newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גל פיטורי המלחמה: ביה"ד החזיר עובדת שפוטרה בשל חשד להסתה בפייסבוק

הקב"ט טען שהעובדת התבטאה נגד יהודים, העובדת הכחישה, אך פוטרה ללא ראיות. בקו לעובד ובהסתדרות אומרים שיש עוד עשרות מקרים דומים של פיטורי ערבים סביב מבצע צוק איתן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נתן אתמול (רביעי) צו זמני להחזרתה לעבודה של עובדת ערביה שמועסקת דרך זכיין ב-cost 365 (מקבוצת המשביר לצרכן) בכפר סבא.

"פיטרו אותה רק על בסיס שמועה", אומר ג'אמיל אבו ראס, יו"ר מרחב המשולש הדרומי בהסתדרות הכללית, שהתייצב לצדה בבית הדין אמש. "אמרו לזכיין שהקב"ט מצא בפייסבוק שלה דברים שמסיתים נגד יהודים. היא אומרת שלא פרסמה שום דבר מנוגד לחוק, וגם אני הסתכלתי בפייסבוק שלה וכל מה שמצאתי זה תמונה של אישה עם כאפייה ודגל פלסטין. הגענו לשימוע ולא הציגו נגדה שום הוכחות, ועדיין פיטרו אותה".

בהסתדרות פנו לבית הדין בשמה של העובדת, וכאמור אתמול בית הדין החליט שלמשך הדיונים המשפטיים העובדת תשאר במקום העבודה, שכן המעסיק לא הציג טיעונים משכנעים לפיטוריה. מהזכיין המעסיק, י. אציל השקעות, טרם נמסרה תגובה. לא ניתן היה להשיג את תגובת cost 365 לדברים.

במקרה נוסף פוטרה לאחרונה עובדת של שופר-סל מסניף כוכב יאיר לאחר ששלושה חיילים התלוננו בהנהלת הסניף בטענה שהעובדת מכרה להם אוכל ואיחלה להם להיחנק ממנו. העובדת הכחישה ופוטרה. כעבור כמה ימים שוב באו אותם שלושה חיילים, התלוננו על עובדת אחרת, וגם היא זומנה לשימוע לקראת פיטורים, שטרם התקיים. "העובדות מכחישות מכל וכל את האמירות, ומוזר שזה בדיוק אותם שלושה חיילים", אומר אבו ראס. "יש יותר ויותר מקרים כאלה, וזה מרגיש שהגזענות מרימה ראש אצל הרבה מעסיקים". בשופר-סל סירבו להגיב לדברים.

יו"ר הוועד פרסם סטטוס נגד המבצע

בשבועות האחרונים התפרסמו כמה מקרים של מספר פיטורי עובדים ערבים בשל התבטאויות בפייסבוק. אך עם חלוף הזמן מתברר שמדובר לא במקרים בודדים אלא במגפה של ממש, גל פיטורי המלחמה. בארגון קו לעובד מדווחים על עשרות פניות של עובדים שפוטרו בשל התבטאויות (או אף חשד להתבטאויות) שלא מצאו חן בעיני מנהלים.

"כל מה שנופל מחוץ לקונצנזוס נחשב עילה לפיטורים", אומרת עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד. "יש אנשים שאומרים שהצבא מבצע פשעי מלחמה, או שפרסמו תמונות של ילדים פלסטינים הרוגים, או של עצמם עם דגל בהפגנה. חלק מההתבטאויות קיצוניות יותר". עם חלוף הזמן העובדים גם פונים לבתי הדין לעבודה, ולפחות בכמה מקרים אלה דואגים להחזיר אותם למקומות העבודה.

ולא במקרה. פיטורים בגלל הבעת דעות בפייסבוק, פעילות פוליטית מחוץ לשעות העבודה וכן הלאה הם פיטורים לא חוקיים, כפי שמדגיש אייל גרוס, כפי שמראה דף המידע הזה לעובדים שהוציאה האגודה לזכויות האזרח, וכפי שקבע לאחרונה בית הדין לעבודה בתיק שעסק בפיטורים שלי ממעריב. אף אדם לא צריך להיות מפוטר ממקום עבודתו בגלל דעותיו הפוליטיות, מימין או משמאל, בגלל זהותו הלאומית היהודית או הפלסטינית. אבל נראה שבינתיים האיסור הזה לא מרתיע מעסיקים, ושהיד קלה מדי על הפיטורים.

כמו שפרסמנו כאן בשני מקרים לפחות מהתקופה האחרונה נוצל המצב הביטחוני גם כדי לפגוע בהתארגנויות עובדים. הנהלת מעון "כלנית" השתמשה בהתבטאויות נגד המלחמה מצד יו"ר הוועד הטרי במקום, ליאור קיי אבישי, כאחת העילות לפיטוריו, ובמוסך י. צרפתי במישור אדומים, שמעסיק בתנאים קשים עובדים פלסטינים, המציאו טענות נגד יו"ר הוועד שבהליכי התהוות כאילו ניסה להסית עובדים שלא יטפלו ברכבים צבאיים כדי לפגוע במאמץ המלחמתי. ועוד לא דיברנו בכלל על פיטורי עשרות עובדים בסודה סטרים כשדרשו ביחד ארוחות טובות יותר לרמדאן.

בפרפרזה על מה שרון גרליץ כתב כאן לאחרונה, הפיטורים האלה חושפים בין היתר את הרובד המעמדי של חלק מהמתחים הלאומיים בארץ. זהו רובד קריטי להבנת אופיו של הכיבוש והאופי של השליטה של יהודים בערבים בכל הארץ, ויהיה מסוכן להתעלם מזה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf