newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מחר דיון נוסף במעצרו של פולק. פעילים יפגינו מחוץ לביה"מ בתמיכה

יונתן פולק, שנמצא במעצר מזה שמונה ימים בעקבות הליך חסר תקדים של ארגון ימין נגדו, ממשיך לסרב להתייצב בבית המשפט ולשלם את דמי הערבות לשחרורו. לנחישותו של פולק יכולות להיות השלכות משמעותיות באשר ליכולת של ארגוני הימין להשתמש בהליך זה לצורך רדיפה פוליטית בעתיד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

יונתן פולק, פעיל ותיק נגד הכיבוש, עצור מזה שמונה ימים לאחר שסירב להתייצב לדיונים של הקובלנה הפלילית שהגיש נגדו ארגון הימין ״עד כאן״. הקובלנה, הליך נדיר בו אזרחים תובעים אזרחים אחרים בהליך פלילי, הוגשה ב-2018 נגד פולק ושני פעילים נוספים, על חלקם בהפגנות ימי השישי נגד הגדר וההתנחלויות. מחר (רביעי) בבוקר יתקיים בבית משפט השלום בירושלים דיון נוסף בעניין מעצרו. בשעה 10:00 יפגינו פעילים ישראלים ופלסטינים מחוץ לבית המשפט.

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

מרגע שהחל ההליך, ובמיוחד לאחר מעצרו, הדגיש פולק שהוא אינו מכיר בסמכות בית המשפט הישראלי להעמיד לדין את מי שמתנגד למשטר הצבאי שישראל מנהלת בשטחים. בנוסף לטענות העקרוניות, עורכת דינו של פולק, גבי לסקי, העלתה טענות משמעותיות נגד ההליך עצמו, כמו העובדה שבכתב האישום שהגישו ״עד כאן״ היו חסרות ראיות באילו הפגנות נכחו פולק ושני הנאשמים האחרים ומה בדיוק ההאשמות כלפיהם.

טענותיה של לסקי קיבלו חיזוק מבית המשפט, כאשר השופט דב פולוק שדן בהליך בדצמבר תהה ״איפה תיאור העובדות? הם סתם אנשים שעמדו בצד? בכתב אישום צריך להיות מפורט מי נפגע ואיך, אצלכם לא רשום שום דבר".

ב״עד כאן״ טוענים שעצם הגעתם של פולק ושני הנתבעים הנוספים להפגנות, בהן יש צעירים פלסטינים שזורקים אבנים על חיילים, מספיקה כדי להעמידם לדין על ״תקיפה״. עבירה כזאת שנעשית בצוותא מוגדרת על פי החוק ״תקיפה בנסיבות מחמירות״, או ״תקיפת עבור ציבור״, אם מדובר על פגיעה בחיילים או שוטרים. אלא ששתי העבירות הללו כלל לא מופיעות ברשימת העבירות הסגורה בגינן מותר להגיש קובלנה פלילית. בנוסף, בקובלנה צריך שיהיה ניזוק ונוזק ישירים – ועד כאן לא הוכיחו עד עתה שהם מייצגים חיילים שאכן נפצעו בהפגנות שבהן נכחו הנתבעים. על פי עו״ד לסקי וגם על פי משפטנים אחרים, כמו היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן יאיר, על הכשלים האלה להוביל לביטול התביעה.

מרגע מעצרו, היו מי שתהו, גם בשמאל, מדוע פולק מתעקש להעדר מהמשפט, במקום להגיע ולהתעמת עם הטענות של ״עד כאן״, פשוט לשלם את הערבות הנמוכה שנקבעה לו – 500 שקלים – ולהשתחרר ולחסוך את כל הסבל שכרוך במעצר ארוך, כמו גם את הפרסום ש״עד כאן״ מקבלים בעקבות מעצרו.

אך בנוסף לעניין העקרוני של אי הכרה בבית המשפט, להתעקשות של פולק לא לקחת חלק בהליך ולהישאר במעצר יש חשיבות רבה. במובן הזה, מעצרו של פולק ייאלץ את היועמ״ש, אליו הועברה פניה לביטול ההליך כבר לפני חמישה חודשים, לקבל הכרעה בעניין במהירות רבה יותר.

במקום שהתביעה תיזרק מכל המדרגות בדיון הראשון, באווירה הפוליטית הקיימת והגיבוי שמקבלים ארגוני ימין הממשלה, בינתיים ההליך מתנהל כבר מעל לשנה ועלול להמשיך עוד זמן רב. הישיבה של פולק בכלא מעבירה מסר ברור, שאסור לקבל את העובדה שארגון ימין יעקוב אחרי פעילי שמאל, יתבע אותם, יציא נגדם צווי מעצר, והכל במסגרת הליך משפטי שכלל לא נועד למטרה הזו.

להערכתי, לבסוף התביעה תבוטל, מהסיבה הפשוטה שלמדינה אין עניין שארגונים או פעילים פוליטיים יתבעו זה את זה וינהלו הליכים כאלה בבתי המשפט. אך במקרה שהתביעה תצליח, אין ספק ש״עד כאן״ וארגונים אחרים ימהרו להשתמש בכלי הזה נגד כל פעיל או פעילה פוליטית שירצו להרחיק מהשטח.

העובדה שכעת הסיפור נמצא על סדר היום בעקבות מעצרו של פולק, תיאלץ את המערכת לקבל החלטה לגבי ביטול ההליך, שלא היה מתקיים ללא שיתוף הפעולה של המדינה. אך בינתיים, שני שופטי המצערים שדנו בהמשך מעצרו של פולק סרבו בכל תוקף לדון בעניין העקרוני, והורו על המשך מעצרו עד ישלם את הערבות ויתחייב להגיע לדיונים הבאים.

מחר פולק יובא שוב לדיון בבית המשפט השלום בירושלים. בשעה עשר, פעילים ישראלים ופלסטינים יקיימו משמרת תמיכה בו ובאסירים הפוליטיים. המפגינים יביעו סולידריות עם חמישה מתושבי עיסאוויה שקיבלו צווי מעצר בית לילי מנהליים מהצבא, הפרו אותם בהפגנתיות, נעצרו וסירבו לחתום על שחרור בתנאים וכעת עצורים עומדים לדין על ״הפרת הוראה חוקית״.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ יכולים לחגוג, אבל המפתחות עדיין בידי הפלסטינים

הסכמי אוסלו העמיקו את הנורמליזציה של הכיבוש גם בתודעה הציבורית הישראלית. בשביל זה לא היה צריך את טראמפ. אבל המעבר לאקט הסיפוח חייב להסתמך על המשך הסטטוס קוו מצד הרשות הפלסטינית, וזה ככל הנראה לא הולך לקרות   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf