newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מרפיח עד ביירות: הפלסטיניות יוצאות למאבק באלימות נגד נשים

طالعات-טאלעאת-יוצאות, יוזמה של נשים פלסטיניות, מארגנת ביום חמישי הפגנות ב-11 מוקדים שונים בישראל ומחוצה לה, תחת הכותרת "אין מולדת חופשיה בלי נשים חופשיות". בעמוד הפייסבוק של היוזמה נכתב: "אנחנו יוצאות לרחובות ונושאות על כתפינו את נושא שחרור הנשים"

מאת:

طالعات-טאלעאת-יוצאות – יוזמה חדשה של נשים פלסטיניות וערביות, מפגינה בקול רם נגד אלימות נגד נשים – תופעה שרק גדלה והולכת בחברה הפלסטינית. או שאנחנו פשוט שומעים עליה יותר מכיוון שנשים מעזות יותר היום לדבר על התופעה, לאחר שנמאס להן לטאטא אותה מתחת לשטיח, נמאס להן לשתוק.

ביום חמישי הקרוב תתקיים הפגנה ראשונה מסוגה של היוזמה "טאלעאת" ב-11 מוקדים שונים. ההפגנה הראשונה תתקיים בעיר רפיח ברצועת עזה ב-11 בבוקר. בהמשך תתקיים הפגנה בעיר רמאללה בשעה חמש בערב. בחמש וחצי יתקיימו הפגנות במזרח ירושלים, בכפר אלגש גוש חלב ובברלין. בשש תתקיים הפגנה בחיפה. בשבע בערב יתקיימו הפגנות ביפו, בנצרת, בטייבה, בעראבה ובביירות.

אזהרה: אלימות משפחתית
"אמא? אמא? מה אתה עושה כאן? תע… תעזוב אותי. תעזוב אותי. אמא. תצא החוצה"

ההפגנות יתקיימו תחת הכותרת "אין מולדת חופשייה בלי נשים חופשיות". המארגנות מציינות כי מתחילת השנה נרצחו 28 נשים פלסטיניות על ידי קרוב משפחתן, בין אם זה אב, אח או בעל.

היוזמות מתארגנות כבר יותר מארבעה חודשים. דף הפייסבוק שמוקדש למחאה נפתח באמצע מאי, ורק בשבועיים האחרונים התחיל להפיץ את ההודעה על ההפגנה הראשונה. כיום יש לו יותר מ-3,000 עוקבים.

בהצהרת הכוונות של היוזמות נכתב כי ההתארגנות באה למחות על "הרצח של אסראא ג'ריב ו-28 נשים פלסטיניות, ורצח של נשים לבנוניות, סוריות, ופליטות פלסטיניות רבות שנרצחו בדם קר. החברה הפטריאכלית לא מבדילה בין הגוף שלנו לבין זכותנו לחיות. אנחנו רוצות להילחם ולהתנגד לאלימות היומיומית ולבנות גשר של סולידריות. אנחנו יוצאות לרחובות ב-26 לחודש, ונושאות על כתפינו את נושא שחרור הנשים.

"המסר שלנו: ביטחון וכבוד לנשים הפלסטיניות. פלסטין היא לא רק בעיית הנשים, אלא היא עניין מהותי בלב השיח הפוליטי. בפעילות למען השחרור הפלסטיני, אין מולדת חופשייה בלי נשים חופשיות".

בעמוד של ההפגנה בביירות נאמרו דברים דומים, אבל עם תוספת: "אנחנו יוצאות נגד הגזענות והאפליה שהפלסטינים סובלים ממנה בלבנון. אנחנו יוצאות על מנת לבנות חברה פלסטינית בטוחה בגלות ומכילה לכל בני המשפחה. אנחנו יוצאות על מנת לבנות גשרים פלסטיניים-לבנוניים, נגד האלימות והרצח של נשים, נגד הפטריאכליות בלבנון ובכל מקום, נגד הכיבוש ונגד האימפריאליזם".

היוזמות קראו לנשים לצאת להפגין, והזמינו אותן לשנות את תמונות הפרופיל שלהן בפייסבוק לטאלעאת. באופן מפתיע, גברים פלסטינים רבים הצטרפו ליוזמה והחליפו גם הם את תמונת הפרופיל שלהם.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ביקורת פנימית בחד"ש: ההנהגה התרחקה מהחברים בשטח

בכירים בחד"ש טוענים שהמפלגה לא למדה לקח מהכישלון בבחירות הקודמות. "צריך לשנות כיוון", אומרים שם. בבחירות לרשימה לכנסת שייערכו בשבת הקרובה, איימן עודה צפוי להיבחר מחדש, קרב על המקום השני ועל המקום השלישי, ה"יהודי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf