newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"מדאיג אך לא מפתיע": מנכ"לית 'קול יהודי לשלום' נכנסה לרשימה השחורה

הארגון היהודי אמריקאי הוא אחד מעשרים ארגונים ברשימה שחורה של תומכי BDS שהכין המשרד לעניינים אסטרטגיים בראשות גלעד ארדן, שלא יורשו להיכנס לארץ. מנכ"לית הארגון רבקה וילקומרסון: "לא נכנע לניסיונות להעניש אותנו על הבעת עמדה פוליטית"

מאת:

כותבת: מרב זונשיין

הארגון היהודי-אמריקאי "הקול היהודי לשלום" (Jewish Voice for Peace-(*JVP הוא אחד מעשרים ארגונים תומכי BDS מרחבי העולם שהוכנסו לרשימה שחורה שמשמעותה מניעת כניסה לישראל מהפעילים החברים בהם, כך דיווחה במוצאי שבת דנה וייס ב"החדשות". JVP הוא הארגון היהודי היחידי בארה"ב שמזוהה ותומך באופן גלוי בקמפיין לחרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS).

כחלק מהמלחמה שהכריז על תנועת ה-BDS, הרכיב המשרד לעניינים אסטרטגיים, בראשות השר גלעד ארדן, רשימה של ארגונים תומכי BDS שחבריהן לא יוכלו להיכנס לישראל החל ממרץ הקרוב.  על פי הדיווח ב"הארץ" באנגלית, המשרד סרב לפרסם את שמותיהם של 19 הארגונים האחרים שנמצאים ברשימה השחורה. על פי הדיווח ב"החדשות" בין השמות ברשימה נמצאים ארגונים מאירופה ודרום אפריקה.

> האיום של טראמפ על הפלסטינים צריך להדאיג את ישראל

מנכ"לית "קול יהודי לשלום" רבקה וילקומרסון במשרדה בניו יורק. מרץ 2017 (צילום: מיה לוין)

מנכ"לית "קול יהודי לשלום" רבקה וילקומרסון במשרדה בניו יורק. מרץ 2017 (צילום: מיה לוין)

פנינו למנכל"ית JVP, רבקה וילקומרסון, וביקשנו את התייחסותה להחלטה. וילקומרסון נשואה לישראלי ויש לה ילדים ישראלים, והסיטואציה כמובן לא פשוטה. בתגובה היא מסרה למגזין 972+:

ההחלטה של ישראל לאסור במפורש את כניסתם של פעילי ארגון "הקול היהודי לשלום" מדאיגה אך לא מפתיעה לאור השחיקה העקבית בנורמות הדמוקרטיות לצד החשש הגובר מתנועת ה-BDS בישראל. חברי JVP מצטרפים עכשיו לפלסטינים, מוסלמים מרחבי העולם, מי שאינם לבנים ופעילים אחרים שכניסתם נמנעת לעתים קרובות.

לחברים ב-JVP אין ספקות לגבי הצדק שבמאבק למען שוויון וחופש לכל האנשים בישראל/פלסטין, ולגבי הלגיטימיות של ה-BDS ככלי להשגת המטרה הזאת. לא נכנע לניסיונות האלו להעניש אותנו על הבעת עמדה פוליטית עקרונית שבה תומך מספר הולך וגודל של יהודים ואנשים ברחבי העולם.

כמי שיש לה משפחה גדולה בישראל, המדיניות הזו מערימה קשיים אישיים. אבל אני גם מאמינה שזו אינדיקציה לכוח ההולך וגובר של תנועת ה-BDS ומקווה שהיא תביא אותנו קרוב יותר ליום שבו כל האנשים בישראל/פלסטין יחיו יחד בשוויון ובחופש.

כדאי להתעכב על ההחלטה של משרדו של ארדן לציין את JVP בשמו. ממשלת ישראל שולחת מסר ברור כי היותך יהודי לא תגן עליך, ולא תמנע ממנה לשלול גם מיהודים כניסה למדינה שטוענת כי היא מקלט לכל היהודים. זאת למרות שעל פי חוק השבות, כל יהודי (אדם עם סבא יהודי אחד) יכול להגר לישראל, לקבל אזרחות, ואף לקבל חבילת הטבות כלכליות. אולם, החוק שמאפשר מניעת ביקורים של פעילי BDS אינו עוקף את חוק השבות. כלומר – ליהודים תומכי BDS אסור להיכנס לישראל או לבקר בה, אך הם עדיין יכולים להתאזרח בה ולקבל כסף מהמדינה.

מאז המתקפה הישראלית האחרונה על עזה בקיץ 2014, הפך JVP לאחד הארגונים היהודים הצומחים ביותר בארה"ב. על פי וילקומרסון בארגון יותר מ-15 אלף חברות וחברים שמשלמים דמי חבר והוא פועל ביותר מ-70 סניפים. לארגון כ-250 אלף תומכים ומעל לחצי מליון עוקבים ברשתות החברתיות.

* גילוי נאות: בשנה שעברה הועסקתי במשך מספר שבועות כפרילנס ב-JVP.

מרב זונשיין היא עיתונאית עצמאית, עורכת וכותבת במגזין 972+. גרסה של הפוסט פורסמה במקור באנגלית במגזין 972+. תרגום: יעל מרום.

> כמאה נשים הפגינו מחוץ לכלא השרון בקריאה לשחרור נשות משפחת תמימי

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עובדים פלסטינים במחסום אייל, ינואר 2021 (צילום: קרן מנור/ אקטיבסטילס)

"האם אתה מרוצה מזמן ההמתנה שלך במעבר?" עובדים פלסטינים במחסום אייל, ינואר 2021 (צילום: קרן מנור/ אקטיבסטילס)

הסבר פניך לנכבש: מתפ"ש עורך סקר שביעות רצון במחסומים

מזה כשבועיים מתפרסם באפליקציית המנהל האזרחי בערבית סקר, בו פלסטינים מתבקשים לענות על מספר שאלות בנוגע למידת שביעות הרצון שלהם מהמחסומים, ביניהן "האם פגעו ברגשותיך במעבר". בארגוני הזכויות אומרים כי הבעיה איננה "איכות השירות", אלא הצפיפות הבלתי נסבלת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf