newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משפחת שאול בביקור אצל משפחת מנגיסטו: זה הזמן לעסקה עם חמאס

למאהל המחאה שהקימה משפחתו של אברה מנגיסטו, האזרח המוחזק כבר יותר מ-1300 יום בעזה, הגיע ביקור הזדהות מפתיע של משפחת החייל הנעדר. שתי המשפחות שותפות לכעס נגד הממשלה

מאת:

כעס עצום כלפי הממשלה, וקריאה ברורה, דווקא על רקע האירועים בגבול עזה, להגיע להסדר עם חמאס שישיב את הבנים למשפחותיהם ויביא לרגיעה. זה המסר שעולה מביקור פומבי מפתיע שקיימה ביום שלישי האחרון משפחתו של החייל אורון שאול באוהל המחאה שהקימה משפחת מנגיסטו מול בית ראש הממשלה. אחרי שנים ארוכות של הפרדה והשתקה, ייתכן שמסתמן השבוע שינוי כיוון במאבקן של שתי המשפחות שבניהן מוחזקים בעזה.

"כרגע נראה שאנחנו עומדים רגע לפני פיצוץ נוסף מול עזה, ואני רוצה לומר לראש הממשלה שדווקא הסדרה עם החמאס על השבת הבנים בימים קשים אלה תרגיע את הרוחות ותביא שקט לתושבי הדרום. אין צורך לא בצוק איתן 2 ולא בצוק איתן 3. כוח לא תמיד מועיל", אמר יגאל נמימי, דודו של אורון שאול, שגם קרא למשפחת גולדין לזנוח את הקריאות לשימוש בכוח ולהצטרף אליהם למאבק משותף.

> בשביל מה צריך צנזורה, אם התקשורת בוחרת לשתוק

הוריו של אברה מנגיסטו באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה. 4 באפריל 2018 (הדס פרוש / פלאש 90)

הוריו של אברה מנגיסטו, אגרנש ואיילין, באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה. 4 באפריל 2018 (הדס פרוש / פלאש 90)

כבר 1,306 ימים יושב האזרח אברה מנגיסטו, מתמודד נפש תושב אשקלון, בשבי החמאס בעזה. משפחתו אינה יודעת את נפשה מצער ודאגה לגורלו ומסתובבת בתחושה קשה שלאיש בממשלה לא אכפת וגם הציבור נותר אדיש. "איבדנו זמן יקר. ואחרי כל המחדלים שידענו – החל מכך שאפשרו לו לחצות את הגדר, דרך הטיפול הלוקה בנו המידור וההשתקה שלנו – אנחנו מרגישים שלא באמת מתנהל משא ומתן אמיתי להשבתו ואין נכונות של ראש הממשלה לסגור עסקה עם חמאס. אפילו לא כדי להביא להורי השבויים פיסת מידע על מה עלה בגורלו", אומר אילן, אחיו של אברה המנהל את המאבק להשבתו.

השבוע הקימה המשפחה, יחד עם פעילי המאבק להשבתו , אוהל מחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים.

המשפחה והפעילים תובעים מראש הממשלה שייצא לדבר איתם ובעיקר שיתחיל לנהל משא ומתן להשבתו. מכיוונו של ראש הממשלה, אם תהיתם, לא נשמע ציוץ. ככל שחולפים הימים טפטוף המבקרים המגיעים לחזק התגבר ורבים, אם כי עדיין לא מספיק,  הגיעו להזדהות. אמש נחסמה ככר פריז הסמוכה למשך שעה שלמה בידי פעילי המאבק שנשאו שלטים וקראו "אברה עדיין חי", "גם אברה הוא הילד של כולנו".

החרטה על השתיקה

ביום שלישי, במהלכו של שבוע מתוח מאד בעקבות האירועים בגבול עזה, התקיים במאהל המחאה ביקור הזדהות מפתיע של משפחתו אורן שאול, נעדר נוסף הנמצא בעזה. הביקור, שלא זכה לתשומת לב תקשורתית מיוחדת, מסמן אולי את תחילתה של דרך מאבק חדשה משותפת. משפחות מנגיסטו ושאול מעידות שהן נמצאות בקשר קרוב זה זמן רב, אולם עד היום נמנעו מלצאת יחד לתקשורת. השבוע לראשונה הן שברו שתיקה יחד.

"אני כאן כדי להזדהות עם בני משפחת מנגיסטו ובמיוחד עם ההורים. אני יודעת כמה קשה להם כיוון שאני עוברת בדיוק את אותו דבר, אנחנו נהפוך עולמות על מנת להחזיר את כל הבנים הביתה," אמרה זהבה שאול, אימו של אורון שביקשה לחזק את אגרנש, אמו של אברה. "אני יודעת שהחמאס הוא ארגון קשה עורף", היא הוסיפה, "אבל אם ראש הממשלה ירצה להחזיר את השבויים והנעדרים, תאמינו לי שהם יחזרו ומהר. כל העניין הוא שראש הממשלה מתמהמה ואני חושבת שזה הזמן הנכון, כיוון שהכסא שלו רעוע ועל מנת לייצב אותו הוא חייב להחזיר אותם. שיראו שהוא עשה משהו למען המדינה וגם למען החיילים".

אחד הדברים המשותפים לשתי המשפחות הוא החרטה על כך שהסכימו לשתוק. "הממשלה תמיד נוהגת עם משפחות של שבויים ונעדרים באותה הדרך," אמר אילן, אחיו של אברה. "לכל המשפחות הם אומרים: תשבו בשקט, אנחנו עושים את כל המאמצים וכל מה שנדרש, ואם תעשו רעש או מחאות, זה יכול לפגוע בהחזרת אח שלכם או הבן שלכם. וכשאתה שומע מילים כאלה, אף אחד לא מוכן לקחת על עצמו את הסיכון. לצערנו, במבט לאחור, גם המשפחה שלנו וגם משפחות נוספות של שבויים ונעדרים מבינות שזו היתה הטעות הכי איומה שעשינו ואין ספק שהזמן המידי היה מאד קריטי".

> אלון חסן סירב לתפקיד העובד המזרחי המסכן, חטא שאין עליו כפרה

זהבה אורון ואגרנש מנגיסטו באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה. "נהפוך עולמות על מנת להחזיר את כל הבנים הביתה". 3 במרץ 2018 (צילום: מטה המאבק לשחרור אברה מנגיסטו)

זהבה אורון ואגרנש מנגיסטו באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה. "נהפוך עולמות על מנת להחזיר את כל הבנים הביתה". 3 במרץ 2018 (צילום: מטה המאבק לשחרור אברה מנגיסטו)

אילן הסביר שהמשפחה הקימה את המאהל מול בית ראש הממשלה, משום ש"הפוליטיקאים עובדים לפי רחשי הלב של הציבור. לצערי במאבק שלנו הציבור די אדיש, אנחנו לא רואים את התמיכה וההזדהות הציבורית, במיוחד בסוגיה אנושית כזאת של אדם חסר ישע שחצה בטעות את הגבול, בלי באמת להבין מה הוא עושה. הוא לא הלך לפגוע באף אחד ואין ספק שאין שום הצדקה להחזיק אותו בשבי".

המסר, לפי אחיו של אברה, מכוון ישר לראש הממשלה. "אנחנו רוצים להגיד לו שיש מה לעשות, יש פה אזרח שמונעים ממנו כל זכות בסיסית, לא ביקור של הצלב האדום, לא נותנים מידע למשפחה, ויש את כל הכלים בערוצים ההומניטריים הקיימים, אבל הממשלה לא פועלת. אנחנו כאן כדי לתבוע מהממשלה ומהעומד בראשה, בנימין נתניהו, למלא את חובתם כלפי אזרחי המדינה ולדאוג לאזרחים ולחיילים שלה שנפלו בשבי".

"בוז לכל המאה ועשרים"

משפחתו של אורון שאול שידרה מסר דומה בנוגע לניסיון להשתיק אותה. "ממש כמו במקרה של משפחת מנגיסטו, גם  עלינו, מהרגע הראשון, המערכת הצבאית והמדינית לחצה והצליחה להכניע אותנו," סיפר יגאל נמימי, דודו של אורון שאול. "במקרה שלנו הם כפו עלינו את העובדה שאורון חלל. אנחנו בעצם ישבנו שבעה. שבעה בלי לוויה. זה נגד הדת, נגד ההלכה. מבחינתנו אורון חי".

> כאלף מבקשי מקלט בהפגנה בירושלים: "החיים שלנו תלויים בעם היהודי"

אילן מנגיסטו, אח של אברה, ויגאל נמימי דודו של אורון שאול באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה (צילום מסך)

אילן מנגיסטו, אח של אברה, ויגאל נמימי דודו של אורון שאול באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה (צילום מסך)

נמימי סיפר שמשפחות שאול ומנגיסטו נמצאות בקשר כבר הרבה זמן. "שאלו אותי בעבר מדוע לא הלכתם יחד," הוא אמר. "זה לא שלא הלכנו יחד. אני מכיר את אילן כבר הרבה שנים. אבל ממש כמו שאילן תיאר קודם, אמרו לנו לשתוק ולשתוק. 'אם תשתקו, יהיה בסדר'. שתקנו ושתקנו ושתקנו ופה טעינו. עשינו את הטעות שלצערי עשתה גם משפחתו של הנווט הנעדר רון ארד ועוד משפחות עשו. אסור לשתוק. צריך לעלות על בריקדות. צריך להפוך את המדינה על מנת להחזיר את אורון, את הדר, את אברה, את כולם. ישראל ידעה לשלוח עד לאנטבה כוחות צה"ל כדי לשחרר אזרחים חטופים, בנימין נתניהו מכיר את זה אישית, אחיו יוני היה שם ונפל שם. ומה היום? היום אין מוסר, אין ערך, אין כלום. עושים עלינו ספינים. עובדים עלינו".

נמימי נקט במילים חריפות מאוד בנוגע להתנהלות הצבא מול משפחת מנגיסטו והפקרתו של אברה: "הצבא אשם במה שקרה ולא אברה שהוא מתמודד נפש וסובל מבעיות. איפה המדינה כאן? איפה המחויבות שלנו כלפי חסרי ישע? איפה המוסר? איפה הערכים? אני רוצה לומר לממשלה הזאת ולכל חברי הכנסת. בוז לכם. לכל המאה ועשרים".

נמימי אמר שהוא עוקב "צעד צעד" אחרי מהלכיו של החמאס. "החמאס רוצה עסקה," הוא אומר, "החמאס דורש עסקה. כולם בחמאס. יחיא סינוואר, איסמעיל הנייה, אפילו  סלאח אל ערורי הקיצוני  – כולם מדברים על הצורך בעסקה מול ישראל. והבנאדם היחדי שמתנגד זה בנימין נתניהו".

לנמימי היה גם מסר למשפחת גולדין. "אני רוצה לפנות מכאן גם למשפחתו של החייל הדר גולדין ז"ל וקורא גם להם להצטרף למאבק שלנו. דרך הכוח מול החמאס לא תוביל אותנו לשום מקום".

מאוחר יותר, אמר לי אילן מנגיסטו: "תכתוב שהכאב של שלוש המשפחות הוא אותו כאב. לכאב אין צבע ואין דת".

> ישראל חוזרת בעזה על הטעויות מול מחאות המגנומטרים ומבקשי המקלט

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf