newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מטרת מצלמות הסתר של הליכוד: למנוע מאזרחים ערבים להצביע

אחרי העלאת אחוז החסימה, "הערבים נעים לקלפיות", והניסיון לסכל יוזמה להסעות לאזרחים בדואים שחיים בכפרים מרוחקים מקלפיות, נתניהו מזכיר לערבים שעינו של האח הגדול פקוחה. בתגובה המפלגות הערביות קוראות למצביעים לצאת בהמוניהם לקלפיות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הליכוד שתל היום, יום הבחירות, לפחות 1,200 מצלמות נסתרות על חברי ועדות קלפי שהוא שלח ליישובים ערבים ברחבי הארץ. לפי אנשי הליכוד, המטרה היא למנוע זיופים בבחירות. מהר מאוד מרגע שהדבר התגלה, המשטרה עיכבה לחקירה מספר אנשי ליכוד בקלפיות שונות, וועדת הבחירות הוציאה הבהרה לפיה אסור לחברי ועדות קלפי בשום אופן לצלם או להקליט מצביעים, שכן הדבר פוגע בחשאיות ההצבעה.

סביר להניח שתכלית הפעולה של הליכוד לא הייתה הצילומים עצמם. עם מאות אלפי שקלים שהושקעו ביוזמה, יתכן שעם מעורבות של ארגון המתנחלים "ועד מתיישבי השומרון", ודאי היה מעורב איזשהו יועץ משפטי בתהליך שהבהיר להם שהדבר אסור. הם לא השקיעו את כל הכסף הזה בשביל שעה-שעתיים של צילומים, אלא בשביל משהו אחר: להרחיק מצביעים ערבים ולוודא שלא יצביעו.

הליכוד שתל ביום הבחירות לפחות 1,200 מצלמות נסתרות על חברי ועדות קלפי שהוא שלח ליישובים ערבים ברחבי הארץ. (צילום באדיבות דוברות חד"ש-תע"ל)

הליכוד שתל ביום הבחירות לפחות 1,200 מצלמות נסתרות על חברי ועדות קלפי שהוא שלח ליישובים ערבים ברחבי הארץ. (צילום באדיבות דוברות חד"ש-תע"ל)

ההגיון הוא פשוט: כל מה שצריך הוא שאזרחים פלסטינים ברחבי הארץ ישמעו על כך שהושתלו מאות מצלמות נסתרות בקלפיות. בשביל ציבור שגם ככה הוא נרדף על ידי הממשלה, שגם ככה אמנים ומשוררות ופעילים פוליטיים וסתם אנשים בו יודעים שהם יכולים להיעצר על פרסום דעותיהם באינטרנט, שגם מכיר מצבים של פיטורים ממקומות עבודה בגלל הבעת דעות, ושהמנהיגות הפוליטית שלו מוקעת כבלתי לגיטימית על ידי רוב המפלגות בכנסת – המסר של תיעוד ההצבעה יכול להיתפס כאיום של ממש. מספיק שמצביעה פוטנציאלית תחשוב שאולי, רק אולי, יש מצלמה בקלפי שלה, וצילום שלה יכול להגיע לידי המעסיק או השב"כ או מישהו אחר, בשביל להכריע שעדיף שלא ללכת להצביע הפעם.

זה היעד של הליכוד. להעביר לאזרחים הפלסטינים מסר: עינו של האח הגדול פקוחה.

כמובן שלא מדובר באירוע חד פעמי. הליכוד היה שותף להעלאת אחוז החסימה, שנועדה לפגוע במפלגות הערביות. הליכוד הוא שבנה את קמפיין היום האחרון של הבחירות הקודמות על קריאת הקרב "הערבים נוהרים לקלפיות". הליכוד ניסה לסכל יוזמה ברוכה של ארגון "זזים" להנגיש קלפיות לאזרחים בדואים שנמצאים במרחק עצום מהקלפיות שלהם (שאושרה על ידי ועדת הבחירות, ויצאה לפועל הבוקר). הליכוד הוא שמבסס את הקמפיין שלו נגד יריביו מהמרכז על שתי הטענות השקריות: ש"המפלגות הערביות פועלות לחסל את ישראל", ושגנץ – שבעצמו גם מתנער מההנהגה של הציבור הערבי – עומד לחבור אליהן. היעד של הליכוד ברור: השמאל לעולם לא יוכל להחליף את הימין בלי שותפות יהודית-ערבית. וזה מה שמפחיד אותו. טוב שיש את רותם סלע שהזכירה לנו בבחירות האלה שדמוקרטיה שייכת לכל האזרחים, ללא אפליה.

התגובה של חד"ש-תע"ל ושל רע"ם-בל"ד לתרגיל הרגע האחרון הזה של הליכוד היא קריאה למצביעים לצאת בהמוניהם, לדחות את המניפולציות של השלטון, ולהגיב בקלפיות. הלוואי והקריאה הזו תעזור להתגבר על שלטון הפחד.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק ישוחרר מחר. ההליך של "עד כאן" בוטל

פולק נמצא במעצר מאז ה-6 בינואר בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן". עו"ד גבי לסקי: "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית, היועמ"ש הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf