newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צעירים דוברי רוסית בישראל – בין סגידה לליברמן למאבק לשינוי

בעוד המחנה השמרן בהנהגת ליברמן הולך ומאבד אחיזה בקרב הדור הצעיר של דוברי הרוסית, הצעירים במחנה הליברלי מובילים קמפיין ראשון מסוגו ששם על השולחן את הבעיות האקוטיות של הקהילה ודורש את תיקונן

מאת:

בימים האחרונים יש רעש יוצא דופן ברשתות החברתיות בשפה הרוסית, בעיקר בקבוצות פייסבוק שונות. בהעדר שיח ציבורי משמעותי ברחוב הרוסי בישראל הרעש קיים תמיד, אבל בימים האחרונים הוא ממחיש את הפער בין השמרנים לליברלים בקרב ציבור דוברי הרוסית.

השמרנים, לא קשה לנחש, הם תומכי ליברמן, מקורביו ומעגלים של מקורביו. מטרתם היחידה והבלעדית היא שמירת כוחו של ליברמן בקרב ציבור דוברי הרוסית, וזאת בעיקר על ידי חסימה של כל אפשרות לשיח, לביקורת, לאלטרנטיבה, לשינוי. לצורך כך כל הדרכים כשרות: גידופים, שקרים ומניפולציות. הכל חוקי למען המנהיג הדגול. שלא תטעו, פרשת קירשנבאום וכתבי האישום שהוגשו הם מכה ממש קטנה בכנף. המערכת עובדת.

400 אלף חסרי דת יוצאים מהארון

בחוגים האלה חגגו השבוע באירוע גדול את הצטרפותם של שני פעילים פוליטיים למפלגת ישראל ביתנו: שמעון כצנלסון, בעבר חבר ליכוד, ובוריס שינדלר, בעבר חבר יש עתיד. בעוד שכצנלסון הוא דמות ציבורית, חבר מועצת עיריית אשדוד ויו"ר האופוזיציה בה ובעבר יו"ר דירקטוריון מפעל הפיס, שינדלר הוא דמות אנונימית יחסית. אז מה הסיבה למסיבה, במיוחד בביצה הפוליטית הקטנה שלנו כאשר פעילים פוליטיים מחליפים מפלגות בקצב שמפלגת העבודה מחליפה יו"ר?

הסיבה למסיבה נובעת מהעובדה שמפלגת ישראל ביתנו נמצאת על הקרשים. ציבור התומכים בה מגיע כיום בעיקר מהשכבות המבוגרות בקרב דוברי הרוסית. בבחירות האחרונות, לראשונה מאז הקמתה מפלגה אחרת קיבלה יותר קולות של דוברי רוסית מאשר ישראל ביתנו (הליכוד). ובעיקר, וזו הנקודה הכי כואבת, המפלגה לא מצליחה לדבר עם הצעירים, למרות שהיא משקיעה בכך לא מעט משאבים וכסף, כדוגמת הכישלון של תורת ישראל הרוסית שנעלמה מהנוף.

אז כאשר יש צעיר שמצטרף למפלגה, חשוב לעשות מזה הילולה, פוסט חגיגי בפייסבוק ותמונות של המנהיג הכל-יכול של המפלגה. ברזומה של שינדלר מופיעה פעילותו הפוליטית במפגלת יש עתיד בבחירות 2013, בהן היה אחראי על העבודה בשטח ופוטר מיד לאחריהן, אך המשיך להיות פעיל של המפלגה ולקדם נושאים בעיקר עבור ח"כ יואל רוזבוזוב. וזהו. אבל זה לא מונע מישראל ביתנו לחגוג.

ומהצד השני של הזירה, הצד הליברלי, יצא קמפיין רשת תחת הכותרת "אנחנו כאן", בו דוברי רוסית צעירים שיהדותם אינה מוכרת על פי ההלכה האורתודוקסית דורשים זכות אזרחית בסיסית – להתחתן באופן שווה בישראל. חידוש ראשון בקמפיין הזה הוא שיש בו לראשונה "יציאה מהארון" של מסה קריטית של ציבור דוברי הרוסית עם הבעיות שלהם, ודרישה חד משמעית לפעול לתיקון העוול. הבעיה הזו מוכרת בחברה הישראלית לא מהיום, אבל עד כה לא נעשתה פעולה ציבורית מאורגנת בדרישה לשנות את המציאות.

החידוש השני בקמפיין הוא שלראשונה, הפילנתרופיה היהודית בעולם תורמת לקמפיין מעין זה ורואה את ציבור דוברי הרוסית בישראל כקהל יעד מרכזי ומשמעותי, ובעיקר ככזה שיכול להשפיע על המציאות בישראל בתחומים שונים. כרגע מדובר על יחסי דת ומדינה, אבל ניתן לשער שגם בנושאים אחרים כמו הסכסוך או פערים חברתיים נראה מעורבות של צעירים דוברי רוסית בדרישה לשינוי וכסף שמגיע לטובת ציבור זה.

קטיה קופצ'יק, מובילת הקמפיין מטעם "ישראל חופשית", עמותה שפועלת למען חופש הדת בישראל ונלחמת בכפיה דתית, מספרת: "מטרת הקמפיין היא 'לצאת מהארון' ולספר לציבור הישראלי הרחב בפעם הראשונה על המצוקה הקשה בה חיים צעירים וצעירות האלו, שאוהבים את המדינה, חיים בה ורוצה להקים בה משפחות. הקמפיין קורא לצעירים דוברי רוסית לספר את סיפורם ולצאת יחד בדרישה מהממשלה לתת פתרון חוקי למצב האבסורדי הנוכחי בו כ-400 אלף יוצאי ברית המועצות לשעבר, המוגדרים חסרי דת, אינם יכולים למסד משפחה בישראל ולהתחתן, מכיוון שאינם יהודים על פי ההלכה היהודית. לא מדובר בבעיה של העולים המקוריים בלבד, אלא בסוגיה דורית. בכל שנה נולדים בישראל כ-4000 תינוקות שאינם נחשבים ליהודים על פי הלכה ולא יכולים להתחתן ברבנות. אנחנו ב'ישראל חופשית' מקווים שכאשר הציבור הרחב ייחשף לסיפור הכואב של קבוצה כה גדולה בחברה ישראלית, הוא יזדהה ויתמוך במאבק החשוב הזה".

> הקישוטים המוסריים של יצחק הרצוג

ישראל ביתנו לא מצליחה לדבר עם הצעירים, למרות שהיא משקיעה בכך לא מעט משאבים וכסף. אביגדור ליברמן בהרמת כוסית לכבוד ראש השנה עם פעילי ישראל ביתנו (צילום: מרים אלסט/פלאש90)

כעסם של שומרי הסף

וכרגיל, כאשר יש שיח שקורא תיגר על מציאות הקיימת, מיד צצים שומרי הסף ותוקפים את מובילי הקמפיין. שחס וחלילה לא יקרה כאן משהו שיערער את המצב הקיים ברחוב הרוסי, בו יש כח אחד שנהנה מהבעיות הקיימות אותן הוא יכול לתרגם להבטחות בחירות שממילא לא מתכוון ליישם. והביקורת ידועה וכתובה מראש: פקה פקה "שמאלנים", פקה פקה "קרן חדשה", "צעירים", "נאיביים", "לא מבינים" – לעולם לא שיח מהותי על התוכן, תמיד קטילה של נושא המסר. האחרון לעשות את זה הוא אלכס גולדנשטיין במאמרו "עלבונם של הלא-יהודים לא ממש חשוב", בו הוא מתאר את הקמפיין "בכי ונהי מהזן המטופש והנחות ביותר", ואת משתתפי הקמפיין טיפשים. גולדנשטיין הוא איש ישראל ביתנו ותיק, ובעבר מבעלי אתר "איזרוס" שנסגר לאחרונה. אם השם הזה נשמע לכם מוכר, זה מפני שהוא "כיכב" בפרשת השחיתות של פאינה קירשנבאום ומפלגת ישראל ביתנו, נחשד בעבירת שוחד להלבנת הון, ולאחר שימוע הוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום.

בקמפיין לוקחים חלק במקביל מספר ארגונים. אחד מהם  הוא "עתיד במדבר", שמפעיל מספר תכניות עבור צעירים דוברי רוסית. אחד מבעלי התפקידים המקבלים שכר במסגרת הקמפיין, בתפקיד יועץ, הוא בוריס שינדלר. כן כן, אותו בוריס מתחילת הכתבה. לא ברור מה בדיוק התפקיד שלו בפרויקט, האם יש לו תפקיד מעשי במסגרת הקמפיין או אם הוא מקבל אחוזים מהמענק על החיבור של "עתיד במדבר" לתורמים.

נותר רק לתהות מה חושב שינדלר על הקביעה של גולדנשטיין, חברו החדש למפלגה, המכנה את הקמפיין "מטופש" ואת אנשי הקמפיין "טיפשים".

מעתיד במדבר נמסר: "אנחנו שותפים עם עוד הרבה ארגונים בפרויקט זמני שמטרתו להעלות לשיח ציבורי את נושא הנישואים האזרחיים. במסגרת הקמפיין אנחנו עושים פעילות אינטרנטית לצד פעילות בשטח של כנסים, ימי עיון והרצאות, בעיקר בדרום. בוריס הוא אחד האנשים שאנחנו נמצאים איתו בשיתוף פעולה".

בוריס שינלדר בחר שלא להתראיין לכתבה.

[פוסט זה תוקן ב-5.10]

> עורכי שיחה מקומית מספרים: איך פוסט נולד

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

לא "עניין תרבותי". מחאה נגד הפשיעה בחברה הערבית, 28 באוקטובר 2021, תל אביב (צילום: אביב אבשלום / פלאש90)

הפשיעה היא חלק מתוכנית פירוק העם הפלסטיני. מתי נתפכח?

ישראל מרסקת את הגדה באמצעות התנחלויות, את עזה במלחמה ובמצור, ואותנו, האזרחים הפלסטינים באמצעות ההזנחה והפשיעה. בעודי כותב את השורות האלה, יירצח ערבי נוסף. זהו מאבק על עצם הקיום שלנו, ועליו להיות מאבק לאומי מתמשך  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf