newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

קצינים צריכים לעלות לרבנים - אך לא כאלה קצינים ולא לכאלה רבנים

התאבדותו של תנ"צ אפרים ברכה העלתה לכותרות את תופעת העלייה לרגל של פוליטיקאים, אנשי הון, מפורסמות ומפורסמים, וכן, גם קציני משטרה, לחצרות הרבנים. לצד הבעייתיות, יש לתופעה זו גם צדדים חיוביים. השאלה היא באילו קצינים מדובר, ובאילו רבנים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מפורסמים שעולים לחצרות רבנים זו תופעה שהחברה הישראלית מתקשה לעכל. יש לה פנים רבות, חלקן מכוערות – כפי שפרשת הרב פינטו וניצב ארביב הציפה, פרשה שאולי הקיפה גם את ראש יאח"ה תת ניצב אפרים ברכה, ששלח הלילה יד בנפשו.

זה לא חדש. הפיכתם של רבנים לסלבס בחברה הלא חרדית מעוררת רתיעה גם בחברה החרדית, שמתייחסת לתופעה הזו ברגשות מעורבים.

מחד קירוב לרבנים נתפס כקירוב למסורת, וזה טוב, ומאידך הוא משנה את הכלים המסורתיים שקבעו את ההיררכיה בעולם התורני. אם באופן מסורתי רב נקבע על פי גדלותו בתורה, ייחוסו או תפקידו בעולם התורני, פתאום נכנסים עוד גורמים כמו פרסום, עושר ופופולריות מחוץ לעולם הרבני ודוחקים את הפרמטרים הוותיקים, מה שכמובן לא מתקבל בברכה.

> החרדים הפלסטינים יעשו הכל כדי לשלול את הלגיטמציה מישראל

לא תמיד זה פסול, תלוי איזה קצין ואיזה רב. קצין מתברך אצל האדמו"ר ממישקולץ. (צילום מנחם הלוי, 'בחדרי חרדים')

לא תמיד זה פסול, תלוי איזה קצין ואיזה רב. קצין מתברך אצל האדמו"ר ממישקולץ. (צילום מנחם הלוי, 'בחדרי חרדים')

למרות מאורעות הלילה, לדעתי יש להבדיל בין קשר חיובי ושלילי שבין הרבנים החרדיים ובין קציני משטרה.

בעוד קשריהם של אנשי עסקים עם רבנים ומקובלים הם עניין לגיטימי לחלוטין, ואפילו מבורך – זאת על אף ההתנשאות המוכרת כלפי קשרים מסוג זה, לפיה יועץ סיכונים, תרפיסט או יועץ אנרגיות עדיף על "יועץ רבני" – קשר בין פוליטיקאים לבין רבנים בהחלט צורם.

תמונה של פוליטיקאי משיק כוס יין באירוע נוצץ לצידו של מקובל פופולרי, מסמלת הרבה יותר סחבקיות של הון שלטון סלבס מאשר פעילות למען הציבור. אך זה עוד נסבל.

לעומת אנשי עסקים ופוליטיקאים, נוכחותם של קציני משטרה באירועים מסוג זה, ובכלל – הפיכתם לכוכבי חצרות הרבנים, היא פסולה בהחלט. רוב רובם של הקשרים הללו נוצרים באיסור – קצין המשטרה בדרך כלל מגיע להתברך או להתייעץ, ואנשי החצר – ואף הרבנים עצמם, מזהים את "הפוטנציאל" וכבר דואגים "לקרב" אותו. הרב פינטו לא שונה בזה מחצרות אחרות ורבנים שקדמו לו.

לא את אישיותו הנדירה של הקצין מחבק הרב, כי אם את קשריו, סמכותו והמידע שהוא מחזיק בראשו ובפנקסו. כשמדובר בפוליטיקאי זה עוד נסבל; כשמדובר בפקיד זה פסול. אבק הכוכבים והקשרים שבסביבת הרב הוא לא פחות טובת הנאה ממעטפת מזומנים – וכן, העובדה היא שיש לא מעט אנשי עסקים שמוכנים לשלם עבור כך כסף.

בניית אמון מול הקהילה

אז איזה קשר בין קציני משטרה לרבנים הוא רצוי?

יש חוסר אמון רב בין הקהילה החרדית לבין המשטרה ומערכת הרווחה, מאז קום המדינה צצה מידי כמה שנים פרשה שמעכירה את הקשר – ואלימות השוטרים בהפגנות החרדים לא מוסיפה גם היא אהבה וחיבה בין הצדדים.

אני לא מאלה שנוטים חסד לרשויות בעניין הזה, אך המציאות היא שחוסר האמון הזה פוגע בחברה החרדית. באין גוף אחראי שנהנה מלגיטימיות בציבור, נותרות בעיות רבות ללא מענה, כמו למשל בעיות אלימות ותקיפות מיניות, שחרף קיומן של כמה וכמה מערכות פנים קהילתיות שנועדו לספק מענה, אי אפשר שלא לחוש את המחיר שהאיבה למשטרה ולרווחה גובה מהחברה החרדית.

הרבנים הם המפתח לפיתרון. קציני משטרה שיודעים לפתח יחסים טובים וקרובים עם מנהיגי הציבור החרדי, והיו לא מעט כאלה במשך השנים, גישרו על הפער והצליחו להביא לשיתוף פעולה. זאת עבודתם המקצועית כקציני משטרה, וזו שליחותם של הרבנים כמנהיגי החברה החרדית.

כשקצין משטרה עולה לביתו של רב, שקהילה שלמה סרה למרותו, הוא יוצר קשר שקשה להפריז בחשיבותו בין המערכת לבין הקהילה החרדית – אך כשהוא מנצל זאת לטובתו האישית, הוא מועל פעמיים: הוא חוטא לתפקידו, ועושה עוול שיישאר הלאה ביחסים שבין המשטרה והחרדים.

בהחלט הייתי רוצה לראות קצינים ממשיכים ועולים לחצרות הרבנים – אך לא כאלה קצינים, ולא אצל רבנים השמים את טובתם לפני טובת בני קהילתם שבחרו בהם לתפקיד.

> תגובה: קשרי שוטרים ופוליטיקאים עם רבנים מזיקים לציבור החרדי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

תסמונת עדר במקום חיסון העדר: גנץ ופרץ בדרך לממשלת הסיפוח

לראשי כחול לבן והעבודה לא היתה כל מניעה לשתף פעולה בענייני ההתמודדות עם הקורונה גם מספסלי האופוזיציה. במקום זה, הם בחרו להיות אסקופה נדרסת בממשלת ימין קיצונית. ובינתיים, חברי המשותפת מלמדים את כולנו שיעור במהותה של אופוזיציה ובסולידריות ומחויבות ציבורית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf