newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מנהיגי הפליטים בחולות נכלאו בסהרונים בניסיון לשבור את המחאה

מתוך כאלפיים השובתים במתקן "הפתוח" חולות מזה כשבוע ואינם מתייצבים לספירות נוכחות או לעבודה, נשלחו למאסר בסהרונים כעשרים פליטים - מובילי המחאה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היום בבוקר (שני) זומנו כעשרים מבקשי מקלט אשר שוהים במתקן "הפתוח" חולות שבנגב לשימוע בלשכת האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים בחולות. בסיום השימוע הועברו כולם לכליאה בכלא סהרונים. רוב המוזמנים לשימוע הם דמויות בולטות ופעילות באוכלוסיית השוהים במתקן, וביניהם גם מנהיגי מחאת הפליטים בחולות, מוטסים עלי ואנואר סלימאן.

בשבוע האחרון פתחו כאלפיים מתוך כ-2,400 מבקשי המקלט ששוהים בחולות בשביתה. במהלך השביתה מסרבים הכלואים לקחת חלק בספירות שנערכות במתקן שלוש פעמים ביום, והפסיקו את עבודתם בתוך המתקן. הפליטים מוחים על כליאתם ללא משפט וללא הגבלת זמן, ועל תנאי הכליאה במתקן חולות.

הפליטים השוהים בחולות מנהלים כבר חודשים ארוכים מאבק מרשים בכלים בלתי אלימים נגד הכליאה השרירותית שלהם במתקן המכונה פתוח, אך למעשה התנאים בו הינם תנאי כליאה כמעט לכל דבר. את המאבק ניהלו הפליטים מתוך חולות, ובשיתוף של כל קהילות והנהגות הפליטים (בעיקר הסודאניות והאריתראיות) שנמצאות מחוץ לכלא. המחאות ההמוניות שכללו צעדות חופש והפגנות מרובות משתתפים, שטפו גם את רחובות תל אביב וירושלים והובילו לזימונם של מנהיגים רבים מקהילות הפליטים להתייצב בחולות.

בשבוע האחרון, בעקבות החרפת תנאי הכליאה במקום, בחרו הכלואים לנקוט בצעד המוני של אי ציות לכללי השהייה במתקן. במקום להתייצב לחתום נוכחות ולעבודה בתוך המתקן (עבודה עבורה הם מקבלים 12 שקלים לשעה), קיימו מבקשי המקלט אסיפות והפגנות.

נראה כי במשרד הפנים מתמודדים עם המחאה המתמשכת של הפליטים בדרך היחידה שהם מכירים- דיכוי ועוד קצת דיכוי.

ביום חמישי האחרון זומנו ארבעה שוהים במתקן לחקירת משטרה, אליה התייצבו יום למחרת במשטרת חולות. בתום החקירה נעצרו הארבעה באשמת התקהלות בלתי חוקית והכשלת שוטר. בשבת הוארך מעצרם בפני שופט, והיום הוחזרו הארבעה חזרה לחולות. פליט נוסף השוהה בחולות נעצר ביום ראשון תחת אשמות דומות והובא היום להארכת מעצר בפני שופט.

> כאלפיים מבקשי מקלט בחולות פתחו בשביתה בשל החמרת תנאי הכליאה

התמונה האחרונה שצילם מוטסים לפני השימוע:

מרבית המזומנים לשימוע הבוקר (שני) רואיינו על ידי פקיד הרשות, ללא ייצוג משפטי, ונשלחו מיד לכליאה בסהרונים. את מוטסים עלי שביקש להיות מיוצג על ידי עורכת דין ייצגה עו"ד כרמל פומרנץ מטעם המוקד לפליטים ומהגרים.

במהלך השימוע, הואשם מוטסים עלי בכך שהוא נמנע מהתייצבות לספירה במשך שבוע, והמראיין הטיח בו שהוא הסית אנשים אחרים לעשות אותו דבר ושהוא ארגן את ההפגנות במתקן בסוף השבוע האחרון. מוטסים הסביר למראיין שהוא החליט להימנע מלחתום כי "אם זה כלא וצריך לוודא שאני כאן כל היום, אז תעמידו אותי לדין ותגידו לי במה אני אשם. ואם זה לא כלא, אז למה צריך לחתום שלוש פעמים ביום?". בתום הדיון שלח המראיין את מוטסים לשלושים יום בכלא סהרונים. מוטסים הגיב לגזר הדין ואמר שמבחינתו אין הרבה הבדל בין מתקן השהייה הפתוח לכלא.

למעשה, אף אחד לא טוען שמוטסים (או אחרים) לא שהה במתקן במשך השבוע האחרון, וברור לכל שהעניין הוא לא האם הוא חתם נוכחות או לא, אלא שאנשי רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים מוטרדים מאוד מהמאבק ההולך וגובר בחולות, ומחפשים דרכים יצירתיות כדי לשבור את המחאה ואת רוחם של הפליטים.

עו"ד כרמל פומרנץ מסרה לשיחה מקומית כי "רשות ההגירה והאוכלוסין מנצלת לרעה את הסמכויות הדרקוניות שהחוק למניעת הסתננות נותן לה, במסגרתן פקיד יכול לשפוט אדם לתקופה ממושכת בכלא. המקרה היום, שבו ברור כי נבחר קומץ מבין אלפי השוהים בחולות שהפרו את חובת ההתייצבות ורק הם נשלחו לכלא, מוכיח למה לא ייתכן שבחברה דמוקרטית משרד הפנים יהיה המחוקק, החוקר והשופט של השוהים במתקן שבאחריותו".

[עדכון] מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "רישום התייצבות הוא חלק בלתי נפרד והכרחי בשהות במרכז 'חולות'. לאחרונה, מבדיקת הרישומים, התברר כי ישנה רשימה של שוהים אשר מפרים באופן חוזר ונשנה את רישום ההתייצבות ומסיבה זאת, הוחלט לעשות שימשו בסמכויות העומדות בפני הרשות".

צפו בסרטון מתוך השביתה שצילם אנואר סולימאן בסוף השבוע:

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני וסגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

היבא יזבק שורפת את הגשר האחרון של השמאל החרדי

עבור ש"ס, שקיומה כיום תלוי בהיצמדות לנתניהו ולגוש הימין, הבחירה לתמוך בפסילתה של יזבק היתה קלה. ביהדות התורה המצב מורכב יותר, כשדגל התורה הליטאית עדיין מתלבטת אם להותיר זכר לפרגמטיות החרדית של פעם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf