מתנחלים הציגו עצמם כחיילים ופרצו לבתים ודירים של פלסטינים

לפי עדויות של תושבי טובא, אל-תבאן ואל-מג'אז, במשך שלוש שעות עברה קבוצת מתנחלים, כמה מהם לבושים בפריטי לבוש צבאי ועם נשק צה"לי, וביצעה "חיפושים" בכפרים. אחרי שצולמו, עזבו המתנחלים לכיוון מאחז חוות מעון וחזרו עם חיילים, שאיפשרו להם להמשיך בפעילות

מאת:

במהלך סוף השבוע, מתנחלים מאזור המאחז חוות מעון התחזו לכאורה לחיילים בתפקיד, ופרצו לבתים ולדירי צאן בכפרים פלסטיניים סמוכים. לפחות אחד מהם היה חמוש ברובה M16, ואחר לבש חולצת מדי ב' מעל ג'ינס ונעליים אזרחיות.

מתנחל? חייל? חייל בתפקיד? בדוברות הצבא מסרבים להשיב

מתנחל? חייל? חייל בתפקיד? בדוברות הצבא מסרבים להשיב. פלישה לכפר טובא, יום שני, 27.12.2021 (צילום: באסל אל-עדרה)

המתנחלים אמרו למשפחות הפלסטיניות כי הם מחפשים כבשה שנגנבה. חלק מחברי הקבוצה זוהו על ידי "שיחה מקומית" כחיילים בשירות סדיר. הם חיפשו בבתים ובדירי צאן בשלושה כפרים, הקימו מחסומי דרך, עצרו וחיפשו במכוניות פלסטיניות, ולפחות אחד מהם הציג לתושבים תעודת חוגר כדי להזדהות כחייל.

מדוברות הצבא נמסר: "האירוע מצוי בבדיקה של הגורמים הרלוונטיים ויטופל בהתאם".

donate

לפי עדויות, ביום שישי, בשעה 12 בצהריים, מתנחלים ירדו ברכבי שטח מהמאחז חוות מעון אל כפרי מסאפר יטא שבאזור דרום הר חברון. תושבים סיפרו כי קבוצה אחת הקימה מחסומי דרך, וקבוצה אחרת נכנסה אל תוך הכפרים.

"חזרתי הביתה, מעבודה חקלאית באדמה, וראיתי מכוניות עוצרות בכניסה לכפר שלי", שיחזר נאסר אבו אעביד, מהכפר אל-תבאן. "כשהתקרבתי, הופתעתי לגלות שאלו מתנחלים. הם עצרו את הרכב שלי, ואחד מהם התקרב אלי. הוא לבש ז'קט ירוק. אמר לי: 'אני מהצבא', והראה לי תעודה. אחר כך הוא והאחרים החלו לחפש ברכב שלי.

"היו להם רובים ומוטות מברזל. כששיחררו אותי נכנסתי לכפר, אבל רכב נוסף שלהם נכנס אחרי, בערך שבעה מתנחלים. רכב אחד חסם את הכניסה לכפר, ומרכב אחר ירדו אנשים, שהחלו להיכנס אל בתי האבן, אל דירי הצאן, ולצלם את הכבשים".

האזרח הישראלי שהציג תעודת חוגר וטען כי הוא חייל בתפקיד כאשר עצר את הרכב של אבו אעביד, זוהה על ידי "שיחה מקומית" לפי תמונות בעמוד הפייסבוק שלו כחייל בשירות סדיר.

תושבים העידו כי במשך כשלוש שעות, חברי הקבוצה עברו בין הכפרים טובא, אל-תבאן ואל-מג'אז. בתיעוד וידאו שצילמתי בכפר אל-מג'אז, התקרבתי אל אחד מחברי הקבוצה, שניסה להסתיר את רובה ה-M16 שאחז בידו, שנראה כרובה צבאי. שאלתי אותו מדוע נכנסו לבתי התושבים, והוא השיב לי בעברית: "אני חייל".

מיד כשהתחלתי לצלם אותם, המתנחלים שבו למאחז חוות מעון. הם חזרו תוך דקות מלווים בחיילים. כלומר לאחר שלוש שעות של פלישה לרכוש פרטי בכפרים, התאפשר לחברי הקבוצה להמשיך את מסע החיפושים עד הערב כאשר הם מלווים בכוח צבאי.

"עשרות מתנחלים ושלושה חיילים נכנסו יחד לכפר שלי", תיאר המזה אבו ג'ונדיה, מהכפר טובא. "הם נכנסו לבתים, לדירי הצאן, באופן חופשי – והמתנחלים הובילו. היו מקומות שהם נכנסו לבד, בלי החיילים. המתנחלים הנחו את החיילים איפה לחפש ומה לעשות, והם ביצעו".

למחרת, בשעות הבוקר של שבת, חזרו מתנחלים על דפוס פעולה דומה. אדם שזוהה על ידי "שיחה מקומית" כחייל בשירות סדיר, נכנס לדירי כבשים ולבתים בכפר טובא בליווי חבר שלבש בגדים אזרחיים. בתיעוד וידאו נראה החייל לובש חולצה צבאית ומכנסי ג'ינס, ואומר בטלפון: "הכל טוב, הם לא עושים בעיות, נכנסנו להם לדיר", בזמן שבני המשפחה הפלסטינית סביבו, וחברו נכנס לדיר הכבשים.

פנינו לדוברות הצבא בפנייה המתארת את האירועים לפרטיהם, כולל שמות שניים מהלבושים בלבוש צבאי חלקי, אשר הזדהו בפני התושבים הפלסטינים כחיילים וערכו חיפושים. שאלנו האם הפלישה הזו, מצד מי שהזדהו כחיילים, ולפחות לגבי שניים מהם יש בידינו מידע שהם אכן בשירות סדיר, נעשתה בידיעת הצבא. עוד שאלנו, בין היתר, האם הצבא נוקט בפעולות כלשהן נגד אזרחים המתחזים לחיילים או נגד חיילים המתחזים לחיילים בתפקיד, בשעה שאינם בתפקיד. ציינו גם את העובדה שאותם אלה שהציגו עצמם כחיילים עזבו את המקום כאשר הכתב שלנו החל מתעד אותם, ושבו מלווים בחיילים בתפקיד. כל שקיבלנו בתגובה לרשימת השאלות הארוכה והמפורטת: "האירוע מצוי בבדיקה של הגורמים הרלוונטיים ויטופל בהתאם".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מחמוד סאלחייה על גג ביתו בשייח' ג'ראח, ב-17 בינואר 2022 (צילום: אורן זיו)

מחמוד סאלחייה על גג ביתו בשייח' ג'ראח, ב-17 בינואר 2022 (צילום: אורן זיו)

אחרי יום סוער, משפחת סאלחייה לא פונתה מביתה בשייח' ג'ראח

בשעות הבוקר הגיעו כוחות משטרה גדולים ועובדי עיריית ירושלים למקום, ונראה כי הם מתכוונים לפנות את יושביו. אב המשפחה התבצר על הגג עם עוד צעירים ובלוני גז. בסופו של דבר נהרסו משתלה, מגרש מכוניות ומספרה שהיו בחלקה, אך הבית נותר על כנו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf