newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

טיבי והמשותפת: זו לא חתונה קתולית ואפשר להתגרש

הרשימה המשותפת היא לא פרה קדושה, ואפשר לעזוב אותה בדיוק כפי שניתן לעזוב כל גוף פוליטי ודמוקרטי אחר. אז במקום להפוך את ח"כ אחמד טיבי לבוגד בגלל שזה החליט להיפרד, אולי כדאי לדבר על דמוקרטיזציה של המשותפת?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אופנת הפיצולים הגיעה גם לרחוב הערבי. אחרי המחנה הציוני והבית היהודי, גם הערבים מצטרפים לטרנד.

תע"ל, התנועה הערבית לשינוי בראשות ד״ר אחמד טיבי, הכריזה על מבצע ההתנתקות מהרשימה המשותפת. המהלך נעשה עם קריאה מודגשת למשאל עם שישקף את הלך הרוח בחברה הערבית (העם הערבי בלבד) בדבר ראשות הרשימה. הסרטון עם המשפט ״תנו לעם להחליט״ שהופץ ברשת על רקע הקמפיין המשוחזר מהבחירות הקודמות (״ المشتركة إرادة شعب"- המשותפת רצון העם), עשה לו קאמבק והדהד בכמה מקומות.

הרשתות החברתיות בערבית קמו לתחייה. התגובות נעו בין התנגדות לתמיכה, בין הסתייגות ללעג. והיד על המקלדת עוד נטויה. בין כל הוויכוחים הסוערים ששמעתי וההצהרות הבוערות שראיתי, להלן הפרשנות הצנועה שלי לצעד נועז זה.

ואולי הריצה שלו לבד ברשימה נפרדת היא דווקא דבר חיובי שיוסיף לתחרות הפוליטית בחברה הערבית? ח"כ אחמד טיבי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ואולי הריצה שלו לבד ברשימה נפרדת היא דווקא דבר חיובי שיוסיף לתחרות הפוליטית בחברה הערבית? ח"כ אחמד טיבי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הגניקולוג ליברמן

ראשית, נתחיל עם הקביעה כי הרשימה המשותפת היא כמו כל גוף פוליטי אחר. גם היא מועדת להתפרקות ופיצול וגם לה אין חסינות בפני שום סערה או מתקפה ומחלוקות פנימיות או חיצוניות. כולנו יודעים איך התינוקת הזו באה לעולם בידי הגינקולוג ליברמן, שהעלה את אחוז החסימה. החברה הערבית הייתה חייבת לדחוף את המפלגות שלה לתוך רחם אחד כדי להצמיח את היצור המיוחל הזה.

מי שבקי בנבכי הפוליטיקה הפנימית של המשותפת יודע שהצעד עליו הכריז טיבי היה צפוי, בשלב כזה או אחר. הוא בכל זאת הפתיע את כולנו כשעשה אותו במהירות בזק. הרי אף אחד עוד לא דן רשמית בהרכב העתידי ומה יהיה עם הרשימה.

אני חושבת שזו זכותה של כל מפלגה בקואליציה הזו להתנתק. זו לא חתונה קתולית ואפשר להתגרש. ההצהרות בדבר היותו של האיש בוגד כי "נטש" את בני עמו ו"סיכן" את עתיד המשותפת, הן מוגזמות ולא במקום. הרשימה המשותפת אינה פרה קדושה. היא לא מסגד אל אקצא שאי אפשר לגעת בו, המגדלור שמאיר את דרכנו לשחרור לאומי.

פלסטינים יקרים, בואו נירגע ונוריד הילוך ברכבת הרומנטיזציה עליה העלינו את הרשימה המשותפת הזו. אפשר להתפצל ולהתחרות ואפשר להיאבק פוליטית, הכל במסגרת הדיון הציבורי המכובד, בלי "הבגדה" (נשמע יותר טוב בערבית) ובלי טהרנות יתר.

כל בר דעת מבין שהמשוואה של ייצוג החברה הערבית בכנסת שהייתה ב- 2013 וב- 2015 לא יכולה להתקיים ב- 2019. בל״ד עם משבר מנהיגות רציני וגם בחד"ש המאבק בצמרת לא מלבב במיוחד. החברה הערבית נכנסה לאווירת אלחוש פוליטי שהייתה די צפויה בעקבות הקמת הרשימה המשותפת. בהיעדר תחרות פוליטית, האקטיביזם בשטח של המפלגות השונות ירד לשפל שלא ידענו כמותו. לכן התחושה של אחמד טיבי שהוא קופח עם חבר כנסת וחצי בלבד ברשימה נובעת ממקום נכון מבחינתו. על כן הוא החליט כנראה להעמיד את הפופולריות שלו במבחן.

ימים יגידו באם הצעד הזה של טיבי הוא מעין תרגיל סחיטה רגשית כדי להשיג יותר כוח ויותר ייצוג ברשימה שהוא מאוד רצה להישאר בה ואף שאף לעמוד בראשה, או שזו עריקה מבית לא חמים ונעים במשותפת בלי שום כוונה לחזור. בכל מקרה, האקט הזה עורר אינספור דיונים ברשת, בתקשורת הערבית וגם קצת בעברית.

דקות השידור האלו שפכו אור על התפקוד של הרשימה, הציפו נתונים על כל חבר כנסת והפעילות שלו, הביקורת על תפקוד הרשימה במשבר חוק הלאום עלתה, ועוד סוגיות רבות שהמפלגה/רשימה הזו הבטיחה לקדם. כך שהצעד הזה לדעתי כבר עשה טוב לרחוב הערבי. הקולות ששמענו לפני שלוש שנים על יכולתה של הרשימה להוביל מהלכים גדולים בנושא המאבק של החברה הערבית באפליה, גזענות, כיבוש, צדק חברתי וחיים משותפים בצל דמוקרטיה לכל האזרחים – הכל נמצא על השולחן כרגע.

נכון, הייתה ביקורת מאוד גדולה, גם של כותבת שורות אלו, על תע"ל וחד"ש בזמן משבר הרוטציה. אבל גם אם זה לקח הרבה זמן, אי אפשר להתעלם מהעובדה כי טיבי עשה בזמנו את הדבר הנכון בסופו של דבר וצמצם את נוכחות מפלגתו במשותפת לחבר כנסת אחד. כך שבעבר הלא רחוק הוא דווקא כן שמר על אחדותה של הרשימה. אך כעת התמונה שונה.

הגיע זמן דין וחשבון

תומכי הרשימה המשותפת צריכים לענות על שאלות קשות אודות אסטרטגיות תפעול ומנגנון קבלת החלטות, יחס לזרועות הממשל ועוד סוגיות שלא היה זמן וכישורים לגוף הזה להוביל במהלך שנות קיומו. הרשימה כבר לא תינוקת בפגייה והגיע זמנה לתת לבוחרים דין וחשבון.

שאלה נוספת היא מהיכן באה ההנחה הזו כי הפיצול של הקול הערבי לשתי רשימות רק יחליש את היצוג הכללי של החברה הערבית? המספר 13 נדבק למצח שלנו ללא שום אפשרות להיפרד ממנו. זה נחרט בתודעה שלנו כמצב נתון ובלתי הפיך שמקורו בכלל מהפוליטיקה הישראלית, סקרים והתקשורת בעברית. זוכרים את המסכים של תוצאות הבחירות והסקרים למיניהם בזמן כל בחירות לכנסת? הערוצים הישראלים תמיד התנדבו לבדם לקבץ את המפלגות הערביות לעמודה אחת קטנה בסוף כל סקר, גם אם בחד"ש תמיד היה חבר כנסת יהודי.

אם אין לרשימה המשותפת שאיפה לפרוץ את החסם הזה ולכוון למעלה, במיוחד עכשיו עם חלקי המפלגות היהודיות, אני לא רואה שום בעיה בהצגת שתי רשימות המתחרות במקביל על הקול הערבי.

הרשימה כבר לא תינוקת בפגייה והגיע זמנה לתת לבוחרים דין וחשבון. חברי כנסת מהרשימה המשותפת (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הרשימה כבר לא תינוקת בפגייה והגיע זמנה לתת לבוחרים דין וחשבון. חברי כנסת מהרשימה המשותפת (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תע״ל רוצה משאל עם, מחקר שטח, סקר, פריימריז פתוחים או כל כלי בדיקה המונית שישקף את המציאות שהם מאמינים שמיטיבה איתם. לפי מה שהם אומרים, הם מוכנים לקבל כל תוצאה. ואני שואלת, מה פסול בדרישה זו?

סקר או מחקר שכזה עשוי גם להראות מה חושב הרחוב הערבי על כל הבחירות האלו וההשתתפות במשחק הדמוקרטיה בישראל. האם באמת יש תמיכה בהשתתפות בבחירות או שהקולות הנשמעים לטובת החרמת הבחירות באמת חזקים בשטח כמון שהם מתחזקים ברשתות החברתיות? אני רוצה להבין מה חושבים רוב הבוחרים על הרשימה המשותפת. אלה שלא ממש מחויבים לשום מפלגה ולא התפקדו לשום גוף פוליטי בחיים שלהם, כמוני למשל.

במקום שהפוליטיקאים הפלסטינים יתייחסו לחלקים גדולים מהחברה הפלסטינית כשקופים, בואו נבדוק באמת מה קורה. למה מתנגדים למשאל עם פתוח ומקיף? מה, לא מתאים לנו קצת דמוקרטיה פנימית ואוטונומית?

ומילה אחרונה על "ועדת התאום וההסכמה" של הרשימה המשותפת. הגוף המוזר הזה קם בבחירות הקודמות וכלל כמה גברים (ואישה אחת) כדי להשליט סדר ברשימה, כמו האו״ם. הוועדה הזו, שכללה נציגים מכל המפלגות, ניסתה והצליחה בעמל רב לתאם בין המפלגות ולייצר לנו את הסכם המשותפת עתיר הרוטציות שלא עמד במבחן המציאות עם פרשת הטלפונים של באסל גטאס.

מכובדיי, בואו נדבר רגע. בואו נרחיב קצת את השורות של הרשימה, נכניס כמה נשים לוועדה המדוברת, קצת צעירים ועצמאיים, קצת מרכז ודרום. בואו נבחר איתכם גם, למה לא? הרי העם צריך לקבוע. בואו נכניס קצת דמוקרטיה גם בשורות הוועדה הזו. בשביל הרשימה המשותפת, של כולנו.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מפגינים ושוטרים בשער קיבוץ ניר דוד (צילום: חגי מטר)

מפגינים ושוטרים בשער קיבוץ ניר דוד (צילום: חגי מטר)

מאות השתתפו בהפגנה הגדולה ביותר עד כה לשחרור האסי

המפגינים הגיעו היום לשערי קיבוץ ניר דוד וחלק מהם הצליחו לפרוץ פנימה ולהגיע למים. המשטרה נמנעה מלהסביר מדוע חסמה את גישת שאר המשתתפים לנחל. "אני מפגין כאן לא רק על האסי והמדשאות אלא על חופש תנועה", אמר פעיל מבית שאן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf