל סביב ולזכור את זה. אף אחד כאן לא נאצי. הסכסוך מתקיים במסגרת נסיבות פוליטיות, ולישראל יש שליטה בהן. חזון החיים המשותפים – בשתי מדינות, במדינה אחת, בקונפדרציה – לא מת.

הבעיה היא שבמילון של נתניהו אין חזון כזה. יש ערבים על אוטובוסים. יש דעא"ש. יש נאצים. ולמלים של ראש הממשלה יש משמעות ויש השפעה דרמטית על המציאות.

> נתניהו עוד ירוויח מהשקר על המופתי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

העיתונאים בישראל בסכנה. נדרשת חקיקה כדי להגן עליהם

ההסתה של ראש הממשלה הובילה בשבועות האחרונים לאלימות נגד עיתונאים שמסקרים הפגנות. אך מה שמתרחש היום לנגד עינינו הוא שיאו של תהליך ארוך שנים, שבמסגרתו מנסה נתניהו להלך אימים על התקשורת ולפגוע בחופש העיתונות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf