newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מסע הייסורים של משפחות ילדי תימן

נבחרי ציבור רבים מחבקים את המשפחות ומביעים תמיכה מוצהרת במאבקן, אך מנגד המדינה מטרטרת את ההורים הקשישים שמבקשים לברר מה עלה בגורל יקיריהם – ותשובות אין. "הפעלת המנגנון הביורוקרטי הוא ממש פשע שלישי כנגד אותן משפחות"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

המחאה להכרה, צדק וריפוי בפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן, שזכתה להתעוררות מחודשת לאחר מותו של הרב עוזי משולם, מקבלת אמנם תמיכה מוצהרת של נבחרי ציבור רבים, אבל למשפחות זה לא מספיק.

המשפחות רוצות תשובות וצדק. אך בדרך אל שני אלה, המדינה – שנבחריה מחבקים את המשפחות ביד אחת, בעוד היד השנייה מצביעה נגד החוק להכרה בפרשה תחת משמעת קואליציונית – מעבירה אותן מסע ביורוקרטי מתיש.

הפגנה בירושלים ביום המודעות לחטיפת ילדי תימן ב-2019 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ההורים הקשישים עוברים מסע טרטורים. הפגנה בירושלים ביום המודעות לחטיפת ילדי תימן ב-2019 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

כך למשל עידית בן שימול, שתיעדה את ניסיונותיה של אמה לברר מה עלה בגורל אחיה בסרט "חדל להיות תושב", מספרת כי "הגשנו בקשה לפתיחת הקבר. בערעור שהגשנו לפני שנתיים נאמר לנו שאנחנו צריכות לפעול לשינוי החוק של נורית קורן. כי אשכנזים לא נכללים בין העדות שיתאפשר להן לפתוח קברים (אם בית המשפט יחליט שיש סיבה מוצדקת כמובן). טרלול שכזה. וכמובן שלא היה עם מי לדבר בשנה האחרונה".

בעוד הכנסת מתכנסת ומתפזרת, תוקפו של החוק – שנקבע לשנתיים – הספיק לפקוע, ולאור הקפאת החקיקה המעוגנת בהסכם הקואליציוני של ממשלת החירום, משפחתה של בן-שימול ומשפחות נוספות עומדות בפני שוקת שבורה.

מערכת המשפט, שדווקא כן תיפקדה בשנה האחרונה, הצטיינה גם היא בהערמת קשיים על המשפחות. עתירתן המשותפת של אחד עשר משפחות שוועדת כהן-קדמי קבעה שגורל ילדיהם לא נודע נדחתה על ידי בית המשפט המחוזי בבקשה לפצלה לתביעות נפרדות. דרישת הפיצול אמנם נדחתה על ידי בג"ץ, אך גם זה דרש מהמשפחות לגשת לערכאה נוספת, לשאת בעלויות נוספות, וכמובן – לבזבז עוד זמן.

דחיית בג"צ את העתירה לדרוש מהמשטרה לחקור את היעלמותה של יפה מאלאירי – לאחר שמסמך רשמי של בית החולים רמב"ם מראה שהיא שוחררה בריאה לאחר אשפוז קצר ביולי 1950, בזמן שלאמה נאמר בבית החולים כי היא מתה ונקברה – מציבה חסם נוסף בפני המשפחות המבקשות תשובות.

המידע על ילדים שיש תיעוד על שחרורם אך לא על גורלם אינו נגיש לאזרח הפשוט מטעמי הגנה על פרטיות. כך, אין באפשרות המשפחות להגיע אליו והם נותרים עם פריטי מידע – אך ללא תשובות.

ואכן, מי מבין המשפחות שמנסה להגיע למידע בכוחות עצמו נתקל בחומות בצורות. ארגון ויצו, למשל, שהכריז כי ישתף פעולה עם המשפחות בפתיחת ארכיונים ושיתוף מידע, אמנם העלה לאתר האינטרנט שלו טופס בקשה לאיתור מידע למשפחות, אולם המידע לא מגיע.

יפה קוממי, שגילתה לפני כמה שנים כי אחותה אינה רשומה במשרד הפנים כנפטרת, עברה ביסודיות על התיקים שהועלו לארכיון המדינה, וגילתה בין הרשומות הרבות באחד מתיקי ויצו צפת פרטי ילדה הדומים לפרטי האחות הנעדרת.

"המשפחה מעמקה, התאריך לידה אותו דבר, האשפוז ברמב"ם באותו זמן, כתוב שם שאף אחד לא בא לבקר אותה ושהיא יצאה", היא מספרת. קוממי פנתה לארכיון המדינה לבקש את הסרת ההשחרה, אולם נענתה בשלילה מטעמי צנעת הפרט. הטופס שהגישה לויצו זכה למענה גנרי כי לא נמצא מידע, וניסיונותיה לבקש כי ייבדקו המסמכים מארכיון ויצו צפת נענו בשלילה.

"הפעלת המנגנון הביורוקרטי הוא ממש פשע שלישי כנגד אותן משפחות", אומרת מעין נהרי מעמותת עמרם. "משפחות רבות נשלחות ממשרד למשרד, מידפקות על דלתות בתי המשפט, מתחננות לקבל בדל מידע ממשרד הפנים, מטורטרות מבית חולים לחברה קדישא כדי לנסות להשיג מידע שיוביל לתשובות, לידיעה.

עובדת בארכיון הלאומי בירושלים מוציאה מסמכים מסווגים הקשורים לפרשת ילדי תימן, בדצמבר 2016 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

המידע לא מגיע. עובדת בארכיון הלאומי בירושלים מוציאה מסמכים מסווגים הקשורים לפרשת ילדי תימן, בדצמבר 2016 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

"במקביל, גם מאומצים עוברים מסכת לא פשוטה של העברות והתחמקויות כשהם מנסים לברר את זהותם האמיתית ונסיבות אימוצם".

אלה מבין ההורים שעודם בין החיים כבר קשישים, ואלה שחרוטים בתודעה כ"ילדי תימן, מזרח ובלקן" כבר בני 60 ו-70. בעוד נבחרי הציבור שבים וקוראים שיש לתת תשובות, הקשיים הביורוקרטיים שמועמסים על בני המשפחות מעוררים תהיה – האם יישאר מישהו בחיים כדי לקבל את התשובות, אם יגיעו בסופו של דבר?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf